کد خبر : 82368
تاریخ انتشار : ۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 58 بازدید

چرخ بازیگران سیاست چگونه می چرخد؟

محمد منصوری /میرملاس نیوز:   بنام خدا   گفتی به عهد من نکند کَس به کَس ستم / پس این ستم ز عشوه ی خوبان به ما چرا ست؟ گفتی تباه کاری از حد فزون شده ست / گفتی گذشته ی همه پر لکه و سیاه ست ! نانی بود به قیمت جان در این […]

29524

محمد منصوری /میرملاس نیوز:

 

بنام خدا

 

گفتی به عهد من نکند کَس به کَس ستم / پس این ستم ز عشوه ی خوبان به ما چرا ست؟

گفتی تباه کاری از حد فزون شده ست / گفتی گذشته ی همه پر لکه و سیاه ست !

نانی بود به قیمت جان در این دیار / آّبش ربوده دست ز صحرای کربلا ست

هشیار باش زانکه اگر غفلتی رود / بعد از تو ، بر تو نیز همین بحث و ماجرا ست  (1)

 

به کلک ِ بی زبان ِ قرطاسِ سپید پناه می آورم ؛

و باران اندیشه همچون مرغان رنگارنگ بر سرم می ریزند ، خیال را بیدار کرده

و همه ی خاطره های خفته را بر پا می دارد . . .

اما از آن جا که :

دموکراسی یعنی حکومت مردم بر مردم ، و آزادی یعنی ، داشتن اراده کامل بر اداره خود . جامعه در کوچکترین مفهوم ، دل و اندیشه شخص است . زمانی که فکر می کنی می توانی دروغ نگویی ، دموکراسی را در کوچکترین واحدش تجربه کرده ای.  اینجاست که آزادی در شکل وسیع تری گسترش می یابد و دموکراسی در جامعه بزرگتر که خانه ی توست متولد می شود. تلاش می کنی زور نگویی ، همه کوشش تو بر این است که اراده خود را بر دیگران تحمیل ننمایی . و بعد پا از خانه بیرون می گذاری  برای مفهوم آزادی ، نخست در کوچه بعد در خیابان و شهر و سپس در میهنت .                

در یونان، افلاطون پیش از آنکه بشر، تعابیر گوناگون امروزی را از آزادی به دست آورد ، با ارائه تصاویری از مدینه فاضله و حکومت مردم بر مردم ، ایده آل انسان کهن را نقش زد . افلاطون گمان می کرد که در نظام آزاد حضور ” برده ” لازم است . برده در اندیشه متفکرین مجبور بود که بردگی کند . یک گلادیاتور رُمی با نام  ” اسپارتاکوس ”  فکر افلاطون را تصحیح کرد و ثابت نمود که ، برده ها نیز به همان اندازه هوا نیاز دارند که اربابان! . دنیا با شگفتی این پیام را شنید، در          آغاز به لرزه در آمد ولی تسلط کلیسای کاتولیک باعث شد ده قرن بعد نظام برده داری ملغی شود . در مقابل این سوتر در شرق ، پیامبر اکرم(ص) با فریاد برابری نخستین انقلاب جهان شمول را رهبری کرد و شرق را که در گیر و دار نظام های طبقاتی اشرافی ایران و مصر و شام و انطاکیه و مغرب بود به صبح رهائی رساند.  با ظهور پیامبر اکرم  (ص) کلمه  ” حریت ”  در فرهنگ اسلامی حضور یافت و با رحلت او ، بیعت مسلمین ، جمهوری غریبی متولد شد که در آن آحاد ملت از برده و صاحب ، امیر و فقیر ، بی مکنت و دارا از دست های خود ورقه ی  رای ساختند و این ورقه را در دست رهبر خود نهادند.  در واقع  ” بیعت ”  نخستین رفراندوم تاریخ بود . بودند در همان زمان کسانیکه که شایسته تر از فرد منتخب مردم بودند اما حکومت را به نفع خود غضب کردند . در ایران چهارده قرن سلاطین ، اسلام را به خدمت خود گرفتند و بار دیگر استبداد طبقاتی ساسانی با نام های غزنوی ، سلجوقی ، صفوی و پهلوی در جامعه ما مستقر کردند .

 اروپا را انقلاب کبیر فرانسه به دامان بورژوایی پرتاب کرد . بورژوا برای حفظ خود دموکراسی را به وجود آورد ، مارکس علیه بورژوایی شورید چون گرسنه بود .  ” انگلس ”  صاحب مال به یاری اش آمد بدین امید که همه دنیا مثل  ” انگلس ”  صاحب مال شود . در گیر و دار این بازی شناخته شده ناگهان در شرقِ  ” تو ” سوسویی  از یک ستاره به چشم آمد به همین دلیل دست در دست هم ” مصدق”  را مضمحل کردند و آنسوتر عبد الناصر و سوکارنو و نکرومه را … .

تا بهمن ماه گذشته حاکمان ”  تو ” اسلام را به خدمت گرفته بودند از این تاریخ اسلام فریادی شد در گلوی همه و در سینه پر زخم و پر گلوله برادر و خواهری که در گستره ی خیابان های میهن ” تو ” شهادت را پذیرفتند . به دلت نوید دادی که  ” حریت ” بار دیگر زنده شد و جمهوری خجسته اسلامی با دستهای ” تو”  بنیان گرفت . بار دیگر ” بیعت  ” معنا یافت اینبار در کاغذی که” تو”  کلمه  ” آری”  را بر آن نقش زدی . بدین گونه در برابر شرق و غرب پنداشتی که اینبار سوسوی چراغی که افروخته ای خورشید می شود و جز خاک تو ، منطقه ات و بعد جهانت را روشن می کند .

با توجه به آنکه  سیاست پرده از رخسار پنهان کاری و استتار بر می دارد و اسرار را هویدا می سازد ؛ در خلال رقابت های سیاسی بین طیف های گسترده ، شایسته تران و نخبگان به سود همگان حکومت می کنند . جان کلام این است که صرف نظر از طیف های گسترده سیاسی ؛  همواره گروه کوچک اما سازمان یافته (نخبگان) بر گروه های بسیار بزرگتر پراکنده و سازمان نیافته (توده عامه مردم) حکم رانده و می رانند و موج سواری می کنند . و از این رو برای فهم پدیده های سیاسی و دگرگونی های آن باید به خصوصیات نخبگان توجه کرد . بر اساس نظریه نخبگان ، جامعه شناس ایتالیایی  ” ویلفوردو  پارتو ” (2) که دال بر تغییرات اجتماعی و سیاسی ، چنانکه معتقد است ؛ توده های عامه در مسیر شکلگیری  جریان های سیاسی نقش بسزایی ندارند و این نخبگان جامعه اند که با برخورداری از قدرت تعقل و امکانات دیگر ! توده ها را پیوسته به دنبال هدف هایشان می کشیده اند ،  و اذعان می داشت که تغییرهای قدرت سیاسی در جامعه همانا نوعی تغییر در اقلیت نخبگان است و توده ها در این تحولات صرفا بازیگران فیلم مستند  کمدیِ ! کارگردان های پشت پرده هستند . اما از آن هنگام که نظام های منحرف جامعه شناس ، رشد و خودنمایی را مختص گروهی اندک کرد و اکثریت عظیم را از شکوفایی محروم نمود و برداشت های تحمیلی و تلقینی ، توده های عظیمی را که محکوم به دنباله روی و اطاعت رهبران ساخت ، قهرمان و قهرمان پروری را به صورت یک اصل واقعیتی مسلم بر همین کوهدشت کوچک ما نیز تحمیل کرد . گردانندگان واقعی جامعه و رانندگان اصلی چرخ تاریخ به صورت خدمتگذاران ساکت و بی نام به کام زمان فرو رفتند و نشانی از آنان باقی نماند . با اینکه بار دیگر عرصه انتخابات فرا رسیده و دستان پینه بسته ی کشاورزان و کارگران ، کسبه بازاری و جوانان پر شور و اشتیاق گردانندگان اصلی این مهم می باشند با تمام کور امیدی که روی تکه کاغذی می نویسند و بر صندوق های رای می اندازند  تنها مهر تاییدی بر حقانیت نظام نمی زنند  بلکه  می خواهند پله ای  شود برای آینده بهتر و روشن تر برای آنان  که عمری  درد کشیده و خسته از تمام دو رویی ها و تملق ها و عوام فریبی ها هستند  . امید آن است هر حزبی  اعم از اصلاح طلب ها یا اصولگرایان ؛ که حاکم بر قدرت این دوره شود اهداف خود را بر پایه استقرار جامعه مدنی ، پیشرفت همه جانبه ، عدالت توام با معیار های اصیل دینی و اخلاقی برقرار سازد ، تا  شاهد توسعه هر چه بیشتر شهر کوهدشت اعم از جنبه های عمرانی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی باشیم . به نظر نگارنده وضعیت فرهنگی این کهن دیار نسبت به سایر جنبه ها مورد کم محبتی قرار گرفته است ، آموزش رها شده و وضعیت نابسامان  علمی  دانشگاه های  کوهدشت  دلیلی بر این ادعاست . باید به دوران شریعتی و مطهری و بازرگان و طالقانی و . . . برگشت تا موجی از این تفکرها و جهان بینی ها و ایدئولوژی ها به وجود بیاید که خود ، مطهری ها و شریعتی ها و طالقانی های عصر خویش باشند و افراد  دیگر دچار حالت انفعال و استحاله نگردند و ما  کمتر نظاره گر انحراف ها و کجروی های اجتماعی باشیم .

چه اعتمادی می توان به افرادی  داشت که هر چند با کمال شرمندگی در برابر حق ملت دوباره 00عرض اندام می کنند و دلخوش اند که در پشت میز خدمت می نشینند و مقداری کاغذ امضا می کنند در صورتی که خروجی این امضا ها دیده نشد . آیا چنین کسانی  که بد بوده اند و خواهانند که بد تر کنند ، احساس شرم در برابر این مردم نجیب  که به آنان اعتماد داشته اند را ندارند ؟

خیلی ها هستند که می آیند و می روند و خیلی ها هم هستند و خواهند بود که فراموش نمی شوند ؛ خدماتی که می بایست انجام دهند را به بهترین وجه انجام داده اند و بهترین عامل موثری بودند که احساسات بر انگیخته شده ی مردم نجیب کوهدشت با قیافه ی حق به جانب و بیاناتی از جنس باران و ملایم تسکین دادند .

امیدوارم که هیچ گاه آنطور که گفته اند تاریخ تکرار نشود  :

هر که آمد در لرستان بار خود پیچید و رفت / بر لرستانی ساده زیر لب خندید و رفت

با تحیر شد دمی خیره به عمال طرق / هر رییس و هر مباشر پولها دزدید و رفت (3)

ایام به کام و مسرت

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

(1)  دیوان اشعار دکتر شمس الملوک مصاحب

(2)  نظریه های جامعه شناسی ؛ جورج ریتزر

(3)   دیوان اشعار اسد الله امیرپور غضنفری امرایی

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

واقع بین در گفته :

برادر منصوری خوب نوشتی اما مشکل ازماست که فکر میکنیم یه نماینده معجزه میکند .توقعاتمون فراتر ازان چیزی است که ازیک نماینده بر میاد .خودمونیم که به نماینده رای میدهیم تا مدیران رو برامون عوض کنه .چند ساعت اضافه کاری برامون طلب کنه .حاضر نیستیم صله ارحام به جا اوریم اون هم در حد لقمه نانی اما حاضریم میلیونها تومن خرج یه کاندید کنیم که ضررش صد چند ساعت اضافه کاریست .نماینده که کار اجرای نمیتونه انجام بده حالا فوقش موافق یا مخالف مصوبه وطرحی در مجلس باشد .هنوز در جعلیم

[پاسخ]

کورانی در گفته :

الله اکبر،، نوم خدا ارا ای کره…
به جرات میتوان گفت که برا ده سال آینده پرستیج وزیر شدن را داری…
هم خودت و هم قلمت زیبا هستید…
به هر هال خواهر زاده ی محمدرضایی هستی؛واین امری طبیعی ست.
به امید موفقیت روز افزون شما

[پاسخ]

باز هم تو ……………..نابغ

[پاسخ]

محمدی در گفته :

نتوان وصف تو گفتن …….
بسیار قلم زیبایی دارید .

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

سلام و سپاس از منصوری عزیز
جوان باسلیقه و زیبا قلم که با مقدمه ای زیبا بر یکی از دردهای شهر و دیارمان انگشت نهاده تا شاید دست اندر کاران و مردم با نگاهی ویژه به این حلقه مفقوده در بهبود اوضاع بیشتر تلاش نمایند.

[پاسخ]

میثم کونانی در گفته :

بسیار زیبا بود

[پاسخ]

عرفان امرایی در گفته :

درود محمد جان بسیار عالی
خوشحالم که همچنان از قلم شیوای جنابالی کسب فیض میکنم انشالا که همیشه موفق و موید باشی فرهیخته ی جوان

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

درود برشما بسیار عالی ویه حقیقت محض ..امیدوارم که یه روز چشمها باز بشه وکج روی یسری تمام…

[پاسخ]

شهروند كوهدشتى در گفته :

هر که آمد در لرستان بار خود پیچید و رفت / بر لرستانی ساده زیر لب خندید و رفت
با تحیر شد دمی خیره به عمال طرق / هر رییس و هر مباشر پولها دزدید و رفت (۳)
ایام به کام و مسرت

با سپاس و درود از ميرملاس نيوز و جناب منصورى و همين طور قلم ساده اما برنده ايشان
با بريدن تكه اى از گفته هاى ايشان و تيتر كردن آن ميتوان فهم و درك من از آمدن ها ،ماندن ها و رفتن شخصيت ها از ديارم را بخوبى احساس كرد حضورى نبود جز با ويرانى بيشتر محروميتى بالاتر و مظلوميتى عميقتر از قبل و همچنان من و مردمم منتظر روزى هستيم ك كسى ،زمانى و در مكانى ،آهسته و بدور از ريا فقط بخاطر برگرداندن عظمت و صلابت گذشته و گذشتگان شهر و ديارم پا ب عرصه سياست نهد
ما فقط غم نان نداريم غم فراموشى و ب سخره گرفتن فرهنگم بسى بالاتر از غم نانم است غم محروميت و دور ماندن از رشد شهرى و طبقه اى ، غم هروز تيتر شدن با اتفاقى جنجالى تر و عرق شرم بر پيشانى مان ،غم ديدن برادران و عزيزانمان بر چوبه دار يا با ارابه اى پرصدا از اين گوشه ى بازار ب گوشه ى ديگر يكى راه ب غلط برده و عمر از كف ميدهد ديگرى جوانى از ياد برده بفكر لقمه اى نان عمر سر ميكند دستان پينه بستهء پدرم صورت پراز چروك مادرم روزهايى ك با سختى صرف تحصيل و دانايى ما فرزندان شد حال مدركى ن در گوشه ء طاقچه بلكه فراموش شده در گنجهء نمور و پوسيده مادربزرگم ….
درد بسيار است و درهاى درمان بسته چرا ك از خودى و از ب ظاهر دوست شاه راه جاده را گم كرده و اسير بي راه هاى پر از سراشيبى شديم هرچند مردم مظلوم و بى رياى من همچنان اميد ب فردا و فرداها دارند ن دستى از غيب، با دست من و منهاى فرزندشان ك عمر ،جوانى ،سلامت و روياهايشان را ب پايمان گذاشتند، پس با انتخاب درست و برگشتن ب جاده روزهاى آخر عمرشان را طلايى كنيم
با سپاس فراوان

[پاسخ]

محمدرضا محبی در گفته :

احسنتم جناب منصوری بزرگّ..فیض بردیم از سخنانتون

[پاسخ]

امرایی در گفته :

سلام.باز همیشه عالی.آفرین بر نخبه شهرمان افتخار مای محمد جان…

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

عالی بود ،افرین به همت و پشکارتون . ایشالا مطالب بعدیتونم عالی باشه .کورونی به وجود دانشجویانی مثل شما می بالد .

[پاسخ]

حامد قبادی آدینه وند در گفته :

سلام.بنده همیشه از عقاید و نظرات جنابتان بهره ها برده ام.قلم بسیار توانایی دارید. انشاالله موفق باشید

[پاسخ]

طییه بهاری در گفته :

آفرین به دایی عزیزم
ما همه بهت افتخار می کنیم
ایشالا شاهد موفقت های روز افزونت باشیم .

[پاسخ]

آؤ تیپته خوشتیپ . چم حسودت کور .

[پاسخ]

درود و دو صد درود بر اندیشه و قلم سبزت . پایدار باشی …

[پاسخ]

سیروس منصوری در گفته :

حق مطلب را به زیبایی ادا نموده ای انشاالله که همواره لطف خداوند شامل حالتون شود،

[پاسخ]

ایلیا بهنیا در گفته :

بسیار زیبا وقابل تامل است.

[پاسخ]

زهرا منصوري در گفته :

افرین به پسرعموی روشن اندیشم امیدوارم که به پله هاب بالاتر دست پیدا کنی…

[پاسخ]

ن.امرایی در گفته :

اقای منصوری نوشته تونو خوندم عااالی بود مرسی…منتظرقلم های شیوا بعدی تون هستم

[پاسخ]

محمد (مصباح) منصوری در گفته :

تفکر زیبا و قلمی تاثیر گذار، سمفونی مینوازد که مخاطب را به تکاپو می اندازد، و بنده خرسندم که محمد جان این دوگانه ی معرفتی را در تو شاهد هستیم. اندیشه ات سرشار و قلمت پایدار باد

[پاسخ]

درود برشما جناب آقای منصوری
عالی بود استفاده نمودیم,
وبه امید توسعه هرچه بیشتر و بهتر در زمینه های فرهنگی,اجتماعی و رفاه عمومی کوهدشت عزیزمان.

[پاسخ]

هادی قبادی در گفته :

سلام بر جوان خوش ذوق و زرین قلم شهرمان آقای منصوری
امید که هماره در آگاهی بخشی به جامعه موفق باشی . ان شاءالله

[پاسخ]

سارا در گفته :

درود بر شما و قلم شیوایتان.

[پاسخ]

اسدی در گفته :

احسنت بر شما زیبا قلم,نظر بنده این است که باید به نقش توده های محروم توجه خاصی شود و این به یک نماینده کامل و کارآمد نیاز است.

[پاسخ]

نرگس آقایی در گفته :

بسیار زیبا بود آقای منصوری
نماینده نباید صرفا برای یک عده خاص مفید باشد به امید روزیکه تساوی بین همه اقشار برقرار گردد.

[پاسخ]

محمدی در گفته :

خیلی زیبا بود

[پاسخ]

سهيل روشناس در گفته :

محمد جان فوق العاده هستي

[پاسخ]

سروش در گفته :

بسیار زیبا و خوش قلم محمد جان…
منتظر مطالب آموزنده بعدی هستیم

[پاسخ]

عمادرضا در گفته :

بسیار زیبا و پر مغز بود خصوصااشاره به شعراسد الله امیرپور غضنفری امرایی

[پاسخ]

اوستا در گفته :

سلام آقای منصوری بازمثل همیشه باقلم زیبایت گل کاشتی به امیدموفقیت روزافزونتون.

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

افرین به این همه توانایی . قلمتان جاویدان وسبز .

[پاسخ]

كوناني در گفته :

ان شاءاله موفق باشي

[پاسخ]

مهدی منصوری نیا در گفته :

باسلام.مثل همیشه عالی نوشتی محمدجان به امیدموفقیت های بعدی انشا…

[پاسخ]

سيدمجتبي حسيني(طرهان) در گفته :

سلام بسيار عالي بود
آقاي منصوري يه كراوات كم داري عزيزم

[پاسخ]

لطیف طهماسبی در گفته :

ف -منصوری-
درود بر شما نگارشی عالی داشتی موفق باشی

[پاسخ]

ناصر در گفته :

سلام و خداقوت به فکر و قلم با ذکاوت شما

[پاسخ]

سجاد فیضی در گفته :

عرض سلام و احترام خدمت برادر بزرگوارم جناب آقای منصوری: محمد جان بنده همیشه مطالب سرشار از حکمت جنابعالی را مطالعه میکنم اما باور بفرما در بسیاری موارد به دلیل کثرت کار وقت کامنت گذاشتن رو ندارم، حسن ختام سرشار از لطف خود را به جنابعالی با یک بیت شعر از سلطان عرفان حضرت مولانا به پایان میبرم: *عشق کار نازکان نرم نیست/عشق کار پهلوان است ای پسر*

[پاسخ]

کوهنانی در گفته :

عمل شرط است وسلام

[پاسخ]

ی.سبزی در گفته :

سلام منصوری عالی بود هزار تا لایک.

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :