کد خبر : 28883
تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۶
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 4,109 بازدید

سفرنامه دره ی زیبای شیرز + تصاویر

      محمد طاهری / میرملاس نیوز : تنگه شیرز منطقه ای زیبا و چشم نواز است که در نقطه تلاقی سه استان لرستان، کرمانشاه و ایلام واقع شده و یکی از زیباترین نقاط طبیعی ایران محسوب می شود که بدلیل گمنامی همچنان بکر و زیبا مانده است. این جمله را همه ما به […]

IMG_0116

 

 

  محمد طاهری / میرملاس نیوز : تنگه شیرز منطقه ای زیبا و چشم نواز است که در نقطه تلاقی سه استان لرستان، کرمانشاه و ایلام واقع شده و یکی از زیباترین نقاط طبیعی ایران محسوب می شود که بدلیل گمنامی همچنان بکر و زیبا مانده است.

این جمله را همه ما به نوعی شنیده ام که ‘سفر آدمی را پخته می کند’، اما سفر به دره زیبا و خوش آب و هوای ‘شیرز’ در شهرستان کوهدشت استان لرستان، موجب تولد دوباره انسان به واسطه عظمت و بزرگی خداوند در خلق زیبای ها می شود.

صبح یکی از روزهای خردادماه و همزمان با هفته گرامیداشت محیط زیست بهمراه پسرم با دعوت ‘امین آزادبخت’  عکاس و خبرنگار خبرگزاری ایرنا و مدیر سایت میرملاس با همراهی دو تن از دوستان ورزشکار و ورزشی نویس از کوهدشت بسمت دره شیرز حرکت کردیم.

گندم زارهای حاشیه جاده زرد شده بودند و برخی کشاورزان در مسیر حرکت مشغول برداشت محصول گندم زمین خود به روش سنتی با استفاده از داس بودند.

 

524161_451981674879479_1617043832_n

 

هرچند فراز و فرود و پیچ و خم راه گاهی مانع از تماشای مناظر بیرون می شد اما همسایگی نزدیک سبزه زار و درختان بلوط با آسفالت جاده نادر و دیدنی بود.

در حاشیه رودخانه های فصلی لایه های رسوبی رنگارنگ، شناسنامه زمین را به نمایش گذاشته بود و کوههای منطقه به بهترین نحو چین خوردگی های دوران های مختلف زمین شناسی را به شما نشان می داد.

از هر روستا که عبور می کردی سگ های نگهبان با هوشیاری تو را می پاییدند، عبور دسته غازها و جوجه های زرد دیدنی بود، مرغ های رنگارنگ محلی دانه بر می چیدند و خروس های ده، باوقاری خاص از حریم خود حفاظت می کردند، گله های بزرگ و کوچک بز و گوسفند نیز در حاشیه روستا به چرا مشغول بودند.

برجسته ترین مکان هر روستا مقبره شهیدان هشت سال دفاع مقدس است که با رشادت و شهادت خود بذر امنیت را در جای جای این سرزمین کاشته اند.

در هر پیچ جاده هزاران گل از هزاران گونه، وجد آفرین روح و جان تو می شود که بر ساقه های آن ها پرندگان خوش رنگ و خوش آواز نادر برایت نغمه سرایی می کنند.

به نیمه راه که می رسی، دست چپ جاده رود خانه ای پر آب با رنگ سبز لجنی مشاهده می کنی که در عمق دره، از شمال به جنوب جاریست.

رودخانه ‘سیمره’ یکی از رودخانه های مهم و دائما جاری غرب کشور است که خط مرزی استان لرستان و ایلام محسوب می شود.

 

0 (7)

 

سرچشمه های این رود در دل رشته کوههای زاگرس است که در مسیر خود زمین ها را سیراب، شناگران را شاداب و تور صیادان را پر از ماهی های نایاب می کند.

۱۵ کیلومتر مانده به تنگه، صخره های عظیم، وهم انگیز و صعب العبور شیرز توجه شما را جلب می کند، نمونه این صخره های غیر قابل فتح را تنها در فیلم های سینمایی ‘تگزاس’ آمریکا می توان دید.

 

1-2

 

 

البته این منطقه در قبل و اندک زمانی پس از انقلاب مخفیگاه یاغیان بوده که احدی را به حریم خود راه نمی دادند و در این منطقه غیر قابل نفوذ، درجوار سه استان کرمانشاه، لرستان و ایلام براحتی زندگی می کردند. اهالی بومی اینجا خاطرات بسیاری از آنان به یاد دارند.

دو کیلومتر از جاده ۶۰ کیلومتری دره شیرز خاکی است، برای ورود به این تنگه ابتدا باید با خودرو خود از زیر دیواره سنگی بلندی عبور کنی، همسفر ورزشکار ما می گوید این دیوار مکان مناسبی برای برگزای مسابقات بین المللی صخره نوردی است.

 

1-1

 

شیب بیش از ۹۰ درجه، دسترسی جاده ای آسان وهوای مناسب از خصوصیات منحصر بفرد آن است.

تنها سازه دست انسان، ساختمان مزرعه پرورش ماهی است که در حاشیه آن مغازه ای دایر و پارکینگی نیز برای خودروها ایجاد شده که مسافران با خیال راخت وارد تنگه شیرز شوند.

 

1-9

 

باد و باران مناظر بدیعی را پدیده آورده، دیواره های تراش خورده سنگی دورا دور شما را احاطه کرده که برای دیدن آن کلاه از سر آدم می افتد.

بدرستی نمی توان ارتفاع دیواره ها تخمین زد، هر دیواره دارای سکوهای متفاوتی است که همچون پلکان های غیر قابل دسترس بر روی هم سوار شده است.

دیواره ها همچون کندوی عسل مشبک بوده و طبیعت نمایشگاهی از ابر سازه های حجمی را در مکان های دست نیافتنی آن به نمایش گذاشته است.

 

1-12

 

 

از میان درختان و از حاشیه رودخانه، وارد تنگه شیرز می شویم، درختان وحشی مو و انجیر، در همزیستی باهم مناظر بدیعی را پدید آورده است. حوضچه های بسیاری در مسیر رودخانه ایجاد شده و پر از ماهی های ریز و درشت رودخانه ای است.

هرچه به جلو می رویم دیواره های سنگی زیبا یکی پس از دیگری در مقابل ما ظاهر می شود، ‘این منظره بهتر از منظره قبلی است’ جمله ای است که دائما در میان جمع تکرار می شود.

در زیر دیواره ها حفره های غار مانندی توسط آب ایجاد شده که ماوای پرندگان و خزندگان است.

 

1-11

 

پس از دو ساعت کوهنوردی به محوطه وسیعی با حوضچه های متعدد بزرگ و کوچک وارد می شویم که بطور تقریبی می توان ۱۰۰چادر صحرایی در آن بر پا کرد.

هم اکنون به انتهای تنگه رسیده ایم دور تا دورمان را صخره های سر به فلک کشیده احاطه کرده است، در مقابلمان حفره ا ی به قطر دو متر آشکار شده که آب جاری شده از آن دره شیرز را به مکانی سبز و خرم بدل کرده است.

 

1-7

 

کفش ها را از پا درآورده و با روشن کردن چراغ قوه وارد آن شدیم، شبیه قنات است، اما بدون ذره ای خاک و گل، کف آن پر از سنگ های ریز و درشت است، قدری پا را اذیت می کند، کفش بپوشیم بهتر است، بدنه شکاف به بهترین نحوی توسط آب صیقل داده شده است.

سقف غار، تونل و یا بقول محلی ها ‘پل خدا’ توسط استالاگتیت های زیبا پوشیده شده و در مقاطعی که مواظب سر خود نباشید اندکی سفر برشما تلخ می شود.

در این فصل از سال آب داخل غار سرد نیست، قابل تحمل است، بهترین زمان سفر به این منطقه ابتدای اردیبهشت ماه تا آخر خرداد ماه است.

 

1-5

 

۲۰ متر که در دالان ۱۵۰ متری پیشروی کنید، دیگر از نور خورشید خبری نیست، تلفن های همراه تا ابتدای تنگه قابل استفاده هستند اما در این دالان تاریک بجای چراغ قوه می توان از آنها استفاد کرد، البته باید مواظب بود!

ورود به دالان خستگی را از تن بدر می کند،۶۰ متری که جلوتر رفتیم از آن سوی دره، خورشید دوباره به ما سلام کرد.

هرچند سختی راه و عبور از شیب های تند و سنگلاخ، قدری آدمی را بزحمت می اندازد اما رسیدن به ” پل خدا ” خستگی را از تن خاکی بدر می کند.

 

1-16

 

پسر دوازده ساله ام، ‘دانیال’ که جز به شهر بازی راضی نمی شد، این سفر را بهترین تفریح خود می داند. در مسیر سفرمان دوبار شنا کرده، ماهی گرفته و هم اکنون تاریخ سفر بعدی را از من سئوال می کند، دیدار از تنگه شیرز هرجنس، سلیقه و سنی را راضی می کند.

مسئولان محلی اهداف بلند پروازانه ای را در سر دارند که شاید آرزوی داشتن تله کابین در دره شیرز منجر به غفلت و کاهلی در نگهداری این نقطه بکر از سرزمین ایران شود.

کم کم آفت بطری های پلاستیکی در دره مشاهده شده و شاید نبود زباله دانی در مسیر، زمینه رشد آنرا مهیا کرده است.

 

1-15

 

شیرز بی صبرانه منتظر دوستداران طبعیت است ، منتظر داشت و برداشت آنان از این هدیه الهی است، منتظر کسانی است که حداقل با خود، یک کیسه زباله داشته باشند تا ضایعات آنچه را که با خود آورده اند در دامن طبیعت رها نکنند، این دره زیبا در صورت غفلت دوستداران طبیعت بزودی پر از اشیای نازیبا، چشم نا نواز و بصر آزار می شود.

شیرز دور از چشم مسئولان مانده، درهفته محیط زیست یکی از بهترین مکان های مناسب طبیعی، گردشگری، فیلم سازی، ورزشی و رویایی کره زمین را بشناسیم،‌ ببینیم و برای بقای خودمان از آن مواظبت کنیم.

 

1-4

 

 

1-3

 

 

1-10

 

 

1-8

 

 

1-13

 

 

1-17

 

 

1-19

 

 

1-18

 

عکاس : امین آزادبخت / میرملاس نیوز

 

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

نیما صفایی / دبیر سرویس فناوری و دانلود "میرملاس" در گفته :

بسيار زيبا

[پاسخ]

حمیدازادبخت در گفته :

عاموزا دست مریزا هنرت قشنگه

[پاسخ]

iman gholami در گفته :

واقعا زیبا بود

تشکر

[پاسخ]

هر روز بهتر از ديروز!

[پاسخ]

جواددوستی در گفته :

درود برتو امین جان عالیست

[پاسخ]

سرویس شهدا / سعید بالنگ در گفته :

دست مریزاد آقای آزادبخت

[پاسخ]

فهیمه کوشکی در گفته :

بی نظیر بود
چرا نباید اینجا به یه مکان توریستی تبدیل بشه
واقعا چرا؟؟؟؟؟؟؟؟

[پاسخ]

امیر پاسخ در تاريخ جمعه ۱۴ تیر , ۱۳۹۲ ۱۹:۵۵:

سلام : چون اونم خراب میشه مثل بقیه جاها : اول فرهنگ دوم فرهنگ سوم فرهنگ جهارم فرهنگ ……………

[پاسخ]

بي طرف در گفته :

حيف مسسولين فكري ا حال جاده نمكن

[پاسخ]

نادرعلی نژادیان در گفته :

خدا را شکر که شیرز انقدر از شهر کوهدشت خودمان دور هست که هر روز نمیشه به اونجا سفر کرد وگر نه الان اونجا هم مثل کاکیزه فقط خاطراتش باقی می موند یا همین روستای دالاب بالا که حدود سه سالی هست که جاده اش اسفالت شده دیگه از جنگلهای زیبای بلوط با چمنزارهای بکرش خبری نیست وتقریبا به زباله دانی برای پلاستیکهای جای اب معدنی ونوشابه والبته بدبختانه محلی برای تفریح افراد معتاد تبدیل شده است این جمله رو واسه این گفتم که بدانید اهالی روستای دالاب از دست این اقایان مصیبتهایی که نمی کشند

[پاسخ]

سید سجاد مرادیانی در گفته :

سلام امین جان
دست شما درد نکه واسه این اطلاعاتی که در مورد شیرزه در اختیار همشهریان خود قرار دادی با تشکر

[پاسخ]

ازاد در گفته :

همه جا را قربانی غرور مان کردیم.همین خشکیدگی بلوط ها محصول رفتار گذشته است .شیرز را هم میخوام نابود کنیم……

[پاسخ]

هفت اقلیم سجاد محمدزاده در گفته :

سلام . حدود 15 سال پیش برای اولین بار رفتم شیرز پارسال هم رفتم دیدم 100درصد طبیعتش عوض شده اون موقع که رفتم دو گونی پر غوره و انگور از رو زمین جمع کردیم ولی این بار هرچی نگاه کردم حتی یک خوشه رو درختا هم نبود و جداناً به طبیعت زیبا شهرستان کوهدشت رحم کنید جاده اولادقباد همش تبدیل به زمین کشاورزی شد دالاب همش نابود شد سرسرخین نابود شد بیاید تبر رو زمین بزاریم و به جاش نهال درخت دست بگیریم به خدا اینها حق الناسه باید جوابگوی نسل آینده باشیم .

[پاسخ]

یونس ارادبخت در گفته :

دمت گرم وخدا

[پاسخ]

مام یه بار از نورآباد اومدیم اینجا. فوق العادست ولی حیف که مال لرستانه

[پاسخ]

یه تازه وارد در گفته :

تبریک میگم آقای عکاس خیلی زیبابود بایدبیایم از نزدیک ببینم

[پاسخ]

مهدي طرهاني در گفته :

تصاويري بسيار زيبا…
دست مريزاد آقاي آزادبخت

[پاسخ]

رشیدی در گفته :

سلاممممم. پس فکر می کنید چرا اسم دفترمو شیرز گرافیک گذاشتم بخاطر قشنگی شیرز

[پاسخ]

طبیعت لرستان خیلی زیباست مخصوصا آبشاربیشه .

[پاسخ]

آواره جاده ها در گفته :

بهشتی در وسط جهنم

[پاسخ]

ملودی در گفته :

وقتی من از تهران به اینجا اومدم واقعا حیرت زده شدم

[پاسخ]

ناشناس در گفته :

دورود

[پاسخ]

سجادسوری در گفته :

سلام دوست همشهری خودم من سی ساله ازشهرم دوربودم وهستم وقتی کسی مثله شمارو میبینم که شهرمونو معرفی میکنه احساس غرور میکنم خسته نباشی ولی بیشتر به کاستیها هم بپرداز که شاید دلسوزی پیداشد

[پاسخ]

محمد رئوف گراوند در گفته :

ممنون از زحماتت عكس هاي قشنگين بيشتر بزاريد

[پاسخ]

تورا خدا فقط حالا که داره به عنوان قطب گردشگری مهم معرفی میشه. خواهشا خواهشا خواهشا وجدانها را بیدار نگه داریم و به طبیعت بکر و نسل آینده امان رحم کنیم

[پاسخ]

محمد حسین محمدی در گفته :

با سلام
دوست دارم از نزدیک این منطقه را ببینم
پیشنهاد میکنم انجمنن های مردمی حفاظت محیط زیست شهر کوهدشت
ازطریق محیط زیست کشور و خانم دکتر ابتکار پیگیری نمایند تا حداقل پاسگاه ثابت
محیط بانان درآن نقطه ایجاد شود …..
محمدحسین از تهران

[پاسخ]

پاسدار در گفته :

من زیبایی دشت زیبای چماسیان و در کنار آن رودخانه فصلی خروشان در غرب آن و پس از طی مسافت چند کیلو متری به تنگه شیزرز می رسی که طبیعت زیبایش به شما سخن میگوید. در داخل تنگه رودی از جنوب به سیمره می ریزد که از شگفتیهای طبیعت است .در محل تلاقی رود به سیمره سنگی وجود دارد که تکیه گاهی برای گردشگران است ،دو کوه در مقابل هم ایستاده که عظمت خداوندی در حق طبیعت حکایت دارد. چند درخت بزرگ را می بینی که به نقاشی ویا یادگاران عابان نگاشته شده و بر بدنه ان درختان خراش وارده کرده اند ،من این بی توجهی را بعداز 50 سال فراموش نمی کنم

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :