کد خبر : 99776
تاریخ انتشار : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 309 بازدید

بزرگداشتی از «ادیب اعظم» حضرت آیت الله شیخ محمدرضا آدینه وند

  محمد منصوری/ میرملاس: حکما گفته اند که ابراز حق شناسی درباره بزرگان نشانه نجابت و بزرگی ست ، این مساله نتنها در روابط افراد با یکدیگر بلکه در زندگی اجتماعی ملت ها نیز حقیقت و اهمیت دارد . اظهار قدردانی در حق مردان نامور و صاحبان فضل و هنر در میان یک ملت از […]

 

محمد منصوری/ میرملاس: حکما گفته اند که ابراز حق شناسی درباره بزرگان نشانه نجابت و بزرگی ست ، این مساله نتنها در روابط افراد با یکدیگر بلکه در زندگی اجتماعی ملت ها نیز حقیقت و اهمیت دارد . اظهار قدردانی در حق مردان نامور و صاحبان فضل و هنر در میان یک ملت از طرفی نام و نشان و عظمت مدنی آن ملت را از محو شدن نگه می دارد و او را در نظر تاریخ و اهل تحقیق بزرگ می نمایند و از سویی افراد نسل حاضر و آینده ما به تشویق و سربلندی و وسیله پرورش دادن حس غرور و قوه اراده می گردد . صفحات سرزمین عالم خیز و ادیب پرور استان لرستان هماره ی تاریخ جایگاه و خاستگاه نادره مردان بزرگ ، عالمان و شاهدان سترگی بوده است که تاریخ گواه عدالت خواهی و مهرورزی و دینداری آنان است.از این میان استاد آیت الله محمدرضا آدینه وند از خیل درخشنده ستارگانی است که فضای مرز و بوم لرستان به امتداد تاریخ از تلالو اش به نصیب است و در تب و تاب تبرع و برای آسایش و آرامش خلق سو سو می زد. آیت الله آدینه وند اوان نوجوانی را به گفته خویش : ” فدوی محمد رضا آدینه وند یتیمی بودم از ایتام عوام امی العشائر راسیات لرستان که طبع عادات و آداب ایلات راسیات گاهی سیاحت ، زمانی سواری ، هنگامی تیر اندازی بگفته ی حکیم قدوسی فردوسی طوسی مشغول ؛ سواری تیر و کمان و کمند / عنان و رکیب و چه و چون و چند بودم ” . عمر عزیز را مصروف می داشته است ،
در تحصیل علم و دانش بسیار کوشا بوده است به طوری که با تلاش بسیار با اتکای به ذوق هنری خویش و بهره گیری از سرمشق اساتید خط و خوشنویسی همچون مرحوم علی اصغر کاظمی ، به سرحد کسب مهارت خوشنویسی دست میابد . هوش و قریحه ی سرشار و قدرت قلم سحار ایشان موجب شد که در عنفوان جوانی به شغل کتابت و دبیری بخشداری وقت طرهان (کوهدشت) اشتغال و مبادرت ورزد . در سال ۱۳۱۹ در پی ماموریتی اداری به شهرستان خرم آباد غزیمت می نماید که در جریان این سفر با تعدادی از طلاب از جمله آیت الله شیخ عباسعلی صادقی آشنا می شود ، این آشنایی و علاقه وافر به تحصیل علوم دینی ، ایشان را از ادامه ماموریت بازداشته و منجر به ترک دیار و خانه و خانواده می گردد و به همراه طلاب هم قطارش رهسپار شهر مقدس قم می شود . در دوره ای کوتاه تا سال ۱۳۲۵ دروس مقدمات تا سطح عالیه را نزد اساتید آن زمان نظیر حضرت آیت الله بروجردی در حوزه علمیه قم تلمذ کرد که در کمترین زمان مورد توجه حضرت آیت الله بروجردی قرار می گیرد و ازجانب ایشان با بالاترین حقوق و مواجب به سمت استادی حوزه علمیه نائل می گردد . تخصص و تسلط ایشان بر ادبیات عرب و علم نحو به حدی می رسد که در نظر اهل علم به ” نحوی خاور میانه ” مشهور می شود . در طول عمر پر برکت ایشان و تدریس در حوزه منوره قم دانشورانی بنام همچون : آیت الله محمدی گلپایگانی ، آیت الله محسن قرائتی ، آیت الله ری شهری ، آیت الله هاشمی رفسنجانی ، آقا مصطفی خمینی (ره) ، حجه الاسلام محمدرضا عباسی فرد و … از محل درس وی به مقام شامخ علمی رسیده اند . بسیاری از مراجع همچون آیات عظام : نوری همدانی ، حاج شیخ حسن تهرانی ، حسن زاده آملی ، مرحوم استاد مرتضی مطهری از جمله معاصران و هم دوره ای های آیت الله آدینه وند بوده اند که در مباحث علمی ایشان بهره جسته اند . ایشان در تمام طول عمر به همراه شخصیت هایی چون آیت الله کمالوند ، آیت الله شیخ فرج الله کاظمی ، آیت الله فرج الله عباسی ؛ به ترویج و تبلیغ احکام و امور دینی پرداخته و نیز در مناسبات سیاسی و اجتماعی با ارسال نامه ها و مقالات فراوان ایقاگر نقش کلیدی بوده است . در مباحث علمی به ویژه تجزیه و ترکیب و لغت عرب در نظر اولوالابصار ، رای ایشان صائب بوده است . این استاد متبحر و بی نظیر، مصر عزت را به سلطانی نشسته بود و بزم بذل را به تصدیر می نشست و چهره در غبار تشوه می نشاند و بدین سان آیین سخاوت و گذشت را به عنوان کرامات ستوده انسانی به تشیید می داشت. مضامین متین ادبیات ایشان به طرز بدیع و وسیعی برتری هنری و صناعی و قیاسی و سماعی نویسنده خردمندشان را در ذهن خواننده به اثبات می رساند و موجب و موید آن می شود تا بی آن که تردیدی به خود راه دهد ایشان را
” ادیب اعظم ” بنامد . ایشان بیش از پنج دهه به تعلیم طالبان علوم دینی و پرورش اساتید بزرگوار حوزه های علمیه و شخصیت ها و مقامات کشوری مبادرت ورزیدند.

سرانجام این جان آرزومند به سان نی از نیستان جدا گشته دردمندانه از سینه سوزان خود ناله ی اشتیاق برآورد و در سی و یکم شهریور ماه هزار و سیصد و نود و سه هجری شمسی با آرامش در حریم ملکوتی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها از این دامگه حادثه پرگشود و در جایگه صدق نزد ملیک مقتدر و رفیق اعلاء ماوا و مقام گرفت که خود گفته بود:

ما را هوای سلطنت ملک دیگر است این عرصه نیست درخور فر و همای ما .

اگر چه از جهاتی راغب به درج این مطلب نبودم ولی به حکم انعطاف انسانی و نهیب و مهیب وجدانی برای تحذیر از نفوس ناسالم و ناصالحی که تسلیم هواهای نفسانی و تابع تمایلات شیطانی و دائما تحت تاثیر مفسدان و مضلان قرار گرفته لذا مستانه و جاهلانه با نام و نانی که به واسطه بزرگان برای خود دست و پا کرده اند و بر تحریف وقایع نیز می کوشند تا خود را شاهدی در میان کوران جلوه دهند ، غافل از اینکه سعدی علیه الرحمه می فرماید :
چو خواهی که نامت بود جاودان
مکن نام نیک بزرگان نهان
بزرگش نخوانند اهل خرد
که نام نیکان به زشتی برد . امید آن می رود شاگردان و پرورش یافتگان مکتب ایشان ، ساکنان وادی علم و فرهنگ ، گرامیداشت یاد این استاد بزرگ را بر خود فرض دانسته و در شناساندن ابعاد شخصیت و آثار آن بزرگوار در سال های متمادی آتی، تلاش وافی و کافی را مصروف دارند. از این گذرگاه بر آن شدم تا به مناسبت فرا رسیدن یکیمین سالگرد این استاد توانا با ارائه ی مقاله ای از ایشان به مقتضای تقارن و تناسب سالروز ارتحالش با آغازین روز از هفته ی دفاع مقدس ( سی و یکم شهریورماه ) یاد و خاطره ی آن ادیب اعظم را گرامی بداریم.

درج شده توسط : مصطفی شکری " سردبیر سایت میرملاس "

دیدگاه ها

لقمان قبادی در گفته :

با سلام وعرض سپاس از آقای منصوری. قابل ذکر است که آیت اله ادینه وند یک سال نزد آیت اله بروجردی درس حوزوی میخونن که سال بعد به فرمایش آیت اله بروجردی شروع میکنه به تدریس درس خارج بدون حقوق و مزایا و سال بعد توسط امام خمینی(ره)رهبر کبیر انقلاب اسلامی حقوق و مزایا براش مشخص میشه (به نقل از مرحوم آیت اله آدینه وند )

[پاسخ]

نسیم دوسته پور در گفته :

درود بیکران بر شما و قلم پویا و کلام شیوای تان ..
سیره آیت الله آدینه وند الگوی ارزنده جوانان این دیار این خواهد بود..

رقص قلمتان جاودانه 🌹🌹🌹

[پاسخ]

ای کاش باشند کسانی که از بزرگان یاد کنند…

درود بر شما.

[پاسخ]

زهرا .ا در گفته :

آقای منصوری؛ از اینکه در زنده نگهداشتن نام و رسم بزرگان کوشا هستید ،موفق باشید..

باشد که سایرین از ذکر و یادآوری بزرگان دریغ نکنند.

[پاسخ]

علیرضا.ع در گفته :

چرا سیاسیونی که از دیروز از اسم آیت الله به نام و نشانی رسیدند اینی از ایشون‌نمیارن؟؟؟!

[پاسخ]

آدینه وند نقش بسزایی در مناسبات سیاسی و اجتماعی اوایل انقلاب داشته

و اینکه تا زمانیکه آیت الله آدینه وند بودند در میان محافل کسی جرات عرض اندم نداشت و حالا همه خودشون رو بزرگ و دانا میدونن و اسمی از ایشون نمیارن

[پاسخ]

اینکه ما چقدربا مفاخروافراد برجسته و بزرگان سرزمینمان آشنایی داریم یک بحث مفصل است اما آنچه واضح و مبرهن است آن است که هیچ گاه یاد وخاطرودستاوردهای ارزشی بزرگان و مفاخر کهن سرزمین ما ازخاطر و نگاه تیزبین علاقمندان آنان پاک نخواهد شد و نام آنان تا همیشه تاریخ برتارک این سرزمین و دیارخواهد درخشید مضاف براینکه دراین بین افراد تیزبین ونکته سنجی چون نویسنده فهیم این مقاله با یادآوری و مرورزندگی پرباراینچنین شخصیت هایی موجب می شوند تا ما فارق ازروزمرگی های خود چندی به تفکربنشینیم تا بیش ازپیش و آنگونه کا سزاوار شخصیت بزرگشان است از زندگی پربار آنان یاد کنیم و به تعریف و تمجید و تقدیر آنان بپردازیم و راه و روش آنان را سرلوحه زندگی خود قراردهیم .
برای شما نویسنده گرامی و بزرگوارآرزوی توفیق روزافزون دارم.
پایدارباشید.

[پاسخ]

کونانی در گفته :

چو خواهی که نامت بود جاودان
مکن نام نیک بزرگان نهان .
از جمله ویژگی های برجسته مرحوم استاد بزرگوار آیت الله شیخ محمد رضا قبادی آدینه وند که زبانزد عام وخاص است این بود که طرفدار طبقه محروم بودند تا از تجاوز خوانین زور گو در امان باشند .

سپاس و تشکر از نویسنده، جوان اهل قلم که همیشه با مطالب زیبا یاد بزرگان را گرامی میدارند .باشد که همواره شاهد وجود جوانانی همچون جنابعالی در سطح منطقه و استان باشیم و به اقشار مردم در شناسایی هر چه بیشتر و بهتر بزرگان وعلما کمک کنند .

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :