کد خبر : 818
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۲۳:۵۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 859 بازدید

آسيب شناسي رقابتهاي انتخاباتي

سيروس جهاني ن‍ژاد : از مدتها پيش است كه صداي بوق اتوبوس نامزدهای انتخاباتی به سمت صحن بهارستان به گوش مي رسد . کاندیدا های عزیز كه رانندگان اين ماشين سياسي محسوب مي شوند سعی بر آن دارند تا در اين ماشين انتخاباتي بر صفحه مانيتور خود فيلمي را نمايش دهند كه بتوانند به واسطه آن در هرایستگاهی نظر جمعی از مردم را جلب نموده و اقدام به سوار كردن آنها در

آسيب شناسي رقابتهاي انتخاباتي

     از ايستگاه انتخابات تا صحن بهارستان     

       سيروس جهاني ن‍ژاد    (( نويسنده و مترجم))

  از مدتها پيش است كه صداي بوق اتوبوس نامزدهای انتخاباتی به سمت صحن بهارستان به گوش مي رسد . کاندیدا های عزیز كه رانندگان اين ماشين سياسي محسوب مي شوند سعی بر آن دارند تا در اين ماشين انتخاباتي بر صفحه مانيتور خود فيلمي را نمايش دهند كه بتوانند به واسطه آن در هرایستگاهی نظر جمعی از مردم را جلب نموده و اقدام به سوار كردن آنها در اين مسير پر پيچ و خم كنند .

را نندگان و مردم محترم بخوبي مي دانندكه در شهرستانهاي كوچك فقط يك اتوبوس جواز ورود به صحن بهارستان را دارد و آن ماشيني است كه سيل عظيمي از جمعيت را در خود داشته باشد. اما در این جاده شلوغ و پر دست انداز انتخاباتي ، بد نیست که آسیب شناسيی هر چند جزئي از این ماشينها و رانندگان محترم آن داشته باشیم.

در این جاده شلوغ انتخاباتی كه رانندگان محترم آن بدون توجه به هشدارها و علائم جاده، مسير آن را بسرعت در مي نوردند ، بايستي منتظر هر حادثه اي بود ، تخریب و ترور اندیشه رقبا و از طرفی پشت سر یک لیدر پنهان شدن و شعار انتخاباتی دادن ، موضوعی است که منجر به کنار زدن رقبای خدمتگزار و با لياقت از صحنه می باشد، تا لیست خود را پیروز انتخابات کنند و این پیروزی به هر قیمتی که باشد برای آنها مهم نیست،گویی که یادشان رفته این انتخابات یک جدال نیست،یک کشمکش نیست،یک صحنه ترور شخصیتی و یا ترور اندیشه نیست؛ یک مجالی برای ایجاد یک فضای مجازی برای تهمت و افترا و مسخره کردن رقبا نیست، بلکه این انتخابات یک نمایشی ازجلوه های ایثار و اتحاد و عدالت گستری و در اصل نمایشی از توانمندیهای مدیریتی جهت خدمت به اسلام و مسلمین است که خمیر مایه آن رساندن مردم ایران به یک رفاه نسبی در اقتصاد و شرايط مناسب اجتماعي است ، نه نمایش قدرت و استیصال مردم و کشاندن مردم در میدان فقر و یا تنها گذاشتن آنها در میدان مبارزه فقر نسبی یا مطلق، و ساختن نردبان ترقی از روی استخوان مردم برای دستیابی به قدرت غیر ماندگار و رواج دادن اندیشه های غلط به جای اندیشه های ناب اسلامی.

مردم بخوبی و با آگاهی تمام مراقب رفتارهای نامزدهای انتخاباتی هستند و داوطلبان هوشیار باشند كه تمامی اعمال و رفتار آنها توسط مردم رصد خواهد شد و اگر نتوانند برنامه های درستی برای مردم ارائه دهند و در مسير شفاف آرمانهاي انقلاب اسلامي داراي كوچكترين انحرافي شوند، مطمئن باشند نه تنها پیروز میدان نخواهند شد بلكه مردم با زیرکی تمام رفتاری در شان خودشان ، برای آنها به نمایش خواهند گذاشت.

بنابراين نامزدهای انتخاباتی بایستی مراقب باشند تا فضای سیاسی کشور را مسموم نكنند و از این طریق آب به آسیاب دشمن قسم خورده نریزند..به نظر من هر داوطلبی كه بخواهد خط قرمزهای نظام را رعایت نكند و با احساسات مردم بازی کند در اصل وحدت ملی را زیر سوال برده و باید به نظام و مردم پاسخگو باشد.

تبلیغات باید در حد متعارف و با امکانات اولیه‌ صورت بگیرد و جمع کردن رای با پوسترها، هزینه‌های مهمانی و یا دادن امتیازات آنچنانی به افراد شیوه ای کاملا نادرست و مذموم است.

در این مقال سعی بر آن شده است تا به بحث و بررسی یکی از حربه هاي انتخاباتي  و آسیب شناسی آن ، جهت  جذب و جمع آوری آراء توسط نامزدهای انتخاباتی بپردازیم.

(( تاکتیکهاي ایجاد جنگ رواني در رقابتهای انتخاباتی ))

جنگ رواني كه بر پايه تبليغات استوار است از خطرناك‏ترين و مخرب ‌ترين نوع جنگ‏هاست . چرا كه انديشه، بينش، عقل و در نهايت رفتار نيروهاي درگير و يا مخاطبان را مورد هدف قرار مي‌دهد.

اصطلاح جنگ رواني برابر واژه «Psychological Warfare»  مي باشد.كه به صورت‏هاي متعددي تعريف شده است. وجه اشتراك تمام اين تعاريف آن است كه جنگ رواني تلاشي است آگاهانه و نظامدار براي تخريب يا تضعيف روحيه حريف. هرچند برخی مؤلفان تكنيك‏هاي شستشوي مغزي و خواب‏انگيزي را نيز از موارد جنگ رواني مي‏شمرند.

اين اصطلاح، ابتدا در جنگ جهاني دوم به كار رفت. عده ای بر این عقیده اند که جنگ رواني يعني مجموعه اقدامات يك كشور یا گروهی براي اثرگذاري و نفوذ بر عقايد و رفتار دولت‏ها و مردم خارجي در جهت مطلوب. گروهي ديگر، آن را شامل طيف وسيعي از اقدامات نظير ترور و خشونت مي‏دانند كه به منظور ارعاب صورت مي‏گيرد اما عده‏اي رسوخ در شخصيت افراد از طريق تكنيك‏هايي مثل شستشوي مغزي و هيپتوتيزم را نيز تحت اين عنوان جاي مي‏دهند.

از نظر رابرتز، جنگ روانی و تبليغات عبارت است از تلاش براي تأثير گذاشتن بر ديگران، به منظور اقناع آنان و تغيير آراي آنان در قبال مسائلي معين.اما كيمبال يونگ، جنگ روانی و تبليغات را نشر افكار و عقايد و وضع رفتاري خاصي مي‏داند كه موضوع واقعي را براي شنونده يا خواننده به روشني بيان نمي‏كند.

تاكتيك اول

مخاطب ‏شناسي

   هرچه انسان از مخاطب خود شناختِ عميق‏تر و دقيق‏تري داشته باشد، در تبليغ و جنگ رواني موفق‏تر است و هرچه به ويژگي‏هاي رواني طبقات مختلف سني توجه كند، از افراد هر طبقه به نحوي مناسب استفاده خواهد كرد. براي مثال هر قدر از حقوق ضايع شده سالمندان سخن گفته شود، كمتر اتفاق مي‏افتد كه واكنش‏هاي خشن از آنان ديده شود، ولي اگر از حقوق استيفا نشده جوانان سخن به ميان آيد، به راحتي مي‏توان نيروي آنان را به جنبش واداشت و جهت داد و اگر از حقوق زنان كه نيمي از جمعيت جامعه را تشكيل مي‏دهند، حرف زده شود، انبوه جمعيت آنان به سوي گوينده جذب مي‏شوند. بنابراين نامزدها با شناسائي مخاطبان خود از استرات‍ژ‍ي خواستها يا نقاط ضعف آنان به درستي استفاده نموده و از اين ابزاربراي سوق دادن احساساتشان به سوي اهدف خود استفاده مي كنند .

تاکتیک دوم

مظلوم ‏نمايي

يك اصل بسيار اساسي و مؤثر در جنگ رواني مظلوم‏نمايي است و اين ناشي از بعضي ويژگي‏هاي رواني و عاطفي افراد جامعه، مثل ظلم‏ستيزي، نوعدوستي و… است. البته صحت يا عدم صحت  بودنِ اين مظلوميت مهم نيست؛ مهم اين است كه مخاطب، شما را مظلوم بداند. بر اين اساس، حتي ممكن است گروه‏هاي رقيب دست به حركت هايي  بزنند تا خودشان رامظلوم جلوه دهند، و با بكار گيري اين تكنيك ممكن است  در ذهن مردم جایگاهي  عاطفی برای خود ايجاد نمايند

تاکتیک سوم

قدرت شایعه پراکنی

مهم‏ترين نكته در شايعه اين است كه موضوع شايعه به گونه‏اي انتخاب شود كه ضمن برآوردنِ هدف طراحان، با زمينه نيز تناسب كامل داشته باشد. اگر با زمينه تناسب نداشته باشد، پراكنده نمي‏شود و اگر با هدف طراح آن ناسازگار باشد، نقض غرض است.

از مهمترين ابزارهاي  شايعه پراكني خود  افراد هستند كه موضوعي را دهان به دهان يا از راه تلفن و شب‏نامه‏ها منتشر مي‏كنند، و گاهي رسانه‏هاي جمعي‏اند كه از شيوه‏هاي خاصي استفاده مي‏كنند تا از پي‏گيري‏هاي حقوقي در امان باشند. بعضي راه‏هاي فرار از پيگيري‏هاي حقوقي عبارتند از: ارائه تحليل در قالب داستان و لطيفه، قراردادن نام‏هاي داستاني براي شخصيت‏هاي مورد نظر، نقل خبر از زبان منابعي كه قابل پي‏گيري نيستند مثل راديوهاي بيگانه، نقل خبر از زبان منابع غيرمؤثق و ناشناخته مثل ستون تلفنهاي مردم در روزنامه‏ها كه غالبا بدون نام و نشان هستند. علاوه بر اين مطرح كردن حدس و گمان‏هاي متعدد و پرداختن تفصيلي به موضوع مورد نظر تحت عنوانِ تحليل، مطلب نادرستي را تيتر كردن و سپس به صورت ريز، در گوشه‏اي تكذيب كردن يا معذرت خواستن، روشهاي ديگر شايعه‏پراكني توسط رسانه‏هاي گروهي است. اين تكنيك به خصوص در سطح شهرهاي كوچك در رقابتهاي انتخاباتي توسط كانديداها مورد استفاده قرار مي گيرد.

تاکتیک چهارم

جادوی تکرار

تكرار يك مطلب، تأثير ناخودآگاه و شگفت‏انگيزي در فرد و جامعه دارد. تنها لازم است مطلبي كه بيان مي‏شود براي بار اول به صورت آزمايشي بيان شود تا مشخص شود كه آيا زمينه طرح آن موضوع وجود دارد يا خير. در صورتي كه موضوع ياد شده تأثير منفي ايجاد نكند، قابل تكرار است و اگر كوچكترين اثر منفي داشته باشد با تكرار آن، اثر بيشتر و بيشتري بر ذهن مخاطب داشته باشد و لزومي ندارد مطلب جديد يا استدلالي ضميمه شود، همين كه نام يك فرد را طي چندين ماه، هر روز در رسانه‏هاي جمعي ذكر كنند، هر كه به او علاقه‏مند بوده، علاقه‏مندتر مي‏شود و هر كسي از او متنفر بوده، متنفرتر مي‏شود. جنگ عكس‏ها در راهپيمايي‏ها و گردهماييهاي بزرگ و تبليغات انتخاباتي، مصداقي از همين تكنيك است. گاهي نيز تكرار را با استدلال و برهان همراه مي‏كنند، يا در زمينه، به گونه‏اي ديگر دخل و تصرف مي‏كنند، يا مطلب خود را از زبان افرادي ديگر كه وجه اجتماعي مناسب‏تري دارند، القا مي‏كنند.

تاکتیک پنجم

بزرگ‏نمايي و كوچك‏نمايي

يك مطلب ممكن است واقعيت داشته باشد، اما آن واقعيت بايد در زمينه حقيقي خودش تحليل و تفسير شود، اما طراحان جنگ رواني ممكن است آن را از زمينه اصلي خود جدا و به صورت منفرد آن را بزرگ يا كوچك كنند و از كاهي، كوه و از كوهي، كاه بسازند. اين به ويژه در تخريب شخصيت افراد يا ايجاد شخصيت مثبت براي افراد، بسيار كاربرد دارد.

آنچه بيان شد فقط بعضي از شيوه‏هاي جنگ رواني است. شيوه‏هاي ديگري از قبيل: موج روي موج ايجاد كردن و مطلبي را تحت‏الشعاع قرار دادن، جعل مصاحبه‏هاي دروغين و نسبت دادن آن به اشخاص مجهول ، كنار هم گذاشتن چند تصوير و مونتاژ كردن تصوير واحد و استفاده تبليغي كردن از آن، مصاحبه‏هاي جهت‏دار با بعضي مسؤولان و به اصطلاح مچ‏گيري از آنان، دادن اطلاعات اضافي (مخاطبين) به مخاطب، به‏گونه‏اي كه در انبوه اطلاعاتِ مربوط به يك موضوع، مخاطبين دچار نوعي سردرگمي شوند وجود دارند كه ذكر همه آنها در حوصله اين مقال نيست.

به هرحال صحنه جنگ رواني انتخابات را مي‏توان به بازي شطرنج تشبيه كرد؛ بازيگر حتي‏المقدور چند حركت احتمالي خود و حريف را در ذهن دارد و بر اساس آن تصميم مي‏گيرد و حركت مي‏كند. گاهي لازم است به طور ناشناس تيري به تاريكي بيندازد، تا اگر نتايج مثبت به بار آورد، آن را برعهده بگيرد و اگر نتايج منفي به بار آورد، خودش نيز به دنبال مقصر بدود؛ مثل دزدي كه در حال فرار است، اما براي راه گم كردن مرتب فرياد مي‏زند: آي دزد، آي دزد. گاهي بايد آشكارا تبليغ كند، مثل آن جا كه كسي مي‏خواهد حزب تشكيل دهد و عضو رسمي و هوادار بگيرد. گاهي نيز لازم است تبليغات به طور كامل و هميشه مخفي باشد، مثل اينكه كشوري همواره در تلاش است تا منابع اقتصادي كشور ديگري را به سود خود مصادره كند، كه در اين صورت نه‏تنها هدف و نيّت خود را آشكار نمي‏سازد بلكه بسيار پيچيده و در لفافه عمل مي‏كند و حتي اگر افشا شود، باز آن را انكار مي‏كند و … .

تاکتیک ششم

تهمت و افترا

یکی دیگر ی از تاکتیکهای حذف رقیب که از بدترین نوع آن است ابزار شایعه، دروغ، تهمت ، افترا و ترور شخصیت افراد می باشد که متاسفانه این امر به صور ت خواسته یا نا خواسته به دست برخی اصحاب قلم و افراد حقیقی و حقوقی در آستانه انتخاباتها اتفاق می افتد که یکی از شگردهای جمع آوری رأی توسط برخی حامیان نامزدهای انتخاباتی مي باشد . در این راستا برخي از نامزدهاي انتخاباتي  هر چه به رقابت‌های سیاسی و تبليغاتي نزدیکتر می‌شوند به علت استرس و فشار روانی كه از سوي هواداران رقيب بر آنها وارد مي شود ،سعی می كنند که وارد فضای شایعه، تهمت – افترا و ترور شخصیت شوند و طرح ايجاد چنين فضای نا مطلوبي معمولا توسط اتاق فکر این حضرات که همان قلم به دستانشان مي باشند اتفاق مي افتد و در بعضي موارد برخی از مقالات خود را  چنان آکنده از تهمت و افترا می كنند که مو بر بدن انسان عامي راست می‌شود تا چه رسد به اهل علم و انديشه و حتي از اين شگرد خم به ابرو نياورده تا جايي كه از خود بپرسند كه آيا  در یک جامعه دینی و مسلمان زندگی می‌کنند يا نه ؟!و این شیوه را چنان گسترش می دهند و توجيه مي نمايند که برای رسیدن به اهداف خود هیچ ترسی از اجرائی شدن آن ندارند.البته در بازیهای سیاسی حربه‌ها و شگردهای گوناگون هست؛ اما به نظر مي رسد  بکارگیری این شگردها توسط برخی از رسانه‌ها و اصحاب قلم، زیبنده جامعه‌ای اسلامي متكي بر اصل ولايت فقيه  نيست.

و اما سخن پایانی در اين نوشتار

“انتخابات مجلس نهم اولین انتخاباتی است که بعد از خیزش عظیم اسلامی و انقلاب‌های اخیر منطقه، برگزار خواهد شد، این خیزش‌ها بی‌تردید به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب، پژواکی است از صدای ملت بزرگ ایران اسلامی، لذا از این منظر این انتخابات بسیار مهم است و مورد توجه دنیاست، این انتخابات اولین انتخابات بعد از انتخابات‌هایی است که در برخی کشورهای انقلاب شده، انجام می‌شود مانند مصر و تونس و نیز اولین انتخابات است  بعد ازجریان وال استریت و جنگ فقر و غنایی که در دنیای غرب و آمریکا ایجاد شده، است.”

در یک جامعه اخلاق‌مدار و دین‌مدار، کاندیداها می‌توانند نقش بسیار مؤثری در برگزاری انتخابات سالم ، منظبط و ارزشي داشته باشند . و بايستي به طرفداران‌شان توصیه کنند که در اين رقابت  از دایره دین و اخلاق خارج نشوند، و باید به همه توصیه کرد در هر حال پاي از جاده اخلاق و انصاف بيرون نگذاشته و با بينشي درست و باز به انتخاب كانديداي  مورد نظر خود بپردازند.

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

خیلی خوبه منابع رو میگفتی

[پاسخ]

دلسوز شما پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۳:۵۲:

آدمايي امسال شما باعث ضربه و عقب ماندگي شهر مان هستيد كه با وجود متن به اين زيبايي دنبال منبع مي گردي من حامي فرستنده مقاله نيستم من دلسوز شما ام كه از خواب غفلت درا كه منبع مقاله عقب ماندگي سرزمين مادري توست

[پاسخ]

اسد پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۵:۴۴:

شاید منابع این مقاله آقای جهانی نژاد توکتابهای تخصصی که تو ذهنتو هم نمیاد باشه

[پاسخ]

متاسفانه از همین الان که تقریبا یک ماه به انتخابات مونده کاندیداهای شهرمون از همه این ابزارها استفاده میکنن که همدیگه رو کنار بزنن . نمونه روشنش هم سایتها و وبلاگهای طرفدار آقایان – ملکشاهی و قبادیه – که معمولا هر روز حداقل یه شایعه سازی در مورد همدیگه دارن ولی به نظر من با وجود این حرفا .اینها دارن فضا رو گل آلود میکنن و این آقای – امامی – هستش که داره با یه سکوت زیرکانه از این آب گل آلود ماهی میگیره

[پاسخ]

سودابه پاسخ در تاريخ جمعه ۱۲ اسفند , ۱۳۹۰ ۰۰:۵۸:

ولی فقط امامی زیرک نیست خداوکیلی همه و همه از هم زیرکترند…درسته؟

[پاسخ]

عبدالرضا ابدالی در گفته :

نوشتار آقای جهانی نژاد معیار خوبی برای تشخیص کاندیدای بهتر از بین کاندیداهای حاضر در صحنه انتخابات است.

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۲:۵۹:

منظورت اینه امامی100./.

[پاسخ]

رضا پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۳:۰۰:

من هم میگم امامی100./.

[پاسخ]

بابک پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۱ اسفند , ۱۳۹۰ ۲۳:۴۴:

باهات موافقم جیگگگگگگگر

[پاسخ]

بهروز پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۱ اسفند , ۱۳۹۰ ۲۳:۴۵:

بله که امامی صد در صد

[پاسخ]

کوهدشتی در گفته :

با سلام . ای کاش منابع مورد استفاده رادر پایان مقاله ذکر می کردید.
دست شما درد نکنه مقاله خوبی بود.
تا آب شدم ،سراب ديدم خود را
دريا گشتم،حباب ديدم خود را
آگاه شدم،غفلت خود را ديدم
بيدار شدم،به خواب ديدم خود را

[پاسخ]

دلسوز شما پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۳:۵۳:

آقاي كودشتي محترم جواب شما همان جواب خانم ساراست

[پاسخ]

شهروند در گفته :

دمت گرم دکتر عالی بود

[پاسخ]

؟؟؟؟ پاسخ در تاريخ یکشنبه ۳۰ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۳:۳۳:

کدوم دکتر ؟

[پاسخ]

سلام و خسته نباشید خدمت آقای جهانی
بنده با گفته های شما کاملا موافقم و طبق نظر مقام عظمای ولایت کاندیداها باید بدنبال رای حد اکثری باشند و مردم را به صحت انتخابات امیدوار کنند و مردم پای صندوقها بیایند که این باعث اقتدار نظام می شود و این معنی ندارد که گفته شود توسط یکی از کاندیداهاکه ما را از بالا خواسته اند و ما رای می آوریم که این حرف خود نظام را تضعیف می کند. در عین حال خود را کاندیدای اصولگرا و بقیه را مرتد می دانند. الحمدلله شما قلم خوبی دارید لذا از شما تقاضا دارم با تفکر جالبتان این سری گفته ها را محکوم نمایید.چه معنی دارد وقتی کسی تواناییی کاری را ندارد دنبال کاری که می تواند انجام دهد نرود.به قول معرف سنگی را که نمی توانی بلند کنی زیر سایع ی آن بشین.در طول چندین سال نتوانستید کاری برای مردم بکنید دیگر لاف کمک را نزنید.انشاءلله اصلح واردمجلس شوند..وسلام

[پاسخ]

سودابه پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۱ اسفند , ۱۳۹۰ ۲۳:۵۴:

افرین عنا یا رعنا…..

[پاسخ]

بی نام در گفته :

سلام.
آقای جهانی توصیف وتحلیل ارزشمندی نسبت به اوضاع کنونی داشتیدکه در سطح کلان وکل کشور در خور توجه می باشد.اما در مورد پاراگراف اولتان که مربوط به مخاطب شناسی در سطح جامعه(منضوردر میحط شهرستانونه کل کشور) می باشد باید خدمت شما عرض کنم که تنها موردی که مورد توجه کاندیدهای محترم نمی باشد همین مورد است ولو به صورت ظاهری واستفاده از آن به عنوان یک جنگ تبلیغاتی.به صور کلی تحلیلی پرمغز بود.امیدوارم یک تحلیل نیز راجب رفتار انتخاباتی مردم شهرستان داشته باشید.

[پاسخ]

بی نام در گفته :

سلام.
آقای جهانی توصیف وتحلیل ارزشمندی نسبت به اوضاع کنونی داشتیدکه در سطح کلان وکل کشور در خور توجه می باشد.اما در مورد پاراگراف اولتان که مربوط به مخاطب شناسی در سطح جامعه(منضوردر میحط شهرستان ونه کل کشور) می باشد باید خدمت شما عرض کنم که تنها موردی که مورد توجه کاندیدهای محترم نمی باشد همین مورد است ولو به صورت ظاهری واستفاده از آن به عنوان یک جنگ تبلیغاتی.به طورکلی تحلیلی پرمغز بود.امیدوارم یک تحلیل نیز راجب رفتار انتخاباتی مردم شهرستان داشته باشید.

[پاسخ]

شهاب از همدان در گفته :

آب در کوزه و ما تشنه لبان می‌گردیم
یار در خانه و ما گرد جهان می‌گردیم
من موندم با وجود همچین کسایی که به این زیبایی همه چیز رو نقد وبررسی میکنن ولی چرا نماینده‌ها از شون استفاده نمیکنن بیایید یکبار از این دو قطبی بودن انتخابات بیرون بیاییم ببینیم آسمان هر کجا آیا همین رنگ است.

[پاسخ]

امرائی رومشگان در گفته :

با سلام من خودم دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی هستم
باعث افتخار این شهرستان است که چنین اصحاب اهل قلمی دارد ولی از آنها استفاده نمی شود ای کاش کاندیداهای مرود نظر چنین تفکری را به عنوان خط مش خود قرار می دادند و به جای استفاده از افراد بی اندیشه در اتاق فکرشان بدنبال امثال شما می آمدند . بسیار عالی بود اگه تونستی مجددا بنویس موفق باشی

[پاسخ]

آمنه از خرم آباد در گفته :

به افراد صاحب قلمی چون شما باید احسنت گفت درد دل ما را خوب به قلم کشیدی خدانگهدارت باشه

[پاسخ]

کارت از شاهکارهای تحلیل مسائل انتخاباتی واقعا در سطح ملی نوشتی

[پاسخ]

خوشنام از کوهدشت در گفته :

سلام جناب آقای دکتر
واقعا بهتون خسته نباشید میگم،توصیف قشنگی بود؛امیدوارم مردم عزیزمون با خوندن این مطلب بتونن شخصی رو به عنوان نماینده انتخاب کنن که صلاحیت و لیاقت خدمت به این مردم رو داشته باشه
بازهم ازتون تشکر میکنم جناب آقای دکتر

[پاسخ]

انو شیروان در گفته :

آقای جهانی نژاد واقعا همه اهل قلم را شوکه کر د دمت گرم

[پاسخ]

احمد از تهران دانشجوی حقوق در گفته :

باور نمی کردم بچه های کوهدشت اینقدر دست به قلمشون خوب باشه آفرین واقعا لذت بردیم

[پاسخ]

لکستان در گفته :

دکتر جهانی شیر دات هلالت بو ارا ایی مقالته

[پاسخ]

بهزاد از کوسه در گفته :

سلام اقای جهانی نژاد واقعا خسته نباشید.به نکته های خیلی مهمی اشاره کردید
تشکر

[پاسخ]

آقای جهانی شما دیگه چرا!فکرمیکنی من نوعی اینها را نمیدونم!بابا همه میدونیم واقعیت چیه وحقیقت کدومه ولی چرا به آن عمل نمیکنیم.بیا در این مورد بنویس که مشکل چیه؟چرا مردم با وجود انکه میدونن از بین کاندیداهای حاضر بین بد وبدتر ،بد کدومه ولی باز بدتر را انتجاب میکنند؟را ههای انتحاب درست چیه؟چرا بعضی از مردم با وجود آنکه همه چیز را میدونند وحقیقت را تشخیص میدهند ولی بازبرخلاف آن را انتخاب میکنند؟حالا که به قول شما کاندیداها این همه تاکتیک برای جمع آوری آرا دارند چطور میشه افکار را در برابر این تاکتیک های نادرست ،روشن وبه انتخاب درست هدایت کرد؟آقای جهانی به میان توده های مختلف مردم برو و آنگاه در مورد علت تأثیر این تاکتیکها در مردم چیست؟وقتی در موقعیتهایی مانند انتخابات مقاله ایی مینویسید لازم نیست ادبیات ونویسندگی قوی خود را نشان دهی ،شما برای دانشگاهیان یا کنفرانسها مقاله نمی نویسی،مخاطب شما توده های مختلف مردم می باشند.کلی نا امید شدیم آقای جهانی با خوندن این مقاله شما.در موقعیت کنونی بیشتر باید رئالیسم باشید.همین نظرات را بعنوان یک جامعه آماری قرار بده ،آنها را مطالعه کن .نظر شما در مورد کامنتهای دوستان چیه؟خلاصه آقای جهانی به نظر میاد همه به نوعی دچار خودنمایی شده ایم.!.مقالاتی را بنویس که برمردم تأثیر گذار باشه،نه اینکه فقط برای خواندن لذت بخش باشه!خیلی ناگفته ها هست.

[پاسخ]

آقای جهانی دمت گرم

[پاسخ]

مجید رومیانی در گفته :

با سلام و خوش آمد گویی به خدمت آقای جهانی نژاد و لب تاب شون

[پاسخ]

مهندس مهدی پور در گفته :

دکترجان سلام. با وجود شخصیتی اینچنینی در شهرمان به خودمان می بالیم. به امید پیروزی

[پاسخ]

پيران.ش در گفته :

با سلام وخسته نباشيد و با تشكر از آقاي جهاني نزاد كه با رويكردي علمي به يك پديده اجتماعي و سياسي پرداختند. اميد است كه شهروندان محترم و به خصوص قشر تحصيل كرده با همين رويكر د آقاي جهاني به مسائل كشوري و منطقه اي به پردازند تا روند وامور سياسي و فرهنگي كشور و شهرمان به اصلاح گرايد .

[پاسخ]

با سلام همه میدونیم که مشکلات ما قرنها زمان نیاز دارند تا رفع بشن البته نسبت به شهرهای بزرگ خودمون مثل تهران تا اینکه مثل کشورهای درست حسابی بشیم رو خودتون حساب کنید. به نظر من مردم ما هنوز تکلیفشون با خودشون مشخص نیست نمیدونن چی می خوان و چی به صلاحشونه چون هیچ الگویی دراین زمینه ندارن چون از صدقه سری مردم ما فلانی و فلانی و…. به ثروت و مکنت و قدرت رسیدن اونم بخاطر انتخاب های اشتباهیه که انجام دادن و شدن کسایی که به قول ضرب المثل لکی پرنغز “هر لا وا مای شنه مکن” بخاطر یه پست و مقام چه کارهای که نمیکنن که نیازی به گفتنش نیست و همه بهتر خبر دارن. آقای جهانی مشکل ما با چهار تا جمله پرطمطراق و دهن پرکن حل نمیشه خودتون هم میدونین که !!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

ج.ا در گفته :

بادرود:ازنوشته ایشان هم باید تمجید کرد وهم نقد.تمجید بخاطر اینکه واقعیتی(fact) را مطرح کردند که در جامعه سنتی _کشاورزی این شهرستان رواج دارد وهم باید نقد کرد به این دلیل که ایشان به هیچ گونه متد آسیب شناسی (method) آشنا نیستند وساختارهای اجتماعی زیربنایی(institution) را تحلیل نمی کنند به حال مطابق نظریه جامعه شناسان (نمایندگان آینه رفتارتوده هستند) برخی از مشکلات ساختاری عدم توسعه ورفاه به چرخه نخبگان-توده(پارتو) برمیگردد ببخشید که فشرده نوشتم و فراموش نشودکه نقد ارزش مقاله را دو چندان میکند.اگر دری گشوده شدوسری بیرون امد قصه ی ان در وآن سر در نوشته دیگر خواهد امد.با خاکساری تمام خدمت رهروان راستین این مرز وبوم.

[پاسخ]

بختیار دانشجوی علوم اجتماعی پاسخ در تاريخ جمعه ۲۱ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۴:۳۳:

با سلام
استادجان اگه به مقاله خوب دقت کرده باشی آقای جهانی نژاد فقط یه موضوع را مورد بررسی قرار داده به نظر من عالی نوشته

[پاسخ]

دیجی در گفته :

مقاله بسیار زیبایی نوشتی اقای جهانی امیدوارم مردم فهیم کوهدشت کسی انتخاب کنند که مورد اعتماد شما صاحبان قلم باشند

[پاسخ]

مجتبي حسيني در گفته :

با سلام حضور دوست ارجمند و سرور گرامي آقاي جهاني نژاد . مطلب شما بسيار شيوا و واقعيتي بزرگ را به قلم كشيده بودي، تحليل سياسي خود را با بينشي مدرن و ديدگاهي وسيع بيان كرديد كه براي اشخاص عامي قابل درك نخواهد بود. با آرزوي داشتن ايراني آباد و موفقيت خير خواهانه مسولان با درايت.

[پاسخ]

محمدی در گفته :

دست اقای جهانی نژاد بخاطر مقاله زیباشون درد نکنه حالا یا خودش نوشته یا از جایی تهیه کرده . مهم اینه که زحمت کشیده واسه روشنگری مردم

[پاسخ]

جواد در گفته :

سیروس جان دمت گرم

[پاسخ]

ali omede در گفته :

aghay cheraghi 100darsad liaghate namayndgie mardome fahime selsele va delfan ra darad

[پاسخ]

ج.ا در گفته :

در جواب دوست عزیز که دانشجو ی علوم اجتماعی هستنند اولا درداوری علمی تعصب ورزی آفت است دوما ماکاری به نویسنده ند اریم واینکه ایشان به جای تحلیل وپژوهش ازتمثیل استفاده استفاده کرده اند که اعتبار وروایی علمی ندارد بیشتر مقاله به دل نوشته میماند تا یک مقاله تحقیقی واین طفل یک شبه راه صد ساله می پیماید ودرتمام انتخابات تمام دنیا این مسائل روانشناسی وجود دارد وچیز تازه ای نیست واین توده است که باید راه خود راازسنگلاخ سخت پیدا کندو باید این پرسش راواکاوی کرد که چرا سطح مطالبات مردم این شهرستان بسیارپایین است وناگفته نماند که کار راباید به کاردان سپرد وباچهچه وبه به کار درست نمیشود.باتشکر

[پاسخ]

دانشجو در گفته :

دانشجوی پلدختری خیلی جالب بود خوشم امد

[پاسخ]

به اقای شادی کونانی در گفته :

بگویید اسم مردونه بزاره بعد از کسی طرفداری کنه شادی اسم یه دختره نه پسر
اقای فرهنگی

[پاسخ]

فر پاسخ در تاريخ شنبه ۲۲ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۲:۵۶:

شما خیلی از موضوع پرتی بدبخت اهل حق که کونانی هستی

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۱ اسفند , ۱۳۹۰ ۲۳:۴۲:

باهات موافقم چون شادی هم اسم دختره هم ÷سر

[پاسخ]

دكتر.ك در گفته :

دكتر سيروس جهاني عالي بود شاهكار كردي واقعا عالي بود لذت بردم

[پاسخ]

ج -ک در گفته :

با سلام آقای جهانی من شما را خوب می شناسم یکی از دانشجویانت بودم در این که مترجم به تمام معنای هستی شک ندارم باعث افتخار ما و شهرستانی

[پاسخ]

علی در گفته :

وظیفه ما این است که اگر کسی برای مشکلات شهر قلمی بدست می گیرد او را تشویق کنیم نه اینکه قلمش را بشکنیم من واقعا برای بعضی ها متاسف دمت گرم از دوباره بنویس

[پاسخ]

س-گراوند(گلسرخی) در گفته :

جناب آقای جهانی استاد بزرگوار
کاش همه می تونستند چیزهای که شما گفتید رو درک کنند و صد کاش که کسی که انتخاب میشه بتونه عمل کنه به این حرفها نه فقط شنونده باشه

[پاسخ]

مهندس مجد در گفته :

خوشبختی یعنی خداوند آنقدر عزیزت کندکه وجودت آرام بخش دیگران باشد.
حامیان کامیاب تیموری

[پاسخ]

شاگرد در گفته :

دمت‏ ‏گرم‏ ‏استاد‏ ‏سی‏ ‏مطلب‏ ‏جالبت‏ ‏‏ ‏الان‏ ‏خودت‏ ‏طرفدار‏ ‏کی‏ ‏راسش‏ ‏بو‏ ‏.امامی‏ ‏یا‏ ‏قبادی‏ ‏‏ ‏یا‏ ‏هیچ‏ ‏کوم

[پاسخ]

بابک پاسخ در تاريخ جمعه ۱۲ اسفند , ۱۳۹۰ ۰۹:۴۰:

خدا میدونه

[پاسخ]

مخلص‏ ‏‏ ‏کل‏ ‏مردم‏‏ ‏ ‏ در گفته :

ما‏ ‏جمعی‏ ‏از‏ ‏ورزشکاران‏ و‏ ‏‏ ‏‏قهرمانان‏ ‏کشتی‏ ‏اسیا‏‏ ‏و ‏جهان‏ ‏به‏ ‏فرد‏ ‏لایق‏ ‏و‏‏ ‏دلسوز‏ ‏و‏ ‏از‏ ‏همه‏ ‏مهمتر‏ ‏رفیق‏ همدرد‏ ‏‏همه‏ ‏مرد‏‏ ‏‏ ‏جناب‏ ‏اقای‏ ‏علی‏ ‏‏ ‏امامی‏ ‏راد‏ ‏‏ ‏‏ ‏حمایت‏ ‏خود‏ ‏را‏ ‏اعلام‏ ‏می‏ ‏داریم‏ ‏.‏ ‏خدا‏ ‏وکیلی‏ ‏عین‏ ‏واقعیت‏

[پاسخ]

با عرض سلام خدمت جنبعالی با شناختی که از شما دارم شما یکی از افتخارات این شهرستان هستید

[پاسخ]

چاپ زرين كوب در گفته :

سلام ، هميشه حرفاتون قشنگ بوده

[پاسخ]

سودابه در گفته :

من مخلص و چاکر اون جمع ……….. که رفتم……رای ما امامی رررررررااااااددددد

[پاسخ]

سودابه در گفته :

البته من ضمن خسته نباشید به اقای جهانی.باید بگم ایشون هم غیر مستقیم عرض کردند که رای ما فقط امامی رررررررراااااااددددددد………مخلصتیم سیروس جان هر که هستی خدا یارت…

[پاسخ]

لیلک پاسخ در تاريخ جمعه ۱۲ اسفند , ۱۳۹۰ ۱۰:۳۰:

باهات موافقم سودابه جوووووووون

[پاسخ]

بابک در گفته :

به عقیده بنده هر که ببره واس خودش برده و طبق معمول هیچ کاری هم انجام نمیدن البته همه ما اینو میدونیم سیروس جان

[پاسخ]

بهروز در گفته :

میگم سیروس جان خوب دل و جراتی داشتی که اینا رو گفتی.خیلی اقایی امید وارم مث همیشه موفق باشی

[پاسخ]

بهروز در گفته :

رای من سیروس جهانی عزیز

[پاسخ]

زهرا و سمانه در گفته :

امامی صد در صد

[پاسخ]

لیلک در گفته :

امامی هلهله صد در صد

[پاسخ]

سلام سیروس چرا اینقد ساکتی این روزا؟

[پاسخ]

مطالب و نظرات جدید رو بنویس لطفا ما منتظریم

[پاسخ]

چرا انسان باید دروغ بگوید غیبت بکند وبدی دیگرانبگوید چراخودرا اسیب شناس جامیزند ازطرف انسان بامدرک

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :