کد خبر : 76948
تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 644 بازدید

محور خرم آباد – کوهدشت در امتداد کمبود اعتبار / 14 کشته در 6ماه

     عملیات اجرایی دوبانده شدن محور خرم آباد – کوهدشت در سال 85 آغاز شده که تا امروز به دلیل کمبود اعتبار طرح های راهسازی لرستان این طرح از پیشرفت مناسبی برخوردار نبوده است. به گزارش میرملاس ؛  با توجه به اینکه لرستان در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور […]

IMG_20150521_142804

 

 

 عملیات اجرایی دوبانده شدن محور خرم آباد – کوهدشت در سال 85 آغاز شده که تا امروز به دلیل کمبود اعتبار طرح های راهسازی لرستان این طرح از پیشرفت مناسبی برخوردار نبوده است.

به گزارش میرملاس ؛  با توجه به اینکه لرستان در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور واقع شده اصلاح و بهسازی محورهای ارتباطی لرستان مورد توجه قرار گرفت.
در مجموع طول مسیر چهارخطه‎های لرستان 738 کیلومتر است که تاکنون 348 کیلومتر از آن تکمیل و 272 کیلومتر از آن در دست احداث است.
در این میان محور خرم آباد – کوهدشت به طول 90 کیلومتر از سال 85 آغاز شده و بە عنوان یکی از پروژه های مهم راهسازی استان، درحال انجام است.
بنا بر آمار اداره کل حمل و نقل و پایانه های لرستان طی شش ماهه گذشته روزانه حدود 9 هزار و 300 وسیله نقلیه از این مسیر عبود کرده اندو در 12 فقره تصادف منجر به فوت در این مسیر 14 نفر کشته شدند که این آمار تاییدی بر ضرورت تسریع در این محور سراسری می باشد.
مدیر کل راه و شهرسازی لرستان در این راستا گفت: وی اظهار داشت: بیش 38 کیلومتر مسیر تا کنون تحویل داده شده و مابقی طرح با پیشرفت فیزیکی 65درصد در دست اقدام است.
شهرام ملکی با بیان اینکه چهار کیلومتر از این مسیر هم اکنون آماده آسفالت است افزود: تاکنون حدود 550 میلیارد ریال در این طرح هزینه شده و این در حالی است که اعتبار تخصیص یافته به این طرح 200 میلیارد ریال بوده است.
ملکی ادامه داد: به دلیل اینکه اعتبار این طرح تا سال 90 تنها از محل اعتبارات استانی تامین می شد اجرای طرح سرعت قابل قبولی نداشت اما با تخصیص ردیف ملی برای طرح ، عملیات اجرایی تا حدی شتاب گرفته است.
وی با اشاره بە اینکه اعتبار اجرای این پروژه 400 میلیارد ریال برآورد شده، گفت: طرح چهار خطه خرم آباد-کوهدشت در قالب توسعه محورهای اصلی و پرتردد استان با هدف افزایش ضریب ایمنی راهها و تردد وسایط نقلیه اجرا می شود.
به گفته وی، احداث یک دستگاه پل بزرگ در کیلومتر 40 این مسیر بە صورت رفت و برگشت از بخش های مهم اجرای این طرح عمرانی است.
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان همچنین گفت: برای توسعه حمل و نقل دراین استان سالانه بین 250 تا 300 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
ملکی افزود: طی سالهای اخیر نهضت بزرگی در راهسازی استان رخ داده که در ادامه این روند ساخت 80 کیلومتر آزادراه امسال در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به همکاری مطلوب پیمانکاران در حوزه راهسازی تصریح کرد: سال گذشته حدود 52 هزار تن قیر بابت 650 میلیارد ریال از مطالبات پیمانکاران در اختیار آن ها قرار داده شد که لرستان در این راستا نیز بیشترین میزان دریافت قیر را داشته است. 
وی اولویت نخست راه و شهرسازی در سالجاری را پرداخت مطالبات پیمانکاران عنوان کرد و گفت: در ابتدای سال 91 با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، تنها 271 کیلومتر از راههای استان به صورت چهارخطه بود. 
ملکی با بیان اینکه برنامه ریزی از سال 91 برای بهبود این وضعیت در سطح جاده های استان صورت گرفت ادامه داد: در این راستا 300 کیلومتر از جاده های لرستان که نیازمند ارتقا و تعریض بودند برای تبدیل به چهارخطه در دستور کار قرار گرفت. 
وی با اشاره به اینکه در این راستا محورهای مواصلاتی منتهی به مرکز استان در اولویت تبدیل به چهارخطه قرار گرفت تصریح کرد: در این زمینه عملیات اجرایی چهارخطه های خرم آباد – بروجرد، خرم آباد – کوهدشت، خرم آباد – نورآباد و خرم آباد – پلدختر آغاز شد. 
ملکی گفت: با پیگیری ها و فعالیت های جدی انجام شده و به رغم اعتبار 700 میلیارد ریالی این اداره کل، طی سه سال اخیر حدود سه هزار میلیارد ریال پروژه راهسازی در استان اجرایی شد. 
وی اضافه کرد: در حال حاضر عملیات اجرای چهارخطه های استان از خرم آباد به شهرستانها در دست اجرا است که برای تکمیل این طرح ها پنج هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
به هر حال به نظر می رسد با توجه به حجم خودروی عبوری از محور خرم آباد – کوهدشت و قرار گرفتن این محور در مسیر مسیر ترانزیتی غرب کشور تسریع در اجرا و اتمام طرح چهارخطه این مسیر الزامی است.

تهیه گزارش : الهام بابایی / ایرنا لرستان

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

شهروند در گفته :

نمیدونم چرا واسه مسولین راه و ترابری و استانداری و … استان ،جان مردم لرستان مهم نیست !!!؟ در طول 6 ماه 14 نفر یعنی 14 خانواده، مسولین محترم استان شمارو به هر کسی که می پرستید قسم میدم ، یه فکری به حال نقاط حادثه خیز جاده های استان بنمایید. باور بفرمایید اگر این آمار کشته های محور خرم آباد – کوهدشت تو کشور ی مثل چین بودش مسولین استان خودشون استعفا میزدند..

[پاسخ]

اميدوارم يه دلسوز پيدا بشه و پي گير طرحهاي عمراني اين شهرستان بشه، اين طرحها تا پي گيري جدي نشوند به سر انجام نخواهند رسيد،چرا مدير كل محترم راه و شهر سازي پي گيري جدي در خصوص تخصيص بموقع مرگبارترين جاده استان نمي نمايند. لازم به ذكر عمليات راه سازي انجام شده براي چهار خطه كردن محور كوهدشت خرم آباد در حد رفع تكليف وغير اصولي مي باشد.

[پاسخ]

ع ضرونی در گفته :

واقعااین جاده شده قاتل همه چون مردم از این طرف شاد میروند و از اون ور شادروان بر میگردند….

[پاسخ]

فر هیخته از لرستان در گفته :

مردم کوهدشت فقط چا پلوسی را خوب بلد دند به فکر جاده برای خودشان نیستند.هههههههه

[پاسخ]

حسین در گفته :

اقایان فقط ابن 10کیلومتر جاده خرم آباد – کئهدشت را درست کنند

[پاسخ]

علی در گفته :

مردم هم کمی رعایت کنند

[پاسخ]

دار بلوط زاگرس در گفته :

اگر مثل آدميزاد رانندگي كنند قطعا اين اتفاق ها نمي افتد .
بنده سالي يك بار مسير خرم آباد كوهدشت را طي مي كنم
ماشاالله همه شوماخر و راننده فرمول 1 هستند …
چه فيگور هاي هم كه براي يكديگر مي گيرند!!!
به خودتان رحم نمي كنيد دلتان به حال سايرين بسوزد …

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :