کد خبر : 75610
تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 273 بازدید

توقف ساخت و ساز در تپه چياسي

    به گزارش ميرملاس ؛ سید محمود میر اسکندری گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در محوطه تپه چیاسی کوهدشت، تپه دارای آثاری از دوران نوسنگی تا قرون میانی دوره اسلامی است. وی اظهار کرد: در پایان برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی گستره ای به وسعت حدود […]

 

81767427-70176093

 

به گزارش ميرملاس ؛ سید محمود میر اسکندری گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در محوطه تپه چیاسی کوهدشت، تپه دارای آثاری از دوران نوسنگی تا قرون میانی دوره اسلامی است.

وی اظهار کرد: در پایان برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی گستره ای به وسعت حدود 4 هکتار برای این تپه در نظر گرفته شد.

این باستان شناس  در گفتگو با خبرگزاري ايرنا عنوان کرد: درمیان آثار به دست آمده در این محوطه ، سفال های شوشان و سفال های یانیقی در نوع خود قابل توجه هستند.
وی تصریح کرد: مطالعات نشان داد که استقرارها در چیاسی از دوران نوسنگی تا عصر آهن به صورت متوالی در شرق تپه شکل گرفته و پس از آن استقرارها به سمت غرب و شمال غرب تپه کشیده شده اند.
به گفته میر اسکندری ، این طرح با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت.
وی ادامه داد: استفاده از روش های نوین پژوهشی از جمله برنامه های مد نظر در انجام مطالعات این تپه باستانی بود که طی مدت زمان اجرای طرح گمانه زنی به انجام رسید.
میر اسکندری تصریح کرد: عکس برداری و نقشه برداری هوایی به کمک هلیکوپتر پهپاد برای نخستین بار در لرستان بعد از سال های میانی دهه 1930 میلادی، یعنی زمانی که اریک اشمیت با هواپیمای خود از محوطه های باستانی عکس برداری می کرد، از جمله اقدامات انجام گرفته در این زمینه است.
سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت افزود:پیشنهادات لازم برای ادامه مطالعات در خصوص تپه چیاسی پس از تکمیل گزارش این مرحله از پژوهش ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ارائه می شود.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد .

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

این تپه کجای کوهدشت قرار داره؟

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

از مسیر دالاو بری نشونت میدن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :