کد خبر : 75209
تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 831 بازدید

بیشترین خشکسالی‌های لرستان مربوط به کوهدشت و رومشکان

    به گزارش ميرملاس ؛«نادر مختاری» در جلسه‌ی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی لرستان، گفت: در سال 82 دستورالعمل اجرایی اختصاص آب توسط وزارت نیرو در اجرای سیاست‌ها و راهبردهای مصوب برنامه سوم توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور ابلاغ شد. وي هدف از این دستورالعمل را نظام‌مند کردن فرآیند اختصاص آب در […]

165

 

 

به گزارش ميرملاس ؛«نادر مختاری» در جلسه‌ی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی لرستان، گفت: در سال 82 دستورالعمل اجرایی اختصاص آب توسط وزارت نیرو در اجرای سیاست‌ها و راهبردهای مصوب برنامه سوم توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور ابلاغ شد. وي هدف از این دستورالعمل را نظام‌مند کردن فرآیند اختصاص آب در جهت اجرای قانون توزیع عادلانه آب و کمک به ایجاد تعادل منطقی و پایدار بین عرضه و تقاضای آب و نیل به مدیریت بهم پیوسته منابع آب در کشور از طریق تدوین سیاست‌های مناسب، بهبود نظام تصمیم‌گیری و نظارت و بالاخره ایجاد سامانه حسابداری ملی آب برشمرد.

 

معاون مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در گفتگو با خبرنگار ايسنا تصریح کرد: با توجه به بروز پدیده‌ی خشکسالی در کشور، بحث تخصیص و تقسیم عادلانه‌ نظام تخصیص آب بین استان‌ها به چالش تبدیل شده و شورای عالی آب نیز متولی برطرف کردن مسائل و مشکلات بین استان‌هاست.

 

مختاری با بیان این‌که در این رابطه استان‌های کشور به 5 حوزه‌ی آبریز تقسیم شده است، خاطرنشان کرد: استان لرستان در حوزه‌ی آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان قرار دارد و در هر زیرحوزه یک مدیریت خاص در نظر گرفته و استان‌هایی که دخیل در این مدیریت هستند مصارف بالادست و پائین‌دست را مدیریت کنند و مسائل مربوط به آن را در شورای عالی آب مطرح تا مشکلات برطرف شود.

 

وی با اشاره به این‌که پدیده‌ی خشکسالی، شرکت آب منطقه‌ای لرستان و کشور را با چالش مواجه کرده است،گفت: استان‌هایی که سابقه‌ی کم‌آبی داشته‌اند به‎خوبی توانسته‌اند آب را مدیریت کنند، اما لرستان که استان پرآبی بوده است با کاهش بارندگی و تغییر اقلیم آب و هوایی هنوز نمی‌دانیم که چگونه باید آن را مدیریت کنیم.

این مقام مسئول با بیان این‌که بخش کشاورزی با 92 درصد آب مصرفی بیشترین مصرف را در استان دارد، ادامه داد: به‌علت خشک شدن برخی دشت‌های استان، کشاورزان برای مدیریت منابع آب باید اصلاح الگوی کشت را در دستور کار خود قرار دهند.

 

مختاری با تأکید بر این‌که بحران آب، همکاری و تعامل مردم و مسئولان را می‌طلبد، گفت: اگر مدیریت نشود چیزی به‎نام آب‌های زیرزمینی نداریم.

وی با اشاره به آمار بارندگی ایستگاه‌های باران‌سنجی مبنای وزارت نیرو در لرستان افزود: طی سال آبی 93 – 94 تاکنون برای کل استان 417 میلی‌متر بارندگی به ثبت رسیده که نسبت به آمار بلندمدت 12 درصد و نسبت به سال‎گذشته با 9 درصد کاهش بارندگی روبه‌رو بوده است.

معاون مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در خصوص خشکسالی‌های رخ داده شده در استان، تصریح کرد: بیشترین خشکسالی مربوط به کوهدشت و رومشکان است.

مختاری با بیان این‌که لرستان 27 محدوده‌ی مطالعاتی دارد، یادآور شد: از این میزان 14 محدوده مطالعاتی با سایر استان‌ها مشترک است که 13 محدوده مطالعاتی دیگر، خاصِ داخلی استان است که 22 دشت در داخل آن قرار دارد.

وی از وجود 6674 حلقه چاه مجاز آب در لرستان خبر داد و گفت: حجم تخلیه آب این تعداد حلقه چاه در سال 717 میلیون مترمکعب است.

معاون مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان این‌که 4549 حلقه چاه مجاز مربوط به بخش کشاورزی است، اظهار کرد: سالانه 623.36 میلیون مترمکعب آب از این تعداد چاه تخلیه می‌شود.

مختاری افزود: هم‌چنین 71 حلقه چاه آب شهری در لرستان وجود دارد که حجم تخلیه سالانه آن 23 میلیون مترمکعب است.

وی بیان کرد: 519 حلقه چاه مجاز برای تأمین آب شرب روستایی استان وجود دارد که سالانه 37 میلیون مترمکعب آب از آنها برداشت می‌شود.

این مقام مسئول میزان چاه‌های مجاز بخش صنعت در لرستان را 1535 حلقه برشمرد و تصریح کرد: سالانه 34 میلیون مترمکعب آب از این چاه‌ها تخلیه می‌شود.

مختاری به مصوبات پانزدهمین جلسه‌ی شورای عالی آب که به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شده بود اشاره و تصریح کرد: در این جلسه 15 پروژه برای احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی پیشنهاد شد.

وی از حفر 5200 چاه پیزومتری در دشت‌های کشور و تجهیزآنها، نصب 20900 مورد تجهیزات اندازه‌گیری برروی منابع آب و پیزومترها و چاه‌های اکتشافی، پهنه‎بندی و بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست زمین در 609 محدوده مطالعاتی، ایجاد و استقرار 1200 بازار محلی آب در کشور به عنوان بخشی از این پروژه‌ها نام برد.

 

ایجاد 1200 مورد تشکل‌های آب‌بران و انجام حمایت‌های مالی و فنی از آن‌ها توسط وزارت جهاد کشاورزی، به روز کردن سند ملی آب در 609 محدوده مطالعاتی کشور، اجرای 400 پروژه تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب در دشت‌های ممنوعه، مطالعه و اجرای پروژه‌های آبخیزداری و… از دیگر پروژه‌های پیشنهاد شده‌ پانزدهمین جلسه شورای عالی آب برای احیا و تعادل‌بخشی منابع آب بود که مختاری به آن‌ها اشاره کرد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

بیژن گراوند در گفته :

سرزمین میان رودان زاگرس (میان کشکان و سیمره) اما داعش خشکسالی و البته ناتدبیری برخی از مسئولین استانی و کشوری نا خواسته تیشه بر ریشه آن
وارد کرده اند.

[پاسخ]

ویردار در گفته :

خدا بهمون رحم کنه با تدبیر مسئولان انشاء الله از این بحران خارج شیم

[پاسخ]

باسلام خدمت جناب اقای مختاری وسایر مسولین .باید به عرض برسانم درخصوص جمله اقای مختاری که نوشتند نمیدانیم چگونه این بحران را مدیریت کنیم ؟یکی ازبهترین راههای مدیریت باعنایت به مصرف 92درصدی اب در بخش کشاورزی جلوگیری از کشت گیاهان ومحصولات کشاورزی با توقع ابی زیاد همچون چغندر -صیفیجات -چون طالبی -هندوانه ومحصولاتی چون برنج وذرت میباشد .که این امر مستلزم همت مسولین وارایه تسهیلات ویارانه به کشاورزان می باشد.بنابراین پیشنهاد میشود که استاندار محترم .فرمانداران باعزم جدی درسال زراعی جدید .به این مهم همت گمارند

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

بسمه تعالی

« إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْ ءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.»

به اطلاع امت خداجو و ولایتمدار کوهدشت و بخش های تابعه می رساند ، مراسم بزرگداشت یکمین سالگرد ارتحال عالم ربانی حضرت آیت الله آدینه وند حاج شیخ محمد رضا آدینه وند روز پنج شنبه مورخه 26/6/94 ساعت 10 صبح در مسجد مقدس حضرت صاحب الزمان (عج) کوهدشت برگزار می گردد . حضور گسترده شما مردم انقلابی ارج نهادن به مقام شامخ علما و روحانیت معظم است .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :