کد خبر : 76395
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 238 بازدید

تصویب «برجام» در شورای عالی امنیت ملی

   رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که برجام در شورای عالی امنیت ملی تایید شده است. علاءالدین بروجردی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به عنوان یکی از طراحان طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، گفت: شورای عالی امنیت ملی به عنوان بالاترین مرجع […]

IMAGE635736997332665412

 

 رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که برجام در شورای عالی امنیت ملی تایید شده است.
علاءالدین بروجردی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) به عنوان یکی از طراحان طرح دو فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، گفت: شورای عالی امنیت ملی به عنوان بالاترین مرجع و مرکز در جمهوری اسلامی برای تصمیم‌گیری‌های مهم سیاسی و ملی برجام را تایید کرده است که در این جلسات سران قوا حضور دارند. اکنون زمانی است که مجلس باید برای تصمیم‌گیری در این عرصه مهم ورود پیدا کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با تسلیت به خانواده‌های داغدار فاجعه منا، بر ضرورت تشکیل کمیته تحقیق و پیگیری وزارت خارجه تاکید کرد و در ادامه به توضیح در مورد این طرح دو فوریتی پرداخت.

بروجردی ادامه داد: در طول دو دهه گذشته موضوع هسته‌ای از چالشی‌ترین مسائل جمهوری اسلامی در عرصه بین‌المللی بوده است که در این مدت از یک طرف آمریکا به عنوان دشمن قسم خورده جمهوری اسلامی در کنار اعضای دائم شورای امنیت به اضافه آلمان و اتحادیه اروپا تلاش کردند و شش قطعنامه را صادر کرده و از قبل آن تحریم‌های سیاسی را اعمال کردند تا ما غنی‌سازی نداشته باشیم. سرانجام در این مصاف برنده جمهوری اسلامی بود.

وی توضیح داد: خروجی تلاش‌ها بعد از توافق ژنو، لوزان و وین و در نهایت در برجام به عنوان یک سند رسمی اقدام مشترک حق غنی‌سازی را عملا تثبیت کرد. حال اینکه برخی می‌گویند این حق تثبیت نشده است اما وقتی در این سند غنی‌سازی 3.67 درصد تصریح شده است بدان معناست که ما حق غنی‌سازی را پیدا کرده‌ایم، نتیجه این تلاش‌ها آن است که جمهوری اسلامی در این مصاف نابرابر برنده شده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: طبق رهنمود رهبری مبنی بر داشتن نرمش قهرمانانه برای عبور از این گردنه این طرح دو فوریتی با عنوان اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام تهیه شد.

بروجردی با بیان اینکه نمایندگان دو فراکسیون اصولگرای مجلس در جلسات طولانی به بررسی این طرح پرداختند، گفت: برخی از این جلسات با حضور رییس مجلس برگزار شد و گزارش پایانی طرح قرائت گردید.

وی ادامه داد: در پیشنهاد کمیسیون برجام نیز بر لزوم ارائه طرح دو فوریتی تاکید شد که بر همین اساس ما این طرح را ارائه کردیم، اکنون ملت و افکار عمومی جهان منتظر نظر مجلس هستند چون شش کشور مقابل ما بر اساس توافق باید مراحل قانونی را طی کنند. اکنون مجلس در مرحله مهمی از تصمیم‌گیری قرار دارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برجام محصول تصمیم ملی است، گفت: شورای امنیت به عنوان بالاترین مرکز نظام جمهوری اسلامی در تصمیم‌گیری‌های مهم سیاسی و ملی برجام را تایید کرده است که در این جلسات سران قوا حضور داشتند. از طرف دیگر با توجه به نظر رهبری در خصوص ورود مجلس به این عرصه مهم باید تصمیم‌گیری‌ مهمی صورت گیرد.

بروجردی در پایان با اشاره به مواد این طرح دو فوریتی، گفت: این طرح در 9 بند و دو تبصره تهیه شده است که تمام روزنه‌ها و لغزش‌های موجود در برجام را دیده از این لحاظ از نمایندگان درخواست دارم که با رای به دو فوریت این طرح تصمیم تاریخی گرفته و از منافع ملی در عرصه بین‌المللی دفاع کنند.

 
 
 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :