کد خبر : 18681
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۷
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 433 بازدید

خیاده رو!

  سید مجتبی حسینی/ میرملاس نیوز: خیاده رو!   موضوع بسیار ساده ا­ست! معضل فراگیر و عجیب پیاده­روهای شهر که در آنها به طرز کاملاً آشکاری شاهد تعدی به حق عمومی افراد جامعه هستیم. در تعریفی که از پیاده رو در دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا آمده است، پیاده‌رو راهی است که در امتداد خیابان […]

All occurred (15)

 

سید مجتبی حسینی/ میرملاس نیوز:

خیاده رو!

 

موضوع بسیار ساده ا­ست! معضل فراگیر و عجیب پیاده­روهای شهر که در آنها به طرز کاملاً آشکاری شاهد تعدی به حق عمومی افراد جامعه هستیم. در تعریفی که از پیاده رو در دانشنامه ی آزاد ویکی پدیا آمده است، پیاده‌رو راهی است که در امتداد خیابان و برای عبور «عابرین پیاده» ساخته می‌شود… گاهی پیاده‌روها فقط یک راه هموار مناسب برای «قدم زدن» و «کاملا مستقل از خیابان» هستند و مثلاً برای تردد «عابرین» در یک پارک ایجاد می‌شوند. چیزی که در این تعریف مشخص است تاکید بر روی کلمه «عابر» و حق اوست؛ موضوعی که در شهرستان کوهدشت کمتر شاهد آن هستیم و در سطح گسترده ای شاهد پایمال شدن این حق مسلم توسط دستفروشان، دکه‌های غیرمجاز، ریختن مصالح در معابر عمومی بدون مجوز شهرداری، وسایل نقلیه جهت فروش کالا، بازاریان! و… هستیم. حقی که باید توسط شهرداری به عنوان حامی مردم در این زمینه احقاق گردد اما متاسفانه این مشکل سالهاست به قوت خود باقی ست و هیچ راهکار و تلاش مناسبی برای حل آن از سوی شهرداری در نظر گرفته نشده است و اگر هم کاری صورت گرفته در سطح محدود و بدون بازخورد مناسب بوده است. شهرداری موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و شرایط آنها را برای استفاده عموم همواره آماده و مناسب نگه دارد و از تجاوز اشخاص به آنها جلوگیری کند. وظیفه ای که تا به امروز شهرداری در انجام آن عملکرد مطلوبی نداشته است.

اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است توجه به موضوعی است که به مرور زمان به علت بی توجهی و سهل انگاری مسئولان از حالت مزمن خارج، و با گذشت زمان شکلی حاد به خود گرفته است. تا آنجا که برخی، معابر عمومی را ملک شخصی و حق مسلم خود تلقی کرده و آشکارا با دیوار نوشته ها و یا نصب پلاکارد تصاحب آن را اعلام نموده اند!

 

100

 

اتفاقات و موضوعات اینچنینی جدا از اینکه تخطی آشکار از تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری هاست و به خودی خود، محل ایراد است از لحاظ ایمنی نیز مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد می کند. آنجا که شهروند به واسطه ی اشغال فضاهای عمومی بویژه پیاده ­روها مجبور به عبور از سطح خیابان می شود به واقع در معرض برخورد با وسایل نقلیه ای که در خیابان در حال تردد هستند قرار می گیرد. در این حالت آیا در صورت بروز حادثه به علت سد معبر، شهرداری جوابگو خواهد بود؟ آیا افراد حقیقی و حقوقی که به واسطه ی آنها سد معبر صورت گرفته است جبران مافات می کنند؟! (هر چند لطمات روحی ناشی از ضایعاتی چون تصادف خصوصا در مواردی که منجر به آسیبهای جبران ناپذیر شود تقریبا غیرممکن است) اما سوالی که در اینجا مطرح می شود و بیش از هر چیز ذهن هر بیننده ای را درگیر می کند این است که با توجه به حق تصاحبی که برخی افراد در خصوص معابر عمومی برای خود قائل می شوند؛ آیا این املاک عمومی به فروش رسیده اند؟! آیا شهرداری حق فروش معابر عمومی به سازمانها، نهادها و یا اشخاص را دارد؟! آیا حقوقی که شامل حال مردم از معابر عمومی می شود بدون جایگزینی تمهیدات مناسب برای آنان برداشته شده است؟! در اینصورت حقوق مردم و سهم آنها از معابر عمومی چه می شود؟! و اگر چنین مواردی وجود ندارد پس ایراد عدم نظارت مناسب ِ شهرداری و مسئولانش بر معابر عمومی و صیانت از حقوق مردم وارد است…

لازم به ذکر است به استناد تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداری ها که مقرر می دارد اراضی کوچه­ های عمومی و میدان­ها و پیاده ­روها و خیابانها و بطور کلی معابر واقع در محدوده هر شهر ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری می باشد و تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداریها مصوب 1324/4/11 و اصلاحات بعد از آن که مقرر می دارد سد معابر عمومی و اشغال پیاده ­روها و استفاده غیر مجاز آنها و میدان ها و غیره برای کسب و یا سکنی و یا هر نحو دیگر ممنوع است؛ تکلیف رفع به عهده شهرداری می باشد.

 

S

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

ناظر در گفته :

سيد افرين موضوع جالبي است به نظر من اين كار بهتر است از تشكيل انجمن كوهدشتي هاي تهران نشين زيرا اين كار مشكلي را حل مي كند ولي اقايان تهران نشين چون اين مشكلات را لمس نكرده اند نمي توانند كاري بكنند

[پاسخ]

مهساشفیعی در گفته :

لطمات روحی ناشی از ضایعاتی چون کله پا شدن در چاله چوله های همین یه وجب پیاده رو ها(!) کلا غیرممکن است!!!!!!

[پاسخ]

لیلا در گفته :

چند وقت پیش یکی از دوستام به کوهدشت اومد و با هم رفتیم یه گشتی توی شهر بزنیم همین پیاده رو باعث تعجبش شده بود که چرا مغازه دارا سد معبر کردن و عابرین مجبورن از خیابون رد بشن….و این باعث خجالت هر چه بیشتر من از شهرم شد….این معظل باید به دست شهرداری حل بشه و میدونم که درخواست بسیاری از همشهریامونه….ممنون که به این قبیل مشکلات میپردازید و انعکاس میدید…اما کو گوش شنوا؟

[پاسخ]

يكي از شماها در گفته :

آقاي حسيني اول سلام دوم اين چه گزارشيه كه نوشتي، برو قانون جديد شهرداري را بخوان برادر! رفتي يه قانون قديمي عهد بوق و مرخ و كلشير برداشتي آوردي به خورد ما آدمهاي ساده لوح ميدي! در قانون جديد شهرداري كه پس از اجراي قانون شوراها توسط همين اعضا محترم اسبق و سابق و مسبوق و مسقبل و مضارع شورها تصويب شده آمده است:
1ـ وظيفه ي هر عضو از شوراي شهر، استخدام حداقل پانزده نفز از فاميل محترم در شهرداري است
2ـ وظيفه ي شهردار محترم هماهنگي كامل در امور مذكوره ي مربوطه ي فوق با اعضا محترم شورا است
تبصره ي يك: اگر معدل سواد استخدام شدگان هر عضو از شوراي محترم در حد ديپلم يا پايين تر باشد، اين قانون به وي اجازه ميدهد كه پنج نفر از دوستان را نيز استخدام كند
تبصزه دو: اگر شهردار محترم به نحو احسن با اعضا محترم شورا همكاري كند، ايشان نيز ميتواند با فاميلهاي خود همان كاري بكند كه شوراها ميكنند.
با اين قانون صريح و واضح كه به طور ضمني به تاييد مردم محترم شهر نيز رسيده است، خدا وكيلي راستش را بگو؛ اين قانون من در آوردي را از كجا كش رفته اي؟
************************
اما آقا يا خانم ناظر محترم ! كه ميفرمايي «این کار (گزارش آقاي حسيني) مشکلی را حل می کند»، اشتباه مي فرماييد. اتفاقا اين كار مشكل ايجاد مي كند زيرا ممكن است براي يك يا چند ساعت توجه شوراي شهر و شهردار به اين موضوع جلب كند و آنها را از امر «استخدم يستخدم استخدام» غافل كند.
********************************
و خانم شفيعي محترم! مثل اينكه شما وضع مال تان عالي است كه هنوز روح داريد. خوش به حالتان. ما وضع مالي مان باقالي است. روح مان در حسرت و تمارزوي برنج چنان برنج افتاده است و فسرده بگشته كه اگر از ارتفاع «سه هزار ميليارد» پايي هم شوتش كنند پايين، متوجه نميشود تا چه رسد به اينكه لطمه ببيند. پس بي زحمت، مشكلاتي را كه مربوط به يك درصد مردم است يعني لطمه ديدن روح در اثر كله پا شدن به چاله را در يك سايت عمومي كه 99 درصد خوانندگانش در تمازوي برنج روحشان مرده و روحشان هيچ دردي احساس نميكند، مطرح نفرماييد . همان بهتر ما گرسنگانِ بي روح در چاله بيفتيم تا جسممان لطمه بيند و مرده گردد.
********************************
اما ليلا خانم محترم! شما چرا بدون هماهنگي با شهرداري محترم مهمان دعوت كرده ايد؟ در ضمن، دوست شما كمي تا مقداري بيجا فرموده كه تعجب كرده است. اينجا هيچ چيز عجيب نيست!. مقصر شما هستيد نه شهرداري. شما بايد قبلا دوستتان را توجيه ميكرديد كه وظايف شوراي شهر و شهرداري در اين شهر با شهر اوشان يعني شهر او فرق ميكند. چون در اينجا مسائل استخدامي مهمتر از قدم زدن است. شما بايد بهش ميگفتي كه اينجا كوهدشت است و طبق يك سنت نسبتا باستاني، پياده روها مغازه و خيابان پياده رو است. اين موضوع خودش ميتواند باعث جذب توريست شود و ايجاد اشتغال نموده و كار شهرداري را آسان كند.
********************************
اما در رابطه با اساتيد عزيز دانشگاه كه ملك عمومي و پياده رو و خيابانٍِ خدا كه مشاع مردم شهر است شده پاركينگ خصوصي شان، بايد گفت از شما بعيد بود اين تابلو را ببينيد و آن را اهانت به شان خود ندانيد. چون معني اين تابلو تجاوز به حقوق عمومي است ما زياران چشم ياري داشتيم ولي نميدانستيم خود بالعكس بود آنچه را مي پنداشتيم. استادان عزيز! از اين كارا دااااشتيم!؟
********************************
اما به خودم ميگويم آخر شما مگر چكاره ي اين شهر و شهداري هستي كه اين همه از ايجاد اشتغال در شهرداري حمايت ميكني. خودم كه ميدانم دليلش چيست اما محض اطلاع شما ميگويم:
در انتخابا اين شورا نه، در انتخابات شوراي قبلي قرار شد بروم گزارشي از مردمي كه در صفهاي راي در حال ايستدگي و ايستادن هستند تهيه كنم كه متاسفانه بالاي هشتاد درصد راي دهندگان برداشت و هدف شان از انتخاب اعضا شورا، ايجاد اشتغال به صورت عمومي براي جوانان و مردم شهرستان كوهدشت بود. بر خلاف مصاحبه گرهاي عزيزي كه گزارش قشنگ مي نويسند من گزارش بسيار بد و زشتي نوشتم و به استناد بيش از ده مصاحبه با راي دهندگان عزيز، نوشتم: بابا يك نفر بيايد ملت را توجيه كند كه كار شوراي شهر ظاهرا شهرسازي است نه اشتغال و … اين گزارش در سيمره چاپيده شد. حيف كه آن موقع مثل خانه ي كوچك ما كه سيب نداشت(سرقت از مصدق) سيمره سايت نداشت وگرنه آدرسش را اينجا مي آوردم تا سخنگوي (سخنگوي رسمي) شود هركه در او غش باشد. به هرحال شايد روزي اين گزارش را پيدا كردم و زدم به سايت تان.
حال دوستان! به من حق بدهيد كه از ايجاد اشتغال توسط شوراي شهر حمايت كنم. آيا به نظرِ شما شوراهايي كه با اين معيارِ كاملا هوشمندانه و آگاهانه و درست توسط مردم محترم انتخاب شوند، نبايد در راستاي حقوق همان مردمِِ انتخاب كننده، چنين كنند كه ميكنند.

[پاسخ]

لیلا پاسخ در تاريخ یکشنبه ۱۵ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۶:۲۷:

یکی از شماها….واقعاًایده هاتون جالب بود من یکی به نوبه خودم از شما کمال تشکر رو دارم و حتماًدفعه ی بعد راهکاراتونو به کار میبندم….بازم ممنون.

[پاسخ]

نوشین پاسخ در تاريخ دوشنبه ۱۶ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۴:۵۱:

یکی از شماها، از اینکه قانون شهرداری رو در قالب تبصره بیان نمودید، کمال تشکر رو دارم. اگه ممکنه مفاد و ماده های قانون رو هم بیان کنید که یاد بگیریم از شهر و شهرداری چگونه تشکر و قدردانی کنیم.. و همچنین سپاس از سد مجتبی به خاطر نوشته زیبا و عکسهای دیدنی اش…

[پاسخ]

ناشناس پاسخ در تاريخ چهارشنبه ۱۸ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۰:۱۳:

آمدی جانم به قربانت…ولی حالا چرا…
بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا؟

[پاسخ]

مرادی در گفته :

با تشکر از زحماتتان در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مخاطبان

سایت لور مطلبی را از هفته نامه بیان لر با عنوان فارسلری گویی تا کی؟ که در آن به نقد صداو سیما پرداخته شده را درج کرده؛ نوشته ی خوبی و مخاطب داری است آن را برای مخاطبانتان بازنشر کنید.

[پاسخ]

ارسلان در گفته :

ها اي که وگويي يعني چه؟!!

[پاسخ]

عباس در گفته :

اینکه شهرداری و خیلی از ارگانهای دیگه موظف به اجرای قانون هستند حرفی نیست، اما از طرفی مسئولان رده بالا شهرستان باید انجام امور فرهنگی رو در راس امور قرار بدن، وگرنه همیشه همین وضع خواهد بود.
مردم کوهدشت از لحاظ اقتصادی اشبا شده اند، حالا مسولان بهتره یه کم به امور فرهنگی مردم بپردازن…

[پاسخ]

مصطفی خدایگان در گفته :

دستت درد نکنه عالی بود..

[پاسخ]

مرتضا خدایگان / سرویس ادبی در گفته :

درود بر مجتبای خوب و نازنین و دغدغه مند. سد معبر در شهر کوهدشت جزیی از بافت و ساختار شده است. به شکلی که اگر نباشد عجیب و غریب است. معضل درشت و دردناکی هم هست. نمونه ای بارز و آشکار برای قانون شکنی و بی اهمیتی به حقوق شهروندی (هم از طرف شهرداری و هم از طرف شهروندان). بسیاری از مشکلات اجتماعی و شهری در کوهدشت خیلی وابسته و گره خورده به همند. یعنی اگر همین سد معبرها برداشته شوند، شهروندان مبهوت مجبور نمی شوند بیشتر تردد ها را در خیابان انجام دهند. بنابراین حجم ترافیک کمتر می شود. تصادف کمتر می شود. بوق زدن های ناشی از راه بندان کمتر می شود و در نتیجه جنگ اعصاب کاهش می یابد و این سلسله همچنان ادامه دارد.
جالب اینجاست که این سد معبرها فقط محدود به پیاده رو نشده است و در بسیاری نقاط، خیابان هم زیر لگد بساط ها و موانع و غیره ، حبس و له شده است.
انتظار این است که خود مردم هم تلاش کنند و بخواهند که این وضعیت اصلاح شود. که از نظر من دو راه برای این کار ، راه گشاست؛ یکی اینکه خود شهروندان، مردم و مغازه داران اصول و موازین قانونی در این رابطه را رعایت کنند و به دیگران هم گوشزد کنند و دوم اینکه حقوق خود را از سازمان های مربوط مطالبه کنند. وقتی ما به حقوق خود آشنا و واقف باشیم و آن را بخواهیم و کوتاه نیاییم، شهرداری و دیگر ارگان ها، حتا اگر نخواهند ، نمی توانند در مقابل خواست معقول و حق مردم سر فرو نیاورند و در واقه به گونه ای مسئولین را باید وادار به پرداخت حق مردم کرد. چون در غیر اینصورت آنها در خواب خرگوشی خود راحت هستند و نیازی نمی بینند که تن فرسایی کند و به فکر من و تو باشند.
سپاس زیاد دوباره از سید مجتبای خوب و شاعر

[پاسخ]

ارسلان پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۱۹ بهمن , ۱۳۹۱ ۱۶:۲۰:

موافق با جناب خدايگان هستم، مردم بايد خودشان به هوش باشن…

[پاسخ]

محسن میرزایی در گفته :

سلام سید
دستت دردنکنه که به یکی ازمشکلات اساسی شهرکوهدشت توجه کردی.جهت اطلاع خوانندگان این سایت ماده قانونی درخصوص سدمعبر
روذکرکردم.
تبصره 1 بند 2 ماده 55 قانون شهرداری ها
سدمعابر عمومی و اشغال پياده روها و استفاده غير مجاز آن ها و ميدان ها و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب يا سکنی و يا هر عنوان ديگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگيری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور فوق به وسيله مأمورين خود راساً اقدام کند.

[پاسخ]

گراوند در گفته :

سیدعزیز سپاسگزارم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :