کد خبر : 52371
تاریخ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۱
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 441 بازدید

آخرین خبرها از سد پرماجرای لرستان/ قرارداد “معشوره” تا هفته آینده ابلاغ می شود

   یکی از مطالبات مردم استان در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت موضوع سد معشوره بود که استاندار لرستان امروز از ابلاغ قرارداد این سد تا هفته آینده خبر داد. به گزارش  میرملاس نیوز به نقل مهر، سد معشوره طی ماههای اخیر پس از رد در شورای عالی آب و به همراه داشتن انتقادات […]

IMG_2304

 

 یکی از مطالبات مردم استان در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت موضوع سد معشوره بود که استاندار لرستان امروز از ابلاغ قرارداد این سد تا هفته آینده خبر داد.

به گزارش  میرملاس نیوز به نقل مهر، سد معشوره طی ماههای اخیر پس از رد در شورای عالی آب و به همراه داشتن انتقادات گسترده مردم و مسئولان در جیان سفر اخیر هیئت دولت با اطمینان بخشی برای اجرا از سوی رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، دستیار ویژه رئیس جمهور و وزاری نیرو و کشاورزی مواجه شد تا با این همه سیر تحولات به یکی از سدهای پرماجرای لرستان تبدیل شود.

در این راستا همچنان این سد پای ثابت سوالات مطرح شده از مسئولان استان است تا تکلیف این پروژه نهایی شود.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان صبح دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان با اشاره به مشکلات سد معشوره اظهار داشت: این سد در زمان رئیس جمهور وقت کلنگ زنی شده است و برای آن مراسم هم برگزار شده است.

وی با بیان اینکه زماینکه به لرستان آمدم برای اجرای طرح نیازمند به قرارداد طرح بودیم، تصریح کرد: وقتی سراغ قرارداد را گرفتیم گفتند که قرارداد دست قرارگاه خاتم الانبیا است و قرارگاه خاتم نیز می گفت که قرارداد دست آقای دهمرده استاندار سابق لرستان است.

 

IMG12482331

 

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه نتیجه بررسی های این شد که هیچ قراردادی برای این سد پیدا نشد، افزود: زمانیکه از وزارت نیرو و معاون وزیر نیرو در رابطه با سد معشوره پرسیدیم گفتند که این پروژه ماده 215 را ندارد و بنابراین قراردادی هم برای آن وجود ندارد.

بازوند با اشاره به اینکه این اتفاقات در حالی است که رئیس جمهور و وزیر نیرو سابق این طرح را کلنگ زنی کرده اند، گفت: پیمانکار این پروژه نیز برای این سد تا کنون 50 میلیارد تومان کار کرده است.

وی با بیان اینکه در پروژه راه آهن نیز با مشکلات این چنینی مواجه بودیم، تصریح کرد: در پروژه راه آهن نیز هشت میلیارد تومان کار شده و این در حالی است که مسیر کار شده اصلا در نقشه وجود ندارد.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه مسئولان وزارت نیرو بر این امر معتقد بودند که سد معشوره توجیه اقتصادی ندارد، یادآور شد: بدنه کارشناسی وزارت نیرو مقاومت زیادی در رابطه با سد معشوره داشتند.

بازوند با اشاره به اینکه پیگیری های زیادی برای این سد شد که نهایتا این پروژه را به شورای عالی آب انتقال دادند، اظهار داشت: در شورای عالی آب بحث های بسیاری کردیم و ما نیز دلایل منطقی خود را در رابطه با فواید آن در بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال برای ساخت سد مطرح کردیم.

 

 

وی با بیان اینکه بالاخره در جلسات مختلف با رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و وزاری نیرو و کشاورزی با ساخت سد موافقت شد و قرارداد آن هفته آینده به قرارگاه خاتم ابلاغ می شود، تصریح کرد: این پروژه دردسرهای بسیاری برای ما ایجاد کرد که به خاطر انجام نشدن کار کارشناسی روی این پروژه بود.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه هر پروژه ای که از کانال کارشناسی عبور نکند متوقف می شود، یادآور شد: تمام پروژه های متوقف شده در لرستان به خاطر عدم کار کارشناسی متوقف شده اند.

بنابر این گزارش سد و نیروگاه معشوره استان لرستان مصوب سفر نخست هیئت دولت یعنی هشت سال پیش است و قبل از آن نیز بارها در دولتهای مختلف به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم مطرح و وعده اجرا گرفته است، وعده هایی که سالهاست بین النهرین لرستان را در میان دو رود کشکان و سیمره تشنه نگه داشته است.

این سد قرار است به صورت بتنی دو قوسی بر روی رودخانه کشکان در 40 کیلومتری جنوب شهر نورآباد و در 45 کیلومتری شمال شهر کوهدشت احداث شود و آب مورد نیاز 36 هزار هکتار از اراضی منطقه که هر ساله شاهد خسارات خشکسالی هستند را تامین کند.

حجم ذخیره آب این سد 1.6 میلیارد مترمکعب است و در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور 12 هزار شغل ایجاد کند.

 

همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان 271 میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، 17 میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و 6 میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

جمیع این مزایا از سد معشوره پروژه ای حیاتی برای استان لرستان ساخته است، پروژه ای که امروز با شدت گرفتن تب خشکسالیها در انبار غله لرستان و تشنگی مردمان این دیار به عنوان مطالبه ای جدی از سوی مردم بارها مطرح شده است.

از کلنگ زنی نمادین رئیس جمهوری و مسئولان دولت دهم که بگذریم به روند اجرای پروژه در دولت یازدهم می رسیم تا اواخر سال گذشته اجرای پروژه سد معشوره در شورای تخصصی آب رد شود و به همین راحتی پروژه ای که آمال و آرزوهای مردم لرستان به آن گره زده شد روی هوا معلق بماند.

این در حالیست که در این مدت رایزنیهای متعددی از سوی مردم، مسئولان و رسانه های استان برای رساندن صدای مردم به متولیان امر در وزارت نیرو صورت گرفته تا امید دوباره به رگ های این سد حیاتی برگردد که امید می رود این روند در اجرای پروژه نیز خود را نشان دهد.

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

سوري لكي در گفته :

با سلام: از استاندار محترم استان و نمايندگان خواهشمندم كه عملياتي شده اين پروژه را پيگيري كنند

[پاسخ]

تشنه در گفته :

اعتبار اعتبار اعتبار لازمه.تعجب میکنم طرح به این اهمیت در سفر ریاست جمهوری هم اعتباری نگرفت. پس کی .بعد از مردن ما .ظلمه به خدابه نسل تشنه کوهدشت . نوشداروی پس از مرگ سهراب به چه درد ما می خوره.

[پاسخ]

قبادی پاسخ در تاريخ پنج شنبه ۵ تیر , ۱۳۹۳ ۰۸:۲۸:

با سلام خدمت دوستان وبگرد
جهت یاداوری به ….. بقول خودش کمیته مردمی
جادارد به رسم ادب در راستای آغاز به کار مجدد اجرای سد معشوره(گاوشمار) از زحمات متعصبانه و مجدانه ((( مهندس سیروس ابراهیمی فرماندار سابق کوهدشت))) اعم از تدابیر و تلاشهای ابتدایی این پروژه عظیم، اعزام ،سازماندهی ، تجهیز و حتی تهیه شعارهای پلاکاردی کاروان 500نفره بسیجیان در هنگام فرمانداری ایشان به ورزشگاه تختی خرم اباد درسفر رییس جمهور احمدی نژاد به لرستان و مشخص کردن تاکتیکهای فعلی،رهنمودهای کلیدی خود در ارتباط حمایتهای پشت صحنه مردمی و کلیه نیروهای دست اندرکار در خصوص احیای مجدد این سد بلا صاحب منصب سرگردان، تشکر و قدردانی بجا اوریم چون نام نیک بزرگان را پنهان کردن نشانی از ناشکری و ناسپاسیست.

[پاسخ]

فرشاد جمالي در گفته :

ضمن تشكر فراوان از تمام دلسوزاني كه در زمينه تصويب نهايي اين طرح تلاش نمودند. مسئولان محترم بايد بدانند كه امروز ديگر معشوره فقط يك مطالبه خاص اقتصادي نيست بلكه يك فرهنگ مطالبه اي است. يعني خواستن معشوره مطالبه اي است برخاسته از عمق جان تك تك آحاد ملت و براي ساير مطالبات از اين دست به صورت فرهنگي در خواهد امد.

[پاسخ]

بی آبی در گفته :

امیدواریم همش که این هفته ‍‍. اون هفته . ماهی دیگه . اخرش چی پس کی شروع میشه این بار هم منتظر میمانیم شاید این بار پروژ راه اندازی شد. شاید؟؟؟

[پاسخ]

آشنای شهر در گفته :

با سلام خدمت معاون محترم عمرانی استاندار لرستان و دستگاههای متولی راه سازی،هر روزه ماشاهد مرگ هموطنان در جاده بابازید تا پل سیمره واقع در حوزه دوشهرستان رومشکان وکوهدشت هستیم حال بعد از سالهای سال اقدام به روکش بسیار نامناسب این جاده باریک اما بین المللی شده است آیا اگر بعد از گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی هرسال ۲ کیلومتر از این جاده تعریض می شد وبصورت چهار بانده در می آمد در حال حاضر شاهد عزادار شدن خانواده ها بودیم؟ اگر خانواده های شمامسئولان روزانه از این جاده ترددمی کردند وخدای ناکرده دراین جاده عزیزتان را ازدست می دادید بازهم همین طور بی توجه بودید؟ ازهمه عزیزانی که دغدغه سلامت درعبور و مرور در این جاده رادارند خواهشمندم انتقادات وپیشنهادات خود را اعلام نمایند تاشاید مسئولان بخواب رفته را بیدار ویا تلنگری باشد برآنها-باتشکر

[پاسخ]

مهران در گفته :

زحمات بیدریغ و متعصبانه سیروس ابراهیمی فرماندار مقتدر و راهنما را ابتدای کار اعم از سازماندهی، تجهیز واعزام کاوان 500 نفره بسیجیان و مردم برای احداث و دفاع از سد معشوره در هنگام سفر رییس جمهور احمدی نژاد به لرستان و حمایتها و تاکتیکهای فعلی و اثر گذار در در پشت صحنه حرکت مردمی احیای مجدد این پروژه عظیم،نباید نادیده بگیریم

[پاسخ]

مهران در گفته :

تو کجایی سهراب؟
آب را گل کردند، چشم ها را شستند و چه با دل کردند
صبرکن سهراب!
گفته بودی قایقی خواهی ساخت، خواهی انداخت به آب، دور خواهی شد از این شهر غریب
قایقت جا دارد؟ من هم از اهل زمین دلگیرم

[پاسخ]

ايرج در گفته :

برادران گرامي كي و چطور ي عملي شد مهم نيست به قول آقاي جمالي اين مطالبه خاص اقتصادي نيست و بايستي هم دست در دست هم و اونايي كه واقعا شرايط پيگيري را دارا هستند به خاطر فرزندان ونسل خود بياييد قدم خيري را براي اين ديار مظلوم با كمك حق تعالي برداريم و همه عاقبت بخير شويم انشاءالله

[پاسخ]

خنده در گفته :

بروبچ اصلا ناراحت نباشید!؟ کار سد که شروع بشه کشت وکشتار و پارتی بازی و( کور فلونی چه سرکار و م نچم و هزار ماجرای ترک)تازه شروع میشه . امید خدا گوش شیطون کر بعد از سی چهل سال سد اماده بهره برداری شد . دی آو نیه . ار ای سده راه اندازی بی مه إ ریشمه بی آوه متاشم. اینقد بی اهمیت شده که خبرنگاران ما به خودشون زحمت نمیدن عکس جدیدی بندازی . هر عسک إ سایپا

[پاسخ]

رشیدیان در گفته :

با سلام
ضمن تشکر ویژه از استاندار محترم و تمامی نخبگانی که با هوشیاری و اقدامی به موقع موجب احیای دوباره پروژه سد معشوره شدند، لازم می دانم توجه مردم فهیم شهرستان را به این نکته جلب کنم که علیرغم تکذیب مسئولین در خصوص کارشکنی های نمایندگان خوزستان و مسئولین ذی نفوذشان در وزارت نیرو در تعطیلی موقت عملیات اجرایی سد، اخیرا با عملی شدن پروزه مجمع نمایندگان خوزستان این بار نه در خفا بلکه شمشیر را از رو بسته و بدون توجه به حق قانونی لرستان می خواهند حق حیاط را از لرستان همیشه محروم بگیرند…
هوشیار باشید و بیدار ….. !!!

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :