کد خبر : 74323
تاریخ انتشار : ۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 577 بازدید

شايسته سالاري در نظام مديريت

      جواد صادقی / میرملاس :  يكي از مسائل مهم در اخلاق حرفه اي شايسته سالاري در نظام مديريتي كشور است .از طرفي حق كاركنان و كارگران برخورداري از مديران لايق و منصف است از طرف ديگر حق مديران و مالكان حفظ منافع آنان از طريق نهادينه سازي و شايسته سالاري است .فرآيند […]

حاج-جواد-صادقي-سرپرست-مركز 

 

 

جواد صادقی / میرملاس : 

يكي از مسائل مهم در اخلاق حرفه اي شايسته سالاري در نظام مديريتي كشور است .از طرفي حق كاركنان و كارگران برخورداري از مديران لايق و منصف است از طرف ديگر حق مديران و مالكان حفظ منافع آنان از طريق نهادينه سازي و شايسته سالاري است .فرآيند نظام شايسته سالاري بصورت مستقيم و غير مستقيم از مجراي شعور سياسي ، اجتماعي مردم تحقق پيدا مي كند و اين فرآيند برخوردار از دو پايه اساسي است جمهوريت و اسلاميت نظام ، اين مردم هستند كه از طريق رأي با عنايت به سطح شعور و شئون سياسي خود مي توانند مسير ترقي و تكامل جامعه را و يا بالعكس تبيين و تعيين نمايند . بعنوان مثال ، تعيين رؤساي قواي سه گانه بطور مستقيم و يا غير مستقيم منبعث از رأي آنان است كه بالتبع سطوح مديريتي نظام را تا پايين دستهاتعيين مي نمايد چنانچه در رأس يك نهاد و يا سازمان مديري منصوب گردد كه برخوردار از صلاحيتهاي لازم نباشد اين فرآيند در تمام مراتب پايين تر اثر گذار خواهد شد. در اين مقوله بيشتر سخن نويسنده خطاب به مديران اجرائي كشور در سطوح مختلف است . عواملي كه در نصب يك مدير موفق تأثير گذار ند دولت و مجلس است که اگر به وظايف خود درست عمل كنند بالندگي و رشد ايجاد خواهد شد ه يا خداي نخواسته ركود و عقب ماندگي حاصل مي شود . هرچند وظيفه خطير دولت است كه مديران اجرايي كشور را بعد از رأي مجلس به وزرا تعيين و نصب نمايد . اما گاهاً نمايندگان بعد از نظارت و تقنین در نصب مديران دخالت مي كنند . متأسفانه دولت مردان نيز متأثر از اين فشار اقدام مي كنند . البته مشورت و هماهنگ با نمايندگان ملت در جاي خود حسن است اما هر كس بايد به وظايف خود را عمل نمايد . در سيستم نظام مديريتي كشور نماينده تام الاختيار دولت استانداران هستند . اولاً انتصاب استاندار از طريق دولت كه با پيشنهاد وزارت كشور روي كار مي آيد بايد فردي لايق و توانا ، آگاه به مسائل روز از لحاظ سياسي ، فرهنگي و اقتصادي باشد كه به طور نسبي اين صفات در استانداران وجود دارد اما كافي به نظر نمي آيد . مديران و كارگزاران بايد در جهت تقويت سياستهاي دولت منصوب گردند كه بتوانند منويات و وظايف آن دولت را جهت دهي كنند و زمينه رشد و تعالي جامعه را فراهم نمايند .اگر مروري بر روند نصب مديران و كارگزاران استان از بدو تأسيس دولت اميد و تدبیر بنماييم نقاط ضعف و قوتي ديده مي شود كه از منظر فرهیختگان و صاحب نظران و حتي مردم پوشيده نيست . هرچند مقصد ما از اين نوشتار معرفي مصداقي نيست امالازم است مديران كلان استان به چند نكته و مؤلفه توجه ويژه نمايند :
الف : مشورت = مشورت جايگاه مهمي در فرهنگ ديني ما دارد كه به اين حديث شريف استناد مي شود كه : معصوم (ع) مي فرمايد ( لا ظهیركالمشاوره ) هيچ پشتیبانی به اندازه مشورت كردن اثر گذار نيست .
ب : = تحقيق و بررسي در سوابق افراد كه حد اقل چند نكته بايد در فرد باشد به صورت عمومي : توانايي در اداره امور ، سوابق حسن شهرت و ارزشي بودن آن ، همسو بودن در جهت اجراي سياستهاي كلان دولت .
بنابراين مقدمه و توضيحات ، عقل مديريتي مديران استان را به موارد ذيل در جهت تقويت و نصب مديران معطوف ميدارم و يا به تعبير ديگر معيارها و شرايط انتصاب مديران شايسته در سطوح مختلف موارد ذيل است :
ويژگيهاي شخصي:
ايمان به شريعت اسلام يعني اهل عبادت باشند مقيد به انجام فرائض و شئون اخلاقي باشند.
توانايي فكري : شامل هوشمندي ، بصيرت ، خردمندي و حسن تدبير
توانايي اخلاقي : حسن خلق ، عدالت ورزی ، امين بودن و راز داربودن ، صداقت عزت نفس شجاعت ، شهامت و پاكدامني
مهارت و توانمندي علمي و فني شامل تجربه ، علم ، برخوردار از آگاهي روز ، قدرت تجزيه و تحليل و چنانچه در وجود مديران در سطوح مختلف اين اوصاف بطور نسبي وجود داشته باشد شايد انتظار داشت كه موتور متحرك اقتصاد و فرهنگ و مسائل مختلف جامعه سرعت بيشتري به خود بگیرد و چنانچه در استان ، وارد مصاديق شويم ضعفهايي در انتصاب مديران وجود دارد كه بر دولت مردان است كه اين ضعفها را هر چه سريعتر برطرف نمایند . البته بي انصافي است كه نقاط قوت و موفقيتهاي تعدادي از مديران ناديده گرفته شود .
سخن پايان ما خطاب به استاندار محترم و سخت كوش است كه الحق از زماني كه سكان مديريت اين استان را بدست گرفته و كارهاي مهم و اثر بخشي را دنبال كرده كه آثار و بركات آن به نفع مردم ، اشتغال جوانان ، رفع محروميت استان بيانجامد . اما حضور مديران ناتوان و نالايق كه حتي اعتقادي به سياستهاي دولت ندارند در مديريت استان زيبنده اين مردم و دولت نيستند كه اميد است هرچه سريعتر اصلاحاتي انجام پذیرد . انشاالله

*جواد صادقی / مدرس دانشگاه

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

محمدکولیوند الشترروستای کهریز در گفته :

واقعا جای قدردانی داره مطلب خیلی عالی بود.چی میشد مسئولین حال حاضر شهرستان الشتر به تاریخ گذشته آموزش وپرورش شهرستان الشتر سری بزنند ببینند درزمان مدیریت حاج جوادصادقی چه کارهای بزرگی برای شهرستان الشترانجام گرفت .من به عنوان فرزند یکی ازهمکاران آن موقع حاج جواد شاهد هستم دران زمان اکثر اوقات پدرم واقای صادقی ساعت دویاسه بعدازنیمه شب بایک ماشین وانت به خانه می امدندوقتی ازپدرم میپرسیدیم تا الان کجابودید میگفت درفلان ابادی دورافتاده که مدرسه نداشت بااهالی ان روستا جلسه داشتیم .واقعا دران موقع که من یک نوجوان بودم پیش همکلاسهایم ازداشتن چنین افرادی درمنطقه الشتر که واقعا ازخودشان جان مایه می گذاشتنداحساس غرورمیکردم بارهابه حاج جواد وپدرم میگفتم واقعاشماازاین همه کارخسته نمیشیدبالبخند همیشگی به من میگفت برادرزاده کاربرای منطقه عزیزمان خستگی نداره یادمه یک روز داشتند تعدادمدرسه هایی راکه درطول مدت چهارسال احداث کرده بوندراحساب میکردند که متوجه شدم برای اکثرروستاهای منطقه الشترمدرسه ساخته اندواین امرمهم میسرنمیشدمگربامدیریت جهادی وبسیج وارانه انها.واقعاجناب اقای حاج جوادصادقی شایستگی نمایندگی مجلس رادارا هستندچون واقعا معنی مدیریت رابه درستی میفهمند ازته دل امیدوارم بستری فراهم شودکه بتوانیم اورادرمجلس ببینیم.به امیدان روز

[پاسخ]

اصلاح طلب در گفته :

جانا سخن از زبان ما میگویی.جالب بود

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

با سلام به برادر گرامی و دوست قدیمی جناب آقای صادقی
استفاده کردیم و بهره بردیم . و مجالی دست داد برای عرض ادب

[پاسخ]

سلام بر جناب صادقی عزیز
بسیار زیبا ومتین فرمودید

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

جواد صادقی و کرم محمدی و موسی قاسمی الشتر رو خراب کردن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :