کد خبر : 80777
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۴
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 729 بازدید

احمد مبلغی کاندیدای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری شد

  به گزارش میرملاس ؛ آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی روز یکشنبه با حضور در فرمانداری قم ، داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از استان لرستان شد. وی پس از ثبت نام درگفت وگو با  ایرنا در محل ثبت نام داوطلبان نمایندگی خبرگان رهبری در […]

81885873-70387515

 

به گزارش میرملاس ؛ آیت الله احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی روز یکشنبه با حضور در فرمانداری قم ، داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از استان لرستان شد.

وی پس از ثبت نام درگفت وگو با  ایرنا در محل ثبت نام داوطلبان نمایندگی خبرگان رهبری در فرمانداری قم اظهار داشت: مجلس خبرگان نماد مهمی در جمهوری اسلامی است و نوعی آرامش خاطر برای ملت و انقلاب ایجاد می کند.

آیت الله مبلغی ادامه داد: شاید مجلس خبرگان ، کار روزمره نداشته باشد اما نفس چنین نهادی اطمینان بخش و آرامش بخش است.

وی با اشاره به ویژگی های این دوره مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: دراین دوره افرادی که داوطلب شدند از رده سنی جوان تری می باشند و هرچه جلوتر می رویم آگاهی حوزویان و کل نظام از شرایط مجلس خبرگان بیشتر می شود.

آیت الله احمد مبلغی پیش از این رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و موسس پژوهشگاه مطالعات تقریبی بود. وی از اساتید برجسته فقه و اصول حوزه علمیه قم می باشد.

 

زندگی‌نامه آیت الله احمد مبلغی

آیت الله احمد مبلغی در سال ۱۳۳۸در خانواده‌ای روحانی و سرشناس بروجردی دیده به جهان گشود. رفت و آمد پرتعداد مردم به خانه پدری و مشاهده نقش دلسوزانه پدر در حل و رفع مشکلات مردم شعله عشق به آموختن دانش دینی را از همان ابتدا در جان وی فروزان کرد. حاصل آن پیوستن در اوان نوجوانی به جمع رهپویان علم در حوزه علمیه قم بود.
وی دروس مقدماتی و سطح را نزد اساتیدی همچون آیات اشتهاردی، ستوده، پایانی و اعتمادی به انجام رسانید و در مقطع تخصصی دروس خارج از اساتید مبرز و به نامی هم چون حضرات آیات عظام فاضل لنکرانی و مرحوم میرزا جواد تبریزی بهره برد.
در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی، تب فعالیت سیاسی بر ضد رژیم ستم شاهی پهلوی کوی و برزن را فراگرفته بود. آقای مبلغی نیز در کنار حضور در حلقه‌های درس و کلاس‌های تحصیل، بنا بر وظیفه، به مبارزه با حکومت ستم شاهی روی آورد. زندانی شدن در دو مرحله توسط حکومت از جمله عواقب این مبارزات بود.
پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، هنوز خستگی نبردی بی‌امان را با حکومت طاغوت در بهار دل انگیز پیروزی انقلاب از تن نزدوده بودند که کشور عزیزمان آماج یورش ناجوان‌مردانه صدام حسین و حامیان جهانی او گشت. حضور در جبهه‌های نبرد با دشمن بعثی این مرز و بوم هم گام با بردار شهیدش محمد سربندی، از جمله فعالیت‌های اصلی او در این سال‌ها بود.
وی همزمان با حضور در جبهه ها دریافت که در کنار مباحث ارزشمند حوزوی، آگاهی از تحولات نوآمد و جدید شرط لازم هر گونه فعالیت علمی و پژوهشی است؛ از این روی بخشی از فعالیت‌ها و تلاش‌های پژوهشی وی از همان ابتدا به تحصیل، تحقیق و استفاده از مکاتب فلسفی جدید، مقایسه آن‌ها با معارف آسمانی اسلام و کوشش جهت دوری از هر گونه التقاط اختصاص یافت.
پس از بیرون راندن دشمن از سرزمین اسلامی، فضا برای علم اندوزی و دانش افزایی کاملا فراهم بود. تلاش بی‌وقفه حجت الاسلام والمسلمین مبلغی در این راه وی را به پژوهشگری به نام و استادی برجسته در حوزه بدل نمود.
حضور پررنگ و پیگیرانه در مجامع دانشگاهی کشور از جمله اصلی‌ترین فعالیت‌های وی می باشد که به گفتگویی پیوسته با ذهن سرشار و روح افزای جوانان در حوزه های مختلف منجر شده است. قریب ده سال تدریس در مراکز مهم دانشگاهی در استان‌های مرکزی، تهران و کرمان به این ارتباط صمیمانه جایگاهی علمی و ثمربخش بخشیده است.

 مبلغی اکنون، با کوله باری از مطالعات علمی در حوزه‌های مختلف فکری، فعالیت‌ها و مسؤولیت‌هایی را به شرح زیر بر عهده داشته و دارد:
تدریس درس خارج فقه و اصول
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
مسؤولیت پژوهشکده فقه و حقوق
مدیریت مرکز تحقیقات مجمع تقریب
مدیریت گروه فقه مقارن مدرسه تخصصی فقه و اصول
حضور در بیش از بیست همایش علمی داخل و خارج کشور
عضویت در هیئت تحریریه سه مجله تخصصی فقهی تالیف بیش از هفتاد مقاله عملی- پژوهشی
عناوین پاره‌ای از این مقالات به شرح زیر است:
فقه هجرت،فقه سیاسی،فقه و جهانی شدن،پارادیم‌های فقهی،بررسی فقهی شبیه سازی انسانی و درمانی،  بررسی فقهی اوراق سرمایه‌گذاری به شیوه اجاره،پیش نیازهای اجتهاد، صکوک الاجاره، ضوابط بهره‌گیری از فقه سلف از دیدگاه خوانساری، فقه مسجد، ساختار فقه سیاسی، مبانی کلامی و کاربرد آن در فقه سیاسی امام خمینی، عقلانیت در فقه سیاسی امام خمینی، تحریری نو از نظریه شهرت یه‌الله بروجردی، بررسی فقهی تغییر جنسیت، التقریب بین المصطلحات الاصولیه‌، پرستاری در نگاه دین، شیوه تقریر نویسی درس خارج، مبانی کلامی و کاربرد آن در فقه سیاسی امام خمینی
– تالیف دایره المعارفی در زمینه یکی از منابع فقه شیعه (با عنوان عربی موسوعه ‌الاجماع فی الفقه الامامی) که به بیش از ده جلد بالغ خواهد شد و تا به حال یک جلد از آن به چاپ رسیده است.
آیت الله مبلغی تاکنون برای فعالیت‌های علمی و سخنرانی در همایش‌های مختلف به کشورهای مختلف از جمله قطر، یمن و عربستان، مالزی، مغرب، شارجه، عمان، بحرین و سریلانکاسفر کرد.

منبع: پژوهشنامه ره آورد ایسکو
 
 
 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

علیمراد دارابی در گفته :

ثبت نام حاج آقامبلغی را برای مجلس خبرگان رهبری دراستان لرستان را تبریک میگوییم

[پاسخ]

مریم مهدی پور در گفته :

موفق باشید.

[پاسخ]

با دقت در معنای خبره ایشان به معنای واقعی کلمه خبره هستند درود بر دکتر عزیز

[پاسخ]

روح اله ابول زاده/پلدختر در گفته :

قطعا” ویقینا” از ایشان به طور گسترده در پلدختر و دیگر نقاط استان حمایت خواهیم کرد

[پاسخ]

هوادارن دکتر یاری در گفته :

دانشمند عزیز لرستانی سربلند وپیروز باشید

[پاسخ]

حسین پور در گفته :

آرزوی موفقیت وسربلندی برای حاج آقای عزیز

[پاسخ]

ج نظریان در گفته :

سلام،وجودذی قیمت ایشان افتخاری براحوزه ودانشگاه است ومردم لرستان به وجوداین چهره ارزنده افتخار می کند،به امیدراه یابی ایشون به مجلس مهم خبرگان

[پاسخ]

نوروز امیدیان در گفته :

قطعا آقای مبلغی از الگوهای جهان اسلام است از ایشان بهتر برای این منصب کسی را با این کوله بار تجربه پیدا نخواهیم کرد پس لرستان یا علی مدد

[پاسخ]

ایول در گفته :

خدا رو شکر که خانواده آیت الله مروجی وارد شدن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :