کد خبر : 82423
تاریخ انتشار : ۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۲
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 5 بازدید

مصادیق “جرم سیاسی” تعیین شد

نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس مصادیق جرم سیاسی را تعیین کردند.

4053780_834

 

به گزارش میرملاس:نمایندگان در جلسه علنی امروز یکشنبه ۴ بهمن در ادامه رسیدگی به جزئیات طرح جرم سیاسی، ماده ۱ و ۲ این طرح را پس از بحث و بررسی تصویب کردند.

به موجب ماده ۱ این طرح هر یک از جرایم مصرح در ماده ۲ این قانون چنانچه با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهادهای سیاسی یا ریاست‌های داخلی یا خارجی کشور ارتکاب یابد، بدون آنکه مرتکب قصد ضربه زدن به اصل نظام را داشته باشند جرم سیاسی محسوب می‌شود.

همچنین ماده ۲ طرح مذکور که به تصویب نمایندگان مجلس رسید تصریح می‌کند: جرایم زیر در صورت انطباق با شرایط مقرر در ماده ۱ این قانون جرم سیاسی محسوب می‌شود.

الف- توهین و افترا به رؤسای سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای شورای نگهبان به واسطه مسئولیت آنان .

 

 
ب- توهین به رئیس یا نماینده سیاسی کشور خارجی که در قلمرو ایران وارد شده است با رعایت مفاد ماده ۱۵۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات.

 

 

 
پ-جرایم مندرج در بندهای (د) و (ه) ماده ۱۶ قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده مصوب حسب ۷/۶/۱۳۶۰

 

 

 
ت- جرایم مقرر در قوانین انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا به استثنای مجریان و ناظران انتخابات.

 

 

 
ث- نشر اکاذیب 

 

 

 
همچنین نمایندگان با ۱۱۳ رأی موافق، ۱۷ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع با ماده۱  و با ۱۱۹ رای موافق ۹ رای مخالف و ۶ را ممتنع با ماده ۲ طرح مذکور موافقت کردند.
 
 

درج شده توسط : سرویس خبر و رسانه " میرملاس "

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :