کد خبر : 893
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 981 بازدید

زخم نهان

زخم نهان   فاطمه نیازی: نزدیکای شب است و هیچ‌صدایی از کسی بلند نمی‌شود. همه سر در گریبان بریده‌اند. اصلاً کسی را توان حرف زدن نیست و یا نباید باشد؟ پاهایم دیگر سست شده است، از بس که هی خودم را کنترل می‌کنم، از بس که هی می‌ریزم توی خودم تا کسی خورد شدنم را […]

زخم نهان

 

فاطمه نیازی:

نزدیکای شب است و هیچ‌صدایی از کسی بلند نمی‌شود. همه سر در گریبان بریده‌اند. اصلاً کسی را توان حرف زدن نیست و یا نباید باشد؟

پاهایم دیگر سست شده است، از بس که هی خودم را کنترل می‌کنم، از بس که هی می‌ریزم توی خودم تا کسی خورد شدنم را نبیند و نگوید: این دختر، دیوانه شده است!

این کاسه دیگر صبرش، سرریز شده است. از خوابگاه می‌زنم بیرون. سرم را می‌برم کنار پنجره، بیرون هم بادی سرد می‌آید و سوزناک، سردی‌ای که تا مغز استخوانت می‌رود و تو را یادِ کویر می‌اندازد و دست‌هایی که ناجوان‌مردانه سرد شده است.

من، سیاه نمی‌بینم، چشم‌هایم لابد سیاهی می‌زند. دست‌هایم را می‌چسبانم به شیشه، نمی‌توانم «ها» کنم و از دست‌های من«سه قطره خون» می‌چکد.

بلند می‌شوم. در نزدیکی‌های من، یک روح آزاد ایستاده است، آزادتر از سرو؛ می‌گوید:«درخت‌های بیابان، تنومندترند و ثمراتشان شیرین‌تر.» مرا یاد درخت بلوط می‌اندازد که تنیده در تن بیابان است، درخت بلوط‌هایی که هروله‌وار میان میقاتی که نه «صفا» است و نه«مروه» می‌دوند و دست‌هایشان طلب کرده به آب نمی‌رسد.

دوباره همان فریاد، همان روح آزاد، همان سرد و گرم چشیده‌ی روزگار می‌گوید:« باید تلاش کرد، اگر تلاش‌مان نتیجه داد که چه عالی، اگَرَم بی‌نتیجه بود، بیهوده نزیسته‌ایم.»

از تلاشی که مرا به نتیجه نرساند، بدم می‌آید، آخر چرا فقط باید تلاش‌های ما بی‌نتیجه باشد؟ چرا فقط باید دویدن‌های ما به جایی نرسد؟ آخر صبر، هم حدی دارد، نه؟

و من باز ناامید می‌گویم:«من مرگ را به بیهوده زیستن، ترجیح می‌دهم.» و او فقط سکوت می‌کند. اصلاً بیش‌تر اوقات، او سکوت می‌کند و من فقط حرف می‌زنم. سکوتش را این‌بار هم می‌فهمم، سکوتش، یعنی این که تو بر خطا رفته‌ای و من راهم را دوباره مستقیم می‌کنم تا به زوالِ خویشتن نرسم. حرفم را پس می‌گیرم و با دست‌هایی که دیگر خشک شده‌اند، می‌گویم:«شازده کوچولو، یک گُل داشت که به خاطر آن هیچ وقت از اخترکش بیرون نرفت، حتا وقتی هم که از اخترکش بیرون زد تمام فکرش به گل بود و زنده ماندنش. اگر گلِ شازده کوچولو، فقط یک گل بود، گل من؛ یک زندگی است، برای این زندگی هم که شده باید بسیار تلاش کنم تا مرگ مرا از پا درنیاورد که زندگی، زندگی می‌آورد.»

همان روح آزاد که در او«هزار زخم نهان گریه می‌کنند» مرا به خودم می‌آورد، به این که زندگی، رنج است و رنج، به این که طلب کنم و از بادهای نیزه در دست نترسم، به این که باید ابراهیم بود و از آتش‌ها گذشت و من در او گدازنده شدم، که او به من یاد داد در عین سوختن‌ها و ساختن‌ها باز باید سربلند بود که

« ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم

از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم

رهرو منزل عشقیم وز سرحد عدم

تا به اقلیم وجود این همه راه آمده‌ایم.»

منبع :سیمره

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

علي در گفته :

احسنت به اين حسن سليقه ات فاطمه خانم.راستي ايميل داري ؟
ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم
از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم
رهرو منزل عشقیم وز سرحد عدم
تا به اقلیم وجود این همه راه آمده‌ایم.

[پاسخ]

ارسلان در گفته :

عالي بود

[پاسخ]

املاء 50 /19 مي گيري
حتي رو حتا نوشتي
10بار از روش بنويس.

[پاسخ]

وبلاگ سيماي كوهدشت ع-خدايگان پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۳:۴۳:

پاسخ به a

دوست عزيز حتي حتا هم صحيح است!

[پاسخ]

A پاسخ در تاريخ جمعه ۲۸ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۵:۳۳:

نه جانم.از كدوم دانشگاه مدرك گرفتي؟(حتّي رو اين شكلي مي نويسن نه حتا.)شكل صحيح آن حتّي است از نظر تلفظ فرقي نمي كنند اما برازنده ي اين مطلب زيبا نبوده و نيست.

[پاسخ]

شهبازی پاسخ در تاريخ یکشنبه ۳۰ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۳:۰۶:

دوست عزیز کتاب زبان فارسی بخون جدیدشو ((حتا) این شکلی مینویسن

[پاسخ]

امرايي ازرومشگان در گفته :

باتشكر ازخانم نيازي اولا ماازبدحادثه به اين دنيا نيامده ايم .باديدي بازبه اين مساله بنگر وبدان كه (مردآنست كه دركشاكش دهر سنگ زيرين آسياب باشد)

[پاسخ]

ج.امیری در گفته :

با سلام خدمت خانم نیازی نوشته ی شما از لحاظ ادبی عنصر خیال به خوبی بکاررفته است اما تناقضاتی وجود دارد که آنها رابرمیشمارم جایی شما صحبت از صفا ومروه میکنید جایی دیگر بطور ضمنی صحبت از ان روح بوف کوری میکنید واشکارا پای سه قطره خون را به میان میکشید این زخم نهان که شما میفرمایید به نظر من یک یاس فلسفی ویا دچار دوگانگی شده اید که خیلی غریب نیست ویا همان چهل تیکه بودن آیین ماست وناگفته نماند که چنین ویزه گیهای به نظر بنده ازتناقض سنت ومدرنیته برمیخیزد که مختص جوامع درحال گذار است.

[پاسخ]

حسن در گفته :

سلام به همه شهرستان کوهدشت خصوصا مردم خوب کونانی که باید مواظب باشند بخش کونانی به یکی از بخشهای تابعه شهرستان رومشکان تبدیل نشود.از انجا که در برنامه یکی از کاندیداهای محترم آمده است که رومشکان تبدیل به شهرستان شود،دارای بیمارستان،چند کارخانه از جمله سیمان،رب گوجه و …. شود که مستقل شود.

[پاسخ]

وبلاگ سيماي كوهدشت ع-خدايگان پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۲۶ بهمن , ۱۳۹۰ ۱۳:۴۶:

چه عيبي دارد كه رومشكان وكوناني وحتي يا حتا ! طرهان ما هم شهرستان شوند؟

[پاسخ]

احمد در گفته :

فقط قبادي

[پاسخ]

دینا از دلفان پاسخ در تاريخ شنبه ۲۲ بهمن , ۱۳۹۰ ۲۲:۱۴:

چه ربطی داشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

گراوند پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱ اسفند , ۱۳۹۰ ۱۷:۳۸:

یعنی عزیزم فقط قبادی دیگه

[پاسخ]

دكتر.ك در گفته :

خانم نيازي ، فرمانرواي دانا ميداند هيچ ندايي باكشتن خفه نمي شود.درود خدابرانسانهاي خوب ،آنانكه درانديشه ديگران تصوير زيبا مي نگارند-

[پاسخ]

دینا از دلفان در گفته :

فاطمه جون آفرین به احساسات قشنگت عالی بود

[پاسخ]

س-گراوند در گفته :

با تشکر از مطالب سنجیده شما امیدوارم روز ی این شهر بی سر و سامانمان آباد شود با دستان من وشما

[پاسخ]

چه ربطی داشت

[پاسخ]

گل اقا در گفته :

در بلغ دزدی کرد مس گری ……..در کوهدشت زدند سر خبرنگاری.

[پاسخ]

خ. آزادبخت در گفته :

سلام ،افرین ،نوشتن رو ادامه بده جای پیشرفت داری

[پاسخ]

ای …………بدک نبود

[پاسخ]

دستت درد نکنه خوب بود ولی شهر ما از این جملات بدردش نمیخوره .توی شهر ما فقط تعصب بیجا

[پاسخ]

از خوندن مطلبت احساس خوبی داشتم موفق باشی.

[پاسخ]

خانم گراوند در گفته :

عالی بود موفق باشی

[پاسخ]

یونس ک در گفته :

با سلام

خانم نیازی واقعا نوشتتون جای تحسین دارد امیدوارم که ادامه بدید

[پاسخ]

حشمت فردوس در گفته :

خانم نيازي برو ظرفاتو بشور افتاد؟

[پاسخ]

ماهان در گفته :

خوب بود مرسی

[پاسخ]

فاطمه نیازی در گفته :

در آغاز از سایت میرملاس نیوز که مطلب مرا در درون سایت قرار دادند، بسیار سپاسگزارم و هم چنین از نظرات کسانی که مرا مورد لطف و یا انتقاد قرار دادند. در پاسخ به به سوال علی برای ایمیل: fatemeh_niyazi60@yahoo.com

[پاسخ]

کوشکی در گفته :

از نظر ادبی خوب ولی ازنظر حقیقت نه زیرا ما اینجا خیلی کارها داریم و اصلاً هم از بد حادثه نیامده ایم

[پاسخ]

محبت در گفته :

ضمن سلام وخسته نباشید.وقتی نوشته ای از خوابگاه میزنم بیرون چطور میری نزدیک پنجره وسرتومیبری بیرون؟اگه اون جمله رانمینوشتی یامطلب رابااون ادامه میدادی بهتربود.موفق باشید.

[پاسخ]

سمیه بزاتی در گفته :

زیباست و با ی بازنویسی بهتر هم میشه ایشالا.

موفق باشی خاطرات کودکی من .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :