کد خبر : 82036
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 73 بازدید

نقش اثرگذار فرهنگیان در انتخابات

  چنگیزمحمدیان/کارشناس مشاوره   بي شك انتخابات يكي از اركان ايجاد مردم سالاري و جامعه مدني  به شمار مي آيد. قدمت انتخابات در ايران به بيش از يك قرن مي رسد جايي كه مظفرالدين شاه پس از انقلاب مشروطه نخستين پايه هاي دموكراسي را در ايران به وجود آورد. شرايط نمايندگان و راي گيرندگان و […]

f29ad358-8cd2-4384-b4ec-044cde58c035

 

چنگیزمحمدیان/کارشناس مشاوره

 

بي شك انتخابات يكي از اركان ايجاد مردم سالاري و جامعه مدني  به شمار مي آيد. قدمت انتخابات در ايران به بيش از يك قرن مي رسد جايي كه مظفرالدين شاه پس از انقلاب مشروطه نخستين پايه هاي دموكراسي را در ايران به وجود آورد. شرايط نمايندگان و راي گيرندگان و شرايط راي دادن در آن زمان نشان مي داد كه سواد و تحصيلات و حضور فرهيختگان در آن موقع نيز جزء شرايط لازم در انتخابات بوده نكته اي كه تا كنون و در تمام ادوار انتخابات نيز به روشني قابل احصاء مي باشد.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي انتخابات به صورت  سراسري و توسط وزارت كشور ، براي انتخاب خبرگان رهبري هر 8 سال يك بار، رياست جمهوري هر 4 سال يك بار ، مجلس شوراي اسلامي هر 4 سال يك بار و شوراي شهر اسلامي هم هر 4 سال يك بار برگزار مي گردد.

چهار عامل محدوده انتخابي، انتخاب كنندگان ، انتخاب شوندگان و ابزار و عوامل اجرايي به عنوان چهار عامل تاثير گذار در انتخابات بوده كه هر يك در چارچوب قوانين و مقررات داراي شرح و تفسير مشخصي مي باشد. فرهنگيان به عنوان پشتوانه واقعي نظام در تحولات  سياسي، اجتماعي و فرهنگي  مربوط به انتخابات سهيم بوده و باعث برهم زدن بسياري از تحليل هاي سياسي داخل و خارج منطقه خواهند بود.

حضور فرهنگيان در عرصه انتخابات در جهات مختلف داراي نمود و اثرا ت مختلفي است كه سه موضوع تاثير پذيرتر را با توجه به نزديكي دهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي از باب يادآوري ارايه مي نمايم.

1- حضور فرهنگيان به عنوان مجريان انتخابات: در تمامي ادوار و انتخابات بعد از انقلاب فرهنگيان در صف اول عوامل اجرايي بوده و بر همگان آشكار است كه مسئولان اجرايي كشور بدون حضور معلم و مدرسه قادر به برگزاري صحيح انتخابات نخواهند بود.

اما متاسفانه اين نقش مهم در هياهوي انتخابات گم شده و در پايان با توجه به اهميت موضوع آنچه كه توقع معلمان است حتي در قالب يك خسته نباشيد ساده هم مورد غفلت قرار مي گيرد.

2- حضور فرهنگيان در قالب مشاركت سياسي در جامعه: در زمان انتخابات و هياهوي راي گيري نقش معلمان در تعيين انتخاب اصلح بسيار مهم است. بسياري از مردم عادي تعيين اصلح را مشروط به تاييد قشر فرهنگي به عنوان گروه مرجع دانسته و انتخاب خود را به انتخاب فرد فرهنگي منوط مي دانند. اينجاست كه اگر فرهنگيان جامعه ما داراي نگاه عميق به مسايل جامعه بوده و با احزاب و استراتژي آنان آشنا باشند  مي توانند بهترين فرد را انتخاب كرده و به ديگران  نيز معرفي كنند. اين در حاليست كه چند صباحي است بحث راي فروشي و نان به نرخ روز خوردن در بسياري از شهرهاي ماتبديل به عادت شده است.

3- حضور فرهنگيان به عنوان كانديداي مجلس : در بسياري از انتخابات بالاخص مجلس شوراي اسلامي حضور فرهنگيان  به عنوان كانديدا به وضوح ديده مي شود. شايد در هر شهري بسياري ازكانديداي معرفي شده از قشر شريف فرهنگی بوده و در نهايت شمار زيادي از نمايندگان مجلس نيز از دل اين قشر خدوم  بر روي صندلي مجلس مي نشينند.

اين موضوع در جايگاه خود داراي پيامد هاي مثبت ومنفي است . چرا همكاران ما در مجلس با اين تعداد نمي توانند باري از مشكلات فرهنگيان بردارند ؟

چه مي شود كه بعد از اخذ راي اين دوستان همه چيز را فراموش مي كنند ؟ 

جا دارد حالا كه به كوران انتخابات مجلس نزديك مي شويم اين  تذكر را به همكاران خود بدهيم كه  گذشته خود را فراموش نكرده  و مشكلات اين قشر فرهيخته  را پي گيري نمايند و فقط در حد شعار و وعده و وعيد انتخاباتي نباشد.

 و سخن آخر با مسئولان خدوم  ملت ؛ نقش فرهنگيان در توسعه مشاركت سياسي نقش بي بديلي است ، آن را ارج نهید و در راه رسيدن به توسعه پايدار و ايجاد آرامش و اميد و امنيت در جامعه با حضور فرهنگيان گام برداريد چرا كه انسان در طول زندگي خود دو آموزنده دارد :

يكي روزگار و ديگري آموزگار اولي به بهاي زندگي ات و دومي به بهاي زندگي اش.

 

 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

دیدگاه ها

گراوند - ا در گفته :

درود بر استاد ارجمند جناب محمدی از مطالب به جا وبه حقی که فرمودید

[پاسخ]

نعمت اله نجفی در گفته :

درود بر شما همکار و دوست گرامی جناب اقای محمدی

[پاسخ]

مهدی ازبروجرد در گفته :

سلام برمخاطبان میرملاس و نویسنده محترم جناب آقای محمدیان
جانا سخن از دل ما گفته ای، متأسفانه نه مسولین نه نمایندگان حتی فرهنیان نماینده،تنها قشری که بیشترین نقش در بردشان دارند را بعدتکیه زدن به صندلی های سبزبهارستان بکلی فراموش میکنند،قشرزحمت کش و فرهیخته فرهنگیان می باشند،و فرهنگیان نیز متأسفانه خواسته خود را درحد جابجایی و ابلاغی پایین می آورند.

[پاسخ]

فرهنگی در گفته :

همچون تحلیلهای قبلی بسیار زیبا و تامل برانگیز

[پاسخ]

علي شفيعي در گفته :

برادر محمديان : آرزوي قلبي ما سلامتي ،سرافرازي ، سربلندي وپيروزي شماست . احسن

[پاسخ]

سلام خدمت اقای محمدیان

از نوشته ی زیباتون بسیار استفاده کردیم انشاا… که به گوش نمایندگان و مسئو لین محترم هم برسه و به فکر بیفتن.

[پاسخ]

اميد زارعي در گفته :

درود خداوند برشما انسان تحصيل كرده ودرد آشنا به مسايل شهرستان كوهدشت اميد است مسولين اين شهر
خود را خادم مردم بدانند واز جان و دل از هر گونه خدمتي دريغ نورزند وخداوند را در همه ي كارهايشان ناظر و داور
قرار دهند وبه وظايفشان عمل نمايند .

[پاسخ]

محمدیان در گفته :

ازحوصله و اظهارنظردوستان سپاسگزارم

[پاسخ]

علی یاری در گفته :

پسرعمو پایدار وماندگار باشیدبسیار به موقع وبجا بود .درود وسپاس مرا پذیراباشید

[پاسخ]

فاطمه در گفته :

بسیار متشکرم.اقای محمدی خدایش اهل مطالعه هستن و همیشه مطالبشون خوب و قابل تامل

[پاسخ]

کشاورز در گفته :

بسیار زیبا.دست مریزاد جناب محمدی عزیز….

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :