کد خبر : 74561
تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 207 بازدید

گردش حریق در جنگل‌های پلدختر/ آتش‌سوزی در منطقه «کرکی»

     رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان پلدختر از آتش سوزی در جنگلهای این شهرستان خبر داد. به گزارش میرملاس ؛ عابدین میردریکوند در گفتگو با  مهر با اشاره به وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع کوه «کول چپ» در منطقه «کرکی» شهرستان پلدختر اظهار داشت: این آتش سوزی ساعت ۱۳ امروز سه شنبه رخ داده […]

1816479

 

 

 رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان پلدختر از آتش سوزی در جنگلهای این شهرستان خبر داد.

به گزارش میرملاس ؛ عابدین میردریکوند در گفتگو با  مهر با اشاره به وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع کوه «کول چپ» در منطقه «کرکی» شهرستان پلدختر اظهار داشت: این آتش سوزی ساعت ۱۳ امروز سه شنبه رخ داده و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اعزام نیروهای منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و مردم منطقه برای مهار آتش سوزی عنوان کرد: به نظر می رسد علت وقوع آتش سوزی در جنگلهای منطقه کرکی پلدختر عامل انسانی بوده است.

دود آتش منطقه کرکی پلدختر را فرا گرفته است

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر نیز در این رابطه  با بیان اینکه شعله های آتش جنگلهای منطقه کرکی را فرا گرفته است گفت: این امر طبیعت بکر این منطقه را به خاک سیاه نشانده است.

علی خادمی با بیان اینکه دود حاصل از این آتش سوزی همه منطقه را فرا گرفته و موجب آزار مردم شده است عنوان کرد: علت وقوع این آتش سوزی عامل انسانی بوده است.

بنابراین گزارش وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی و غیرکارشناسی هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سید محمد قاسمی دبیر کارگروه صیانت از جنگلهای لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگلهای لرستان نابود شود.

مطابق بررسی های صورت گرفته عامل انسانی در صدر دلایل آتش سوزی جنگلهای لرستان قرار دارد به طوریکه به گفته مدیرکل منابع طبیعی لرستان ۹۰ درصد آتش سوزی ها توسط عامل انسانی در جنگلهای لرستان رخ می دهد.

بنابر گزارشهای ارائه شده در این زمینه سه دلیل اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع از عوامل آتش سوزی‌ها در سطح جنگلها و مراتع استان لرستان است.

لرستان جزو استانهای اول کشور در زمینه وقوع آتش سوزی جنگلها

این وضعیت در حالیست که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع گفته است که میزان آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در بهار سال جاری در استانهای فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق کشور رخ داده است.

آتش سوزی ها در جنگلهای بلوط قلب زاگرس در حالیست که لرستان به عنوان یکی از استانهای اجرای مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب و این مانور در خرم آباد با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست برگزار شد.

این در حالیست که شاهد نتایج مثبت این مانور نبودیم تا وسعت آتش سوزی ها در این استان از ۵۸۰ هکتار سال گذشته به ۱۸۰۰ هکتار طی امسال برسد، بلوطستان سوخته ای که نه شاهد بالگرد اطفای حریق بود و نه چشمش به جمال بودجه و تجهیزات اطفای حریق روشن شد و وسعت هزار هکتاری آتش سوزی کوهدشت با شاخ و برگ درختان خاموش شود.

جنگلهای بلوط لرستان هر ساله در کابوس آتش سوزیهای تابستان می سوزند ولی امسال گویا آتش بیشتر از سال گذشته به سر وقت بلوط ها آمده است.

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

عرفان قبادی در گفته :

یه چه نهاتی بی،بیه گژ ولاتا.

[پاسخ]

محمد در گفته :

چرا مدیر کل جدید منابع طبیعی در اتش سوزی ها شرکت نمیکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مدیر قبلی در تمامی اتش سوزیها حضور پر رنگی داشت

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :