کد خبر : 8713
تاریخ انتشار : ۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۰:۵۰
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 449 بازدید

سفر به تنگه شيرز، طبيعتي رويايي …

    محمد طاهری / میرملاس نیوز : سفر به تنگه شيرز، طبيعتي رويايي كه جاني دوباره به كالبد انسان خسته مي بخشد     كوهدشت – تنگه شيرز منطقه اي زيبا و چشم نواز است كه در نقطه تلاقي سه استان لرستان، كرمانشاه و ايلام واقع شده و يكي از زيباترين نقاط طبيعي ايران […]

 

 

محمد طاهری / میرملاس نیوز :

سفر به تنگه شيرز، طبيعتي رويايي كه جاني دوباره به كالبد انسان خسته مي بخشد

 

  كوهدشت – تنگه شيرز منطقه اي زيبا و چشم نواز است كه در نقطه تلاقي سه استان لرستان، كرمانشاه و ايلام واقع شده و يكي از زيباترين نقاط طبيعي ايران محسوب مي شود كه بدليل گمنامي همچنان بكر و زيبا مانده است.

اين جمله را همه ما به نوعي شنيده ام كه ‘سفر آدمي را پخته مي كند’، اما سفر به دره زيبا و خوش آب و هواي ‘شيرز’ در شهرستان كوهدشت استان لرستان، موجب تولد دوباره انسان به واسطه عظمت و بزرگي خداوند در خلق زيباي ها مي شود.

صبح يكي از روزهاي خردادماه و همزمان با هفته گراميداشت محيط زيست بهمراه پسرم با دعوت ‘امين آزادبخت’ عكاس خبرگزاری ايرنا و مدیر سایت میرملاس با همراهي دو تن از دوستان ورزشكار و ورزشي نويس از كوهدشت بسمت دره شيرز حركت كرديم.

گندم زارهاي حاشيه جاده زرد شده بودند و برخي كشاورزان در مسير حركت مشغول برداشت محصول گندم زمين خود به روش سنتي با استفاده از داس بودند.

هرچند فراز و فرود و پيچ و خم راه گاهي مانع از تماشاي مناظر بيرون مي شد اما همسايگي نزديك سبزه زار و درختان بلوط با آسفالت جاده نادر و ديدني بود.

در حاشيه رودخانه هاي فصلي لايه هاي رسوبي رنگارنگ، شناسنامه زمين را به نمايش گذاشته بود و كوههاي منطقه به بهترين نحو چين خوردگي هاي دوران هاي مختلف زمين شناسي را به شما نشان مي داد.

از هر روستا كه عبور مي كردي سگ هاي نگهبان با هوشياري تو را مي پاييدند، عبور دسته غازها و جوجه هاي زرد ديدني بود، مرغ هاي رنگارنگ محلي دانه بر مي چيدند و خروس هاي ده، باوقاري خاص از حريم خود حفاظت مي كردند، گله هاي بزرگ و كوچك بز و گوسفند نيز در حاشيه روستا به چرا مشغول بودند.

برجسته ترين مكان هر روستا مقبره شهيدان هشت سال دفاع مقدس است كه با رشادت و شهادت خود بذر امنيت را در جاي جاي اين سرزمين كاشته اند.

در هر پيچ جاده هزاران گل از هزاران گونه، وجد آفرين روح و جان تو مي شود كه بر ساقه هاي آن ها پرندگان خوش رنگ و خوش آواز نادر برايت نغمه سرايي مي كنند.

به نيمه راه كه مي رسي، دست چپ جاده رود خانه اي پر آب با رنگ سبز لجني مشاهده مي كني كه در عمق دره، از شمال به جنوب جاريست.

رودخانه ‘سيمره’ يكي از رودخانه هاي مهم و دائما جاري غرب كشور است كه خط مرزي استان لرستان و ايلام محسوب مي شود.

سرچشمه هاي اين رود در دل رشته كوههاي زاگرس است كه در مسير خود زمين ها را سيراب، شناگران را شاداب و تور صيادان را پر از ماهي هاي ناياب مي كند.

15 كيلومتر مانده به تنگه، صخره هاي عظيم، وهم انگيز و صعب العبور شيرز توجه شما را جلب مي كند، نمونه اين صخره هاي غير قابل فتح را تنها در فيلم هاي سينمايي ‘تگزاس’ آمريكا مي توان ديد.

البته اين منطقه در قبل و اندك زماني پس از انقلاب مخفيگاه ياغيان بوده كه احدي را به حريم خود راه نمي دادند و در اين منطقه غير قابل نفوذ، درجوار سه استان كرمانشاه، لرستان و ايلام براحتي زندگي مي كردند. اهالي بومي اينجا خاطرات بسياري از آنان به ياد دارند.

دو كيلومتر از جاده 60 كيلومتري دره شيرز خاكي است، براي ورود به اين تنگه ابتدا بايد با خودرو خود از زير ديواره سنگي بلندي عبور كني، همسفر ورزشكار ما مي گويد اين ديوار مكان مناسبي براي برگزاي مسابقات بين المللي صخره نوردي است

شيب بيش از 90 درجه، دسترسي جاده اي آسان وهواي مناسب از خصوصيات منحصر بفرد آن است.

تنها سازه دست انسان، ساختمان مزرعه پرورش ماهي است كه در حاشيه آن مغازه اي داير و پاركينگي نيز براي خودروها ايجاد شده كه مسافران با خيال راخت وارد تنگه شيرز شوند.

باد و باران مناظر بديعي را پديده آورده، ديواره هاي تراش خورده سنگي دورا دور شما را احاطه كرده كه براي ديدن آن كلاه از سر آدم مي افتد.

بدرستي نمي توان ارتفاع ديواره ها تخمين زد، هر ديواره داراي سكوهاي متفاوتي است كه همچون پلكان هاي غير قابل دسترس بر روي هم سوار شده است.

ديواره ها همچون كندوي عسل مشبك بوده و طبيعت نمايشگاهي از ابر سازه هاي حجمي را در مكان هاي دست نيافتني آن به نمايش گذاشته است.

از ميان درختان و از حاشيه رودخانه، وارد تنگه شيرز مي شويم، درختان وحشي مو و انجير، در همزيستي باهم مناظر بديعي را پديد آورده است. حوضچه هاي بسياري در مسير رودخانه ايجاد شده و پر از ماهي هاي ريز و درشت رودخانه اي است.

هرچه به جلو مي رويم ديواره هاي سنگي زيبا يكي پس از ديگري در مقابل ما ظاهر مي شود، ‘اين منظره بهتر از منظره قبلي است’ جمله اي است كه دائما در ميان جمع تكرار مي شود.

در زير ديواره ها حفره هاي غار مانندي توسط آب ايجاد شده كه ماواي پرندگان و خزندگان است.

پس از دو ساعت كوهنوردي به محوطه وسيعي با حوضچه هاي متعدد بزرگ و كوچك وارد مي شويم كه بطور تقريبي مي توان 100چادر صحرايي در آن بر پا كرد.

هم اكنون به انتهاي تنگه رسيده ايم دور تا دورمان را صخره هاي سر به فلك كشيده احاطه كرده است، در مقابلمان حفره ا ي به قطر دو متر آشكار شده كه آب جاري شده از آن دره شيرز را به مكاني سبز و خرم بدل كرده است.

كفش ها را از پا درآورده و با روشن كردن چراغ قوه وارد آن شديم، شبيه قنات است، اما بدون ذره اي خاك و گل، كف آن پر از سنگ هاي ريز و درشت است، قدري پا را اذيت مي كند، كفش بپوشيم بهتر است، بدنه شكاف به بهترين نحوي توسط آب صيقل داده شده است.

سقف غار، تونل و يا بقول محلي ها ‘پل خدا’ توسط استالاگتيت هاي زيبا پوشيده شده و در مقاطعي كه مواظب سر خود نباشيد اندكي سفر برشما تلخ مي شود.

در اين فصل از سال آب داخل غار سرد نيست، قابل تحمل است، بهترين زمان سفر به اين منطقه ابتداي ارديبهشت ماه تا آخر خرداد ماه است.

20 متر كه در دالان 150 متري پيشروي كنيد، ديگر از نور خورشيد خبري نيست، تلفن هاي همراه تا ابتداي تنگه قابل استفاده هستند اما در اين دالان تاريك بجاي چراغ قوه مي توان از آنها استفاد كرد، البته بايد مواظب بود!

ورود به دالان خستگي را از تن بدر مي كند،60 متري كه جلوتر رفتيم از آن سوي دره، خورشيد دوباره به ما سلام كرد.

هرچند سختي راه و عبور از شيب هاي تند و سنگلاخ، قدري آدمي را بزحمت مي اندازد اما رسيدن به پل خدا خستگي را از تن خاكي بدر مي كند.

پسر دوازده ساله ام، ‘دانيال’ كه جز به شهر بازي راضي نمي شد، اين سفر را بهترين تفريح خود مي داند. در مسير سفرمان دوبار شنا كرده، ماهي گرفته و هم اكنون تاريخ سفر بعدي را از من سئوال مي كند، ديدار از تنگه شيرز هرجنس، سليقه و سني را راضي مي كند.

مسئولان محلي اهداف بلند پروازانه اي را در سر دارند كه شايد آرزوي داشتن تله كابين در دره شيرز منجر به غفلت و كاهلي در نگهداري اين نقطه بكر از سرزمين ايران شود.

كم كم آفت بطري هاي پلاستيكي در دره مشاهده شده و شايد نبود زباله داني در مسير، زمينه رشد آنرا مهيا كرده است.

شيرز بي صبرانه منتظر دوستداران طبعيت است ، منتظر داشت و برداشت آنان از اين هديه الهي است، منتظر كساني است كه حداقل با خود، يك كيسه زباله داشته باشند تا ضايعات آنچه را كه با خود آورده اند در دامن طبيعت رها نكنند، اين دره زيبا در صورت غفلت دوستداران طبيعت بزودي پر از اشياي نازيبا، چشم نا نواز و بصر آزار مي شود.

شيرز دور از چشم مسئولان مانده، درهفته محيط زيست يكي از بهترين مكان هاي مناسب طبيعي، گردشگري، فيلم سازي، ورزشي و رويايي كره زمين را بشناسيم،‌ ببينيم و براي بقاي خودمان از آن مواظبت كنيم.

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

حشمت اله آزادبخت در گفته :

درود بر جناب طاهری عزیز و گزارش زیبایشان از تنگه ی رویایی شیرز.
بنده به جناب فرماندار قبلی و فعلی پیشنهاد دادم با یک پمپ ، آب رودخانه ی سیمره را بالا برده تا از بالای کوه رو به روبه روی دهانه ی تنگه ، آبشار بزرگ وزیبایی درست شود. وقتی آبشار پای مسافران وگردشگران را به سمت خودش چرخاند آن وقت بستر نصب تلکابین خودبخود آماده می شود.اگر این کار در دغدغه ی مسوولیتی جناب فرماندار وانعکاس آن به مدیران استان قرار گیرد می شود شیرز را به تفریح گاهی بی بدیل مبدل کرد.

[پاسخ]

بد نیست

[پاسخ]

اقای ازادبخت مگر ساختمان دو طبقه است که با پمپ اب بالا بره کارشناسی نظر بده ……………………..

[پاسخ]

حشمت اله آزادبخت پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۹ شهریور , ۱۳۹۱ ۱۴:۳۶:

احمدآقا آب رودخانه ی سیمره رو با یک پمپ آب می شه به بالای کوه برد که آب به صورت آبشار دوباره به رودخانه برمی گردد. اگه بروجرد تشریف برده باشید یا تشریف ببرید می بینید که این کار را در آن جا برروی یک تپه ی خشک انجام داده اند. منظورم تپه ی چغاست که ما دانشجو بوده ایم و در اون زمان یک تپه ی بلند خشک وخالی بیشتر نبود اما اگه همت باشه می شه هرکاری رو کارشناسی کرد.به هر حال ممنون از نظر کارشناسی شما.

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۳ شهریور , ۱۳۹۱ ۲۲:۲۰:

دوست دارم.دمت گرم

[پاسخ]

سیدمجتبا حسینی پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۵ شهریور , ۱۳۹۱ ۰۱:۱۳:

طرح بسیار زیبا و درخور توجهی هستش… گاهی با خودم فکر میکنم ای کاش ذره ای از این همه نبوغ و استعداد و دلسوزی آقای آزادبخت به بعضی مسئولانی میرسید که امضاءها و تأییدهاشون رو میشه با یه شام خرید و خشمشون رو با چاپلوسی نکردن…!

سرزمینی که سرمایه سوزی میکنه، سرزمینی که قدر نمیدونه محکوم به نابودی و فناست…

[پاسخ]

بيكار در گفته :

چرا ما بايد اين قدر حقير باشيم كه هميشه ودرباره هر مسئله اي بروجرد را مثال بزنيم ؟

[پاسخ]

صادق یاری پور در گفته :

با سلام:
متاسفانه یکی از مشکلاتی که کوهدشت را از دیگر شهرستانها عقب انداخته همین ایراد گرفتن از همدیگر است و مسخره کردن و تو ذوق هم زدن است.اگه یه روزی کسی طرحی برای زیبایی و آبادانی شهرمان داشته باشد آنقدر سنگ جلوی پایش می اندازند که منجر به دعوا و مرافه میشود،آخه تا کی ما باید چوب این ندانم کاریای خودمان را بخوریم،بابا یه کم واقع بین باشیم نسبت به هم حسادت نکنیم،ما باید پشتیبان همدیگر باشیم تا مسئولین به ما بها بدهند….

[پاسخ]

صادق راست گفته.

[پاسخ]

علی بداق /از شیراز/ در گفته :

لرستان عزیز همه جایش زیباست و انچه زیباییش را صد چندان میکند صفای مردمانش است وبس

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :