کد خبر : 76470
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 548 بازدید

دریای«سبز و سرخ»غرق در مشکلات/ خون به دل بزرگ‌ترین انارستان ایران

    جشنواره انار در بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران در حالی برگزار شد که این دریای سبز و سرخ در مشکلات بسیاری غرق است تا یاقوت سرخ لرستان همچنان بدون برند و بانام استان‌های دیگر صادر شود. جشنواره انار سیاو با حضور معاون وزیرجهادکشاورزی درامور باغبانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، نماینده مردم کوهدشت در […]

1860619

 

 

جشنواره انار در بزرگ‌ترین انارستان متمرکز ایران در حالی برگزار شد که این دریای سبز و سرخ در مشکلات بسیاری غرق است تا یاقوت سرخ لرستان همچنان بدون برند و بانام استان‌های دیگر صادر شود.

جشنواره انار سیاو با حضور معاون وزیرجهادکشاورزی درامور باغبانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، نماینده مردم کوهدشت در مجلس شرای اسلامی، فرماندار، امام‌جمعه و
مدیرجهادکشاورزی کوهدشت و برخی مدیران اداری استان در کنار دریای سبز و سرخ بزرگ‌ترین انارستان ایران، در تنگه بزرگ «سیاو» برگزار شد تا قدر این باغستان بزرگ بیش‌ازپیش شناخته شود.

جشنواره در محوطه تنها کارخانه رب انار سیاو آغاز سد. سخنرانی مسئولان یکی‌یکی تمام می‌شود و هرکدام انارستان «سیاو» را مکانی معرفی می‌کنند که ظرفیت بالایی برای جذب گردشگران دارد و همه روی این نکته تأکیددارند انار سیاو مرغوب‌ترین انار ایران است و باید مشکلات باغدارانش برطرف شود.

 

 

جشنواره را با تمام جذابیتش جا می‌گذارم تا به باغستان‌های سبز خاموش سری بزنم که دور از هیاهوی گرم جشنواره با مشکلات عدیده‌اش دست‌به‌گریبان است. مشکلاتی که جشن امسال برداشت انار را به ماتمی برای باغدارش تبدیل کرده است.

انارهای کرم خورده

باغداری که در حال چیدن اناراست پاهای خسته از کار را به استقبال نزدیک می‌کند. انارهایی بزرگ که در دست دارد از دور نگاه دل‌خوشی‌ام را زوم می‌کند اما وقتی‌که نزدیک‌تر می‌شود با انارهای بزرگ کرم‌خورده‌ای روبه‌رو می‌شوم که تمام زحمت باغدار را در مشت ناامیدش مچاله کرده است.

این انارهای کرم‌خورده، خون تلاش شبانه‌روزی باغداری است که حالا در مشت دلهره‌اش ماسیده است. آفتی که تیغ بیماری برگلوی انارها کشیده تا امسال باغداران نتوانند حاصل دسترنج خود را درجیب دل‌خوشی بگذارند.

آدینه وند درحالی‌که هنوز انارهای گندیده را در مشت گرفته نگاه تأسف بارش را در باغ می‌چرخاند و می‌گوید: کرم گلوگاه در تمام باغ‌های سیاو رخنه کرده و انارها را یکی‌یکی خراب می‌کنند.

 

 

این باغدار ادامه می‌دهد: روز نیست انارهایی که به خاطر وجود کرم گلوگاه گندیده می‌شوند را آتش نزنیم یا دور نریزیم . این آفت چون موجی به جان باغ افتاده و داروندار باغداران را با خودش می‌برد.

هجوم کرم گلوگاه

او انار درشتی را نشان می‌دهد و تأسف می‌خورد که چنین انار باکیفیتی دچار آفت کرم گلوگاه شود و بگندد.

پینه‌های دست این باغدار خبر از چند ماه زحمت آبیاری و هرس دارد. زحمتی که نتیجه‌اش انارهای گندیده‌ای است که باید دور ریخته شوند یا به شعله‌های آتشی سپرده شوند تا دسترنج دست‌های زجرکشیده باغداران را مقابل چشم‌های خواب‌آلودشان بسوزاند.

او از آفتی می‌نالد که در آن‌سوی جشنواره متنوع انار، گلوی باغ را فشرده تا صدایش از صدای تشویق‌ها و کف زدن‌های حضار عبور نکند.

یکی دیگر از باغداران که از هجوم بی‌امان کرم گلوگاه می‌نالد، می‌گوید: هیچ‌کس از مسئولان به ما سری نزده تا راه مقابله با این آفت را آموزش دهند.

وی ادامه می‌دهد: باید کارشناسانی بیایند طریقه مقابله علمی با آفت انارها را آموزش دهند.

تشنگی مرغوب ترین انار ایران

این باغد از وامی می‌گوید که قبلاً گرفته اما توان پرداختش را ندارد و از بانکی گله‌منداست که هربارحساب ضامنش را مسدود می‌کند و می‌افزاید: دو هکتار باغ دارم اما باور کنید امسال پنج میلیون تومان

هم نتیجه برداشتش نخواهد بود.

 

 

 

 

وی از مسئولان می‌خواهد با ایجاد یک سد در پایین‌دست انارستان بزرگ سیاو، آب راحت و بی‌دغدغه تمام باغداران را فراهم سازند.

اما آنچه بر دردهای باغداران سیاو می‌افزاید این است که انارهای مرغوب این انارستان معروف هنوز نتوانسته‌اند در جعبه‌های مختص به خود و بانام «سیاو» به فروش برسند و هنوز با برند استان‌های دیگر صادر می‌شوند.

وام باغداران استمهال شود

نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که منطقه زیر تنگ سیاو ظرفیت گردشگری بسیار بالایی دارد، می‌گوید: باید تلاش کرد تا این منطقه ازنظر گردشگری تقویت شود تا هم محصولات باغی مردم بارونق بیشتری به فروش برسد و هم استفاده‌های دیگری برای آنان داشته باشد.

الهیار ملکشاهی بابیان این‌که بانک‌ها بهتراست با کشاورزان همراهی کنند نه در مقابل آن‌ها قرار گیرند، یادآور می‌شود: مردم این منطقه توان پرداخت وام‌هایی را ندارند که برای آبیاری باغستان‌های انار گرفته‌اند و باید این وام‌ها استمهال شوند و جرائمی که به آن‌ها تعلق می‌گیرد بخشیده شود که از این طریق به کشاورزان کمک کنیم.

ملکشاهی اظهار می‌دارد: کم‌آبی زیر تنگ به معضلی بزرگ تبدیل‌شده تا جایی که وقت بیشتر مسئولان امر را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه می‌دهد: باید برای این انارستان بزرگ برنامه‌ریزی شود و تلاش کنیم تا این باغستان‌ها خشک نشوند.

 

 

 

 

نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس با اشاره به وجود افت کرم گلوگاه، می‌گوید: این آفت به یک مبارزه نیاز دارد و باید در این زمینه هم یک برنامه‌ریزی کارشناسانه اجرا شود.

صادرات یاقوت سرخ لرستان به نام دیگر استان‌ها

فرماندار کوهدشت نیز می‌گوید: متأسفانه نتوانسته‌ایم در بحث اجرای سیستم آبیاری باغ‌ها خوب عمل کنیم و یکی از مشکلات انارستان سیاو، تقسیم آب میان مردم است که در این راستا باید نصب کنتورهای هوشمند آب این منطقه حتماً جزو اولویت‌ها باشد.

کرم محمدی می‌افزاید: در بلندمدت باید یک سد در منطقه پایین‌دست انارستان ایجاد شود که می‌تواند در توسعه باغات آن مؤثر باشد.

محمدی یادآور می‌شود: نداشتن برند انار یکی از گلایه‌هایی است که باید به وزارت خانه جهاد کشاورزی داشته باشیم چراکه انار «سیاو» بهترین انار کشوراست ولی متأسفانه به نام استان‌ها و شهرستان‌های دیگر صادر می‌شود.

وی بیان می‌کند: یکی از خواسته‌های ما ایجاد تعاونی‌هایی است که بتواند دست واسطه‌ها را از بازار انار این منطقه کوتاه کند چراکه با توجه ضعف مالی مردم، اگر واسطه‌ها از میان برداشته شود باغداران سود بیشتری خواهند کرد.

فرماندارکوهدشت با اشاره به وجود افت شدید برق در زیر تنگ سیاو، ادامه می‌دهد: کارخانه رب انار سیاو در رابطه با افت ولتاژ برق با مشکلاتی جدی روبه‌روست که توجه جدی‌تر شرکت توزیع برق استان را می‌طلبد.

به‌هرروی جشنواره انار در انارستان سیاو وقتی ارزشمند می‌شود که نیم‌نگاهی هم به مشکلات بسیار باغداران دوخته شود تا انار زیر تنگ همچنان مرغوب‌ترین انار ایران باشد و مشکلات کیفیت این محصول مرغوب را تحت‌الشعاع قرار ندهد.

گزارش و عکس: حشمت اله آزادبخت


 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

روستا زاده در گفته :

خدا وکیلی به تصاویر خوب دقت کنید ، این جشنواره انار است یا گردهمایی کارمندان جهاد کشاورزی همراه با خانواده های محترمشان!!!

[پاسخ]

رفیعی در گفته :

والله بنده یه خواهشی ازعکاسان عزیزسایتها وخبرگزاریهای محترم شهرستان کوهدشت دارم وآن اینکه برای مراسمات وهمایشهای آینده درسطح این شهرستان خودرابه زحمت نیاندازن وعکس جدید نگیرن تیترخبررامتناسب با آن همایش یا مراسم بزنند وازعکسهای موجوددرآرشیو خودچندتارامجددا چاپ کنند زیرا که آدما همان آدمای تکراری هستند نعمتی قلندری و………

[پاسخ]

سیاوش امرایی در گفته :

آلیس در سرزمین عجایب هم دلش به حال لرستان نمی سوزد

[پاسخ]

واقعا باید تاسف خورد به حال انارستانی که انارش برندی است برای مصرف ولی برای صادرات و فروش فاقد برند است. و اینکه باغدار زحمتکش هرسال زحمت به ثمر نشستن را می کشد و سود آن به جیب سودجویان می رسد.
مسئولان کماکان دست روی دست بگذارند همه چی حل میشه

[پاسخ]

طرهان در گفته :

سیاو متعلق به طرهان است نه کوهنانی
به زودی…….

[پاسخ]

هاوار پاسخ در تاريخ جمعه ۱۷ مهر , ۱۳۹۴ ۱۳:۵۷:

سیاو سیاو است .نه کوهنانی نه طرهان

[پاسخ]

چطور شرم نمیکنید،این مردم نه جاده درست حسابی دارند نه اب نه برق،هیچی اینجا سر جاش نیست،شما هم جشنواره یادگرفتین

[پاسخ]

ارشیا در گفته :

متاسفم چرا تصویری از نماینده نیست

[پاسخ]

نورعلی در گفته :

با تشکر با بتآین گزارش خوب و انعکاس آن اما چرااااااااا از رسانه ملی و استانی برا ی این مشکلات باغداران اقدامی صورت نمی گیرد؟

[پاسخ]

میرزایی منش در گفته :

با سلام خدمت اقای غضنفری ایا در موقع که باغداران مشکل دارن شما به اونجا سر میزنید یا فقط موقع برداشت …..چرا نهاد کشاورزی در ایام به کشاورزان سر نمیزنند تا حداقل سمومی بهشان معرفی کنند تا خسارت کمتر ببینند..فقط باغدارن نیستند که مشکل دارن …کشاورزان جو کار و گندم کار هم مشکل دارن …..ما فقط موقع برداشت حرف میزنیم

[پاسخ]

هاوار در گفته :

باسلام . خطاب به مسولین : آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا …. مردم این منطقه از اول خرداد هر روز دغدغه قطعی برق و آب کشاورزی و شرب وتلفن و… دارند در طول این پنج ماه گذشته و حتی سالیان قبل از طریق واسطه یا نامه یا تلفن یا همین سایتها مشکلات خودمونو بارها بیان کردیم اما کو گوش شنوا …؟ جالب اونجاست در روز جشنواره همه مشکلاتو میدونستن ولی امیدوار بودن مسولین چاره ی بیندیشند ایا کی مسول است ؟ همه که بودنین (معاون وزیر- معاون استاندار- مدیر کل جهاد استان- نماینده مردم – امام جمعه شهرستان- فرمانداران شهرستان ها – جهاد شهرستان – بخشداران – ادارات مختلف و… خلاصه همه تشریف داشتن ) ولی متاسفانه کسی زیر بار مسولیت خویش نمیرفت . کاش هزینه این همه تشریفات را برای برداشتن باری از مشکلات مردم میکردند.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :