کد خبر : 96618
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۹
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 459 بازدید

انتخابات، ثبات و امنیت

عبداله مومنی*/ میرملاس: در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آراء عمومی اداره شود، از راه انتخابات: انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها…» این بیان صریح اصل ششم قانون اساسی ما که موجبات سربلندی هر شهروند ایرانی را از این جهت که در یک نظام مردمسالار زندگی […]

عبداله مومنی*/ میرملاس:

در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آراء عمومی اداره شود، از راه انتخابات: انتخاب رییس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها…» این بیان صریح اصل ششم قانون اساسی ما که موجبات سربلندی هر شهروند ایرانی را از این جهت که در یک نظام مردمسالار زندگی می کند فراهم می آورد خود قالبی است برای روح حاکم بر قانون اساسی و میثاق ملی ایرانیان که با شیواترین و موجزترین عبارت در اصل پنجاه و ششم مطرح شده است: «حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او، انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است. هیچ‌کس نمی‌تواند این حق الهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد و ملت این حق خداداد را از طرقی که در اصول بعد می‌آید اعمال می‌کند».

کارزار انتخاباتی دیگر درجای جای وطن مان به راه افتاده و اندک اندک بخش های وسیعتری از جامعه متوجه رویداد مهم و تاثیرگذار پیش رو در ۲۹ اردیبهشت ماه می شوند. فارغ از نتایجی که آراء عمومی رقم خواهد زد و انشالله سکویی برای رفاه و توسعه بیشتر همه ایرانیان در تمامی عرصه های حیات اجتماعی شان خواهد بود، با برگزاری هر انتخابات عمومی نه فقط نظام مردمسالار برآمده از انقلاب اسلامی ما تواناتر و دموکراتیک تر خواهد شد بلکه فعالان سیاسی و اجتماعی نیز متکی بر تجارب پیشین به درجات بالاتری از بلوغ و شعور سیاسی معطوف به خیر عمومی نایل می شوند. از برکت برگزاری دوره ای انتخابات است که جوامع و نظام‌های سیاسی از تهدید فرسودگی و آفت خودکامگی جان به در می برند و بالندگی خود را تضمین می کنند. برای تحقق ثبات و امنیت در هر کشوری انتخابات نعمتی غیرقابل توصیف است. با اسلحه می توان و باید دشمن را از خانه بیرون راند و دور نگاه نداشت اما این تنها کیمیای انتخابات و مردمسالاری است که صلح را در معنای ایجابی آن میان اقشار و طبقات مختلف جامعه مستقر و مستحکم می سازد؛ از این منظر هرگونه تقلیل و تخفیف امر انتخابات تهدید صلحی است که وجود آن ضامن حیات با کرامت شهروندان و نیز بهره مندی آنان از حقوق‌شان است.

علاوه بر اینها همچنین باید توجه داشت که انتخابات آینده –ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا- از نظر ثبات و امنیت ملی کشورمان در بحرطوفان‌زای خاورمیانه حائز اهمیت بسیار است. بدون شک برگزاری انتخاباتی فراگیر و پرشور ایران را در مقابل تهدیدهای نگران کننده خارجی ایمن‌تر خواهد ساخت و از پس و در پناه این مصونیت با انتخاب و تمدید مسیر عقلانیت، اعتدال و اصلاح در کشور از سوی اکثریت ملت، زمینه مقابله با تهدیدهای متعدد داخلی که فراروی سعادت و بهروزی شهروندان ایرانی قرار دارند فراهم خواهد شد.

.

منبع: روزنامه شرق ۲۸ فروردین

 

درج شده توسط : مصطفی شکری " سردبیر سایت میرملاس "

دیدگاه ها

زیرتنگ سیاب در گفته :

شیرمادرحلالت داش عبدلله .خیلی گلی برادر

[پاسخ]

خسته نباشی دلاور

[پاسخ]

پرويز گراوند در گفته :

«درود بیکران» کافی نیست برای تو.

[پاسخ]

حمزه قبادی در گفته :

ببخشید انتخابات

[پاسخ]

دردمشترک در گفته :

درود بر برادر مومنی.خدا قوت

[پاسخ]

بهروز قبادی در گفته :

باسلام
عرض ادب و احترام خدمت برادر مومنی

به امید روزی که شاهد عملی شدن تمام اصول قانون اساسی در جامعه باشیم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

تتت

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :