کد خبر : 53818
تاریخ انتشار : ۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۵
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 1,181 بازدید

عملیات مرصاد

عملیات مرصاد/ سرویس منتظران   شكست در عملیات فروغ، باعث شكسته شدن رجوی در ذهن تعداد زیادی از نیروها و ریزش سازمان گردید بطوريکه تعداد كثیری از اعضا و هواداران سازمان جدا شدند. در توجیه شكست عملیات ، رجوی گفت: تمامی اتكاء ما به ارتش و ایدئولوژیمان بود و روی عناصر سیاسی كار جدی صورت […]

sayad_5

عملیات مرصاد/ سرویس منتظران

 

شكست در عملیات فروغ، باعث شكسته شدن رجوی در ذهن تعداد زیادی از نیروها و ریزش سازمان گردید بطوريکه تعداد كثیری از اعضا و هواداران سازمان جدا شدند.

در توجیه شكست عملیات ، رجوی گفت: تمامی اتكاء ما به ارتش و ایدئولوژیمان بود و روی عناصر سیاسی كار جدی صورت نداده‌ایم و آن را با قیام كربلا قیاس نمود كه امام‌ حسین(ع) نیز تمامی اتكای را بر دو عنصر شمشیر و ایدئولوژی خود نهاد و از معادله‌های سیاسی چشم‌پوشی كرد!! و همین باعث شكست گردید .

مقدمه

در تیرماه 1367 جمهوری اسلامی ایران رسما قطعنامه 598 را پذیرفت در حالی كه از بدو تصویب این قطعنامه در 30 تیر 1366، ایران آن را رد نكرده بود و برای تأمین اهداف خود، از طریق مذاكره با دبیركل سازمان ملل، برای پذیرش قطعنامه شروطی را طی نموده بود و در واقع عملا آن را به صورت مشروط پذیرفته بود.

اما به دلیل كارشكنی آمریكا، انگلیس و فرانسه در طول مذاكرات و ورود مستقیم آمریكا به جنگ با ایران، پس از مشورت و تصمیم مسئولان عالی‌رتبه، با موافقت امام خمینی، در 27 تیرماه سال 67 ایران اعلام كرد قطعنامه 598 را بدون قید و شرط پذیرفته است.

 

اما ارتش صدام در تاریخ 31 تیرماه به خاك ایران حمله كرد و از منطقه جنوب به سمت خرمشهر و اهواز پیشروی نمود. پس از ضد حملات موفق ایران، ارتش عراق در جبهه‌های میانی و غرب كشور نیز به عملیات نظامی مبادرت كرد كه آنها هم با بسیج مجدد نیروهای مردمی و نظامی جمهوری اسلامی، ناموفق شدند. در نتیجه نیروهای عراقی عقب نشینی كردند و رژیم عراق در اول و سوم مرداد ماه رسما عقب‌نشینی خود را از جبهه‌های جنوب و میانی و غرب كشور اعلام نمود. اما هم زمان عملیات مشترك عراق و سازمان منافقین آغاز گردید. چگونه سازمان منافقین تصمیم به عملیات گرفت؟پس از عملیات مهران، در جمع‌بندی رهبری سازمان، هدف عملیات بعدی، تهران منظور شد و برای رسیدن به حداكثر توان برای انجام این عملیات یك مقطع 3 ماهه در نظر گرفته شد و بلافاصله اعزام اعضا و مرتبطان سازمان از ایران و خارج از كشور به عراق، به طور وسیعی آغاز شد. همچنین سازمان در این مقطع به منظور جذب اسرا و استفاده از آنها در عملیات نهایی فعال‌تر شده بود. افراد تازه وارد و نیروهای ارتش سازمان تحت آموزش و مانورهای فشرده قرار گرفته بودند و در آموزش‌های جدید ، آموزش سلاح‌های ضد هوایی هم منظور شده بود.

پیش از این منافقین در تحلیل درون گروهی خود، امكان موافقت ایران با قطعنامه را غیرممكن دانسته و به صراحت اعلام می‌كردند: تنها در صورتی جمهوری اسلامی قطعنامه را خواهد پذیرفت كه به لحاظ سیاسی ـ نظامی و اقتصادی به بن‌بست كامل برسد. به عقیده آنان ، این اقدام به منزله فروپاشی نظام خواهد بود …

تحلیل رجوی در مورد نتیجه جنگ ایران بود كه ایران به دلیل بسته بودن تمامی راه‌های بازگشت به صلح با عراق، ناچار به ادامه جنگ خواهد بود. هر قدر هم جنگ به طول بینجامد، از یك طرف توان نظامی و اقتصادی ایران بیشتر تحلیل می‌رود و از طرف دیگر بازگشت به سمت آتش‌بس و صلح غیر ممكن‌تر می‌شود و این جنگ تا شكست ایران ادامه خواهد یافت.

با اعلام خبر پذیرش قطعنامه از سوی ایران، نقشه‌ها و طرح‌های قبلی سازمان با بن‌بست مواجه شد. در آن شرایط، سازمان در كنار امیدواری به داشتن پشتوانه خرده عملیات‌های مرزی، حمایت نمایندگان كنگره و سنای آمریكا را نیز یدك می‌كشید.

در 30 خرداد 1367 نماینده كنگره و 14 سناتور آمریكایی طی نامه‌ای به جرج شولتز وزیر خارجه وقت آمریكا، از وی خواسته بودند كه به جنبش‌های مقاومت داخلی در ایران توجه كند، و در همین راستا حمایت از سازمان منافقین ـ مستقر در عراق ـ را اكیدا توصیه كرده بودند.

مروین دایملی نماینده كنگره آمریكا در روز دوشنبه 6 تیر ماه 67 در تظاهرات سازمان در واشنگتن شركت كرده و طی سخنانی كه از یكی از شبكه‌های تلویزیونی آمریكا هم پخش شد اظهار داشت: نباید دست از تلاش كشید، مطمئن باشید كه با كمی صبر و تلاش بیشتر به زودی از مهران به تهران رژه خواهید رفت . سازمان نوار ویدئویی سخنرانی مزبور را برای كلیه كادرهای سازمان پخش كرد.

سازمان برای فرار از وضعیت به وجود آمده ناشی از پذیرش قطعنامه توسط ایران، مجبور شد دست به حمله بزند تا به قول رجوی از سوخت رفتن نیروها جلوگیری نماید.

 

Untitled-1

 

پیامدهای عملیات فروغ جاویدان (مرصاد) در سازمان منافقین

یكی از پیامدهای این عملیات، زیر سوال رفتن خط استراتژی سازمان، به تبع آن زیر سوال رفتن رهبری بود. سازمان استراتژی‌ و برنامه‌های مختلفی را از ابتدای تاسیس و خصوصا پس از پیروزی انقلاب مورد آزمایش قرار داده بود كه با ورود به فاز جدید و تشكیل ارتش آزادیبخش، همه آنها را به نوعی مردود و بی‌جواب قلمداد كرده بود و تنها راه مبارزه و براندازی نظام را مبارزه مسلحانه و جنگ نوین ارتش آزادیبخش دانسته بود.

با مطرح كردن این قضیه كه صلح طناب دار رژیم است و هیچ گاه رژیم صلح نمی‌كند اقدام به عملیاتهای جدار مرز و نهایتا چلچراغ و فروغ نمود و چون در عملیات فروغ جاویدان با شكست مواجه شد و صلح و آتش‌بس نیز میان ایران و عراق نیز برقرار شد.

لذا برای جبران این مساله، رجوی علت شكست و ناكامی را در پرسنل سازمان و بی‌ایمانی و ضعف آنها عنوان كرد و گفت:

اگر ایراد و مشكلی هست در خود شماست؛ خط مشی ما مشكلی نداشته است.

سازمان همواره با فرافكنی و برخوردهای ایدئولوژیك مترصد توجیه عملكرد خود می‌باشد. پس از شكست در عملیات فروغ، رجوی در یك نشست طولانی در عراق، علت شكست را به نیروها و ضعف ایدئولوژیك آنان معطوف داشت تا سرپوشی بر محاسبات غلط (اطلاعاتی و تحلیلی) خود بگذارد.

رجوی آخرین نقطه پیشروی (تنگه چارزبر=تنگه مرصاد) نیروهایش را بهانه كرد و اعلام داشت: شما در تنگه‌ی چارزیر گیر نكردید بلكه در تنگه توحید، زمین‌گیر شدید. و اضافه كرد: ضعف ایدئولوژیك شما باعث گردید تا در تنگه آرزوها و خصلت‌ها و خواسته‌هایتان درجا بزنید.

سپس با یك برنامه‌ریزی قبلی تعدادی از نفرات را صدا زد و از آنان سوال كرد: وقتی به تهران می‌رسیدی چه كاری برایت اولویت داشت؟ و سوال شونده بی‌درنگ پاسخ می‌داد: قصد داشتم پیش پدر و مادرم بروم و این پیروزی را به آنها تبریك بگویم. رجوی خطاب به بقیه نیروهای حاضر، از این روحیه به مثابه مادی شدن خصلت‌های بورژوازی یاد نمود و آن را در تضاد با ایدئولوژی مجاهدین خواند و گفت: خب، معلوم است با این تفكر، بایستی در چارزبر گیر می‌افتادیم، وقتی دیدار با فامیل بهانه‌ای برای رسیدن به هدف می‌شود، بالتبع از جوهر و تقدس هدف غائی می‌كاهد.

این خط در وادار كردن نیروها به خسّت و كم‌كاری و بی‌ایمانی و عدم باور به توانایی‌های خویش كه در جلسات عمومی انجام شد، نمود پیدا كرد.

به رغم این كار، شكسته شدن رجوی در ذهن تعداد زیادی از نیروها باعث ریزش نیرو گردیده، تعداد كثیری از اعضا و هواداران سازمان جدا شدند.

در راستای همین شكست، شعار محوری سازمان هم كه صلح وآزادی بود هم زیر سوال رفت. به همین دلیل است كه رجوی همیشه در سخنرانی‌هایش پس از عملیات فروغ، تاكید می‌نماید كه ما زاییده جنگ نبودیم كه با صلح از بین برویم و دایم بر این موضوع توقف و تاكید خاصی داشت زیرا در ذهن افراد این سوال مطرح شد كه ما برای تحقق صلح مبارزه می‌كردیم. اكنون كه صلح محقق شده چرا باید مبارزه كرد؟

پس از این نیز رجوی استراتژی جرقه و جنگ را دنبال می‌كرد (جرقه از سازمان، جنگ از دو رژیم ایران و عراق) قبول قطعنامه 598 از طرف نظام و شكست عملیات فروغ، استراتژی جنگ مسلحانه سازمان را به بن‌بست كشانید و یا حداقل این نگرانی را به دنبال داشت كه پس از آتش‌بس میان بغداد و تهران، تكلیف سازمان – ارتش آزادیبخش و مشی مسلحانه چه خواهد شد؟

رجوی در یك نشست اختصاصی با اعضا به این مهم پرداخت و با رسم یك مثلث روی تابلو نوشت:

یك ضلع این مثلث صلح است، یك وجه‌اش جنگ است و ضلع سوم نه جنگ و نه صلح. ضلع سوم شرایط فعلی است كه ما را قفل كرده و اگر این حالت به سمت صلح برود بی‌شك مجاهدین در خاك عراق به پایان خواهند رسید، لذا وظیفه‌ی ما این است كه زمان را جلو بكشیم.

رجوی ادامه میدهد : جامعه‌شناسی و روانشناسی طرف عراقی و رژیم، مبین آن است كه هیچكدام در پی صلح دائم نیستند و قطعا روزی جنگ دومی آغاز خواهد شد، وظیفه ما این است كه ضلع فعلی این مثلث (نه جنگ و نه صلح) را به سمت ضلع دوم یعنی جنگ دوم سوق دهیم. این استراتژی بعدها تحت نام جرقه و جنگ – جرقه از مجاهدین، جنگ از آنها – معروف شد و همه نیروها روی این استراتژی كوك شدند تا با ایجاد فتنه روابط و مذاكرات دو طرف را مخدوش كنند.

رجوی معتقد بود كه استخبارات و مخابرات (سازمانهای جاسوسی عراق) عراق زمینه مناسب‌تری نسبت به سیستم سیاسی و اجتماعی عراق دارند تا او بتواند با تحریك آنان استراتژی خود را جلو ببرد. از همین رو بخش رابطه با دو سرویس عراقی بسیار فعال شد تا دائما برای پیشبرد سیاست خود، فضاسازی نمایند.

اگرچه عمر رژیم صدام به آنجایی نرسید كه خواسته سازمان (جنگ دوم) تحقق یابد؛ ولیكن فضا به اندازه‌ای باز شد كه آنها توانستند در راستای عینی كردن مشی مسلحانه خود و ارتقا روحیه نفرات پاسیو شده (اصطلاح سازمان در مورد نیروهای ناامید) ، مسیر جنگ شهری را مجددا باز كنند و با خمپاره و ترور، تاكتیك قدیمی خود را دنبال كنند.

شكست در استراتژی و شعار محوری و همچنین تحولات منطقه‌ای همچون جنگ عراق علیه كویت و لشكركشی نیروهای چندملیتی علیه عراق و به تبع آن نزدیكی هرچه بیشتر عراق به ایران و سعی جدّی عراق بر حل ریشه‌ای مشكلات و معضلات موجود بر سر راه تعمیق روابط دو كشور، همه این مسائل موجب ریزش شدید نیرو گردید. بنا به گزارشات موثق حدود 2000 نفر نیروی بریده از سازمان در اروپا حضور دارند كه از عملیات فروغ به بعد شروع به انفصال نموده‌اند.

دیگر پیامد عملیات، محكومیت سازمان و عملیات فروغ از جانب گروههای اپوزیسیون بوده است. عمده‌ی گروههای مخالف جمهوری اسلامی نظیر حزب دموكرات كردستان، چپی‌ها و سلطنت‌طلبان، عملیات فروغ را نتیجه‌ی توهمات و خیال‌پردازی‌‌های رجوی دانسته و حتی برخی سازمان را عامل ایجاد وحدت در جمهوری اسلامی عنوان كردند.

پیامد دیگر عملیات فروغ جاویدان تلفات آن عملیات است. سازمان 1304 نفر كشته خود را رسما تایید و با عكس و زندگی‌نامه منتشر كرده است. تعداد مجروحین نیز بالغ بر 150 نفر برآورد شده است كه 700 نفر آنها معالجه سرپایی و سطحی داشته‌اند و 800 نفر بستری و بعضا جان سپرده‌اند. بر اساس اعترافات دستگیرشدگان و عكس‌هایی كه از بعضی اجساد شنناسایی شده تهیه گردیده است از مجموع 51 نفر هیئت اجرایی سازمان (مركزیت) حداقل 33 نفر از آنها در صحنه عملیات حضور داشته‌اند كه 16 نفر آنان كشته شده‌اند. لذا حجم ضربه به بدنه‌ی سازمان 50 تا 60 درصد بوده است و به كادر مركزی سازمان حدود 30 درصد ضربه وارد شده است كه این تعداد علاوه بر مجروحین و از كار افتادگانی است كه به عقب انتقال داده شده‌اند.

رضا پورآگل، مهدی افتخاری و مهدی كتیرایی از جمله كشته‌شدگان مركزیت در این عملیات می‌باشند. تجهیزات منهدم شده سازمان در مجموع نبردهای عملیات فروغ جاویدان 612 خودرو از انواع مختلف، 72 تانك و زره‌پوش، 21 توپ 122 میلیمتری و 51 تفنگ 106 میلیمتری كه عمدتا بدون خودرو حمل‌كننده بودند برآورد گردیده است. آمار غنایم نیز حدود 500 دستگاه انواع خودرو و مقادیر زیادی تجهیزات انفرادی و جمعی بوده است.

تنها پیامد مثبت این عملیات برای سازمان از بُعد تبلیغاتی بوده است. یكی از محورهای اساسی در مانور تبلیغاتی و ژست تشكیلاتی آنان پیشروی نیروهای سازمان تا حوالی كرمانشاه است و همیشه روی این مطلب مانور تبلیغاتی می‌داده‌اند.

از زمان عملیات فروغ تاكتیك‌های سازمان تغییرات فاحش داشته است اما استراتژی سازمان كاملا حفظ شده است. سازمان معتقد است كه در عملیات فروغ چون سازمان فقط به ارتش متكی بوده است عملیات به شكست منجر شده است.

پس از مدتی كه از عملیات فروغ گذشت، رجوی در نشست عاشورا زمینه لازم را برای انتقال بخشی از سازمان به اروپا و شروع به كار سیاسی فراهم نمود. رجوی در نشست موسوم به عاشورا، با یك مقدمه طولانی از قیام كربلا، شكست نظامی امام حسین (ع) نه به خاطر بحث نیرویی او بود (72 نفر در مقابل 3000 نفر) بلكه این شكست بدان معطوف می‌گردد كه امام حسین تمامی انرژی خود را روی شمشیر و ایدئولوژی خود گذاشت و از نقش عناصر خارجی غافل گردید. ما كه او را رهبر عقیدتی خودمان می‌دانیم و معتقدیم كه باید از قیام كربلا درس بگیریم، ضمن اعتقاد كامل به شمشیر و ایدئولوژی مجاهدین باید از تجربه مولایمان بهره برده و در پی كسب مشروعیت آلترناتیوی خود در عرصه بین‌المللی باشیم. من بعد مجاهدین و ارتش آزادیبخش در عراق تحت مسولیت مسعود رجوی به راهبردی كردن استراتژی جرقه و جنگ مشغول شدند و با مطرح كردن مریم رجوی به عنوان رئیس جمهور برگزیده و انتقال او و بسیاری از نیروهای قدیمی به فرانسه و فعال كردن شورای ملی مقاومت، عملا مبحث حمایت‌های سیاسی، جذب نیرو و مالی سازمان در اروپا و آمریكا سازماندهی نمودند.

از آن پس و با همین توجیه و در پی بن‌بست نظامی تحمیل شده، خط كار سیاسی در اولویت قرار گرفت ولی هیچ‌گاه دنباله‌روی از مشی مسلحانه به عنوان تنها راه مقابله با جمهوری اسلامی ایران، به كناری گذاشته نشد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: مرصاد

زمان‌ اجرا:5/5 /1367

تلفات‌ دشمن‌:4800 (كشته، زخمي‌ و اسير)

رمز عمليات: يا صاحب الزمان (عج)

مكان‌ اجرا: خطوط جبهه میانی جنگ

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نیروهای ارتش جمهوری اسلامی و رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ – در دو مرحله

اهداف‌ عمليات: در هم کوبیدن تجاوز نیروهای منافق ضد انقلاب و باز پس گیری مناطق اشغال شده

 

61086_225 

 

1

 

th

 

402939_375

 

عغ

 

 

 

درج شده توسط : بهزاد باقری / دبیر سرویس شهدا و منتظران " میرملاس نیوز "bagheri1348@yahoo.com

دیدگاه ها

حکمت اله امانی در گفته :

حاج بهزاد عزیز سلام و نماز و روزه شما و همه همشهریان خوبمان قبول حق باشه
تحلیل خوب و نسبتأ جامعی بود. استفاده کردیم. خدایتان چزای خیر دهد.

[پاسخ]

نوری در گفته :

سلام خدا بر ارواح طیبه شهدای گرانقدر 8 سال دفاع مقدس علی الخصوص شهدای عملیات غرور آفرین مرصاد

با تشکر از حاج بهزاد باقری

یا علی

[پاسخ]

فلاح در گفته :

یاد همه ی شهدا وایثارگزان به خیر مخصوصاً شهید حمید ابراهیمی که در آخرین روزهای نبرد به فیض عظیم شهادت نایل گشت و
ننگ وذلت ابدی بر همه ی منافقان کور دلی که وطن خویش را به دشمن بعثی فروختند و باعث بسیاری از فجایع خونبار شدند .
عملیات مرصاد شکست همیشگی برایشان به ارمغان آورد .یاد تنگه ی شوان مرصاد کنونی به خیر چقدر ذلت منافقان در این تنگه دیدنی بود .شهید ابراهیمی در این عملیاد مسئول محور لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان بود که با رشادت جنگید وبا افتخار شهید شد.یادش گرامی

[پاسخ]

بهزادمهکی در گفته :

فاعتبروا یا اولی الابصار

[پاسخ]

من خدمت شهید ابرااهیمی ارادتداشتم روحش شاد ولی ایشان فرمانده محور نبوده اند اسناد تاریخی را جعل نکنید بگذارید حقایق تاریخی انگونه بوده به اینده منتقل شود

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ سه شنبه ۲۱ مرداد , ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰:

باسلام دوست عزیز کسانیکه درزمان دفاع مقدس حظور داشتن کاملا میدانند سردار ارزشمند وبی ادعا شهیدحمید ابراهیمی درعملیات مرصاد فرمانده محور شدند وآقای شاپور سوری به جای ایشان معرفی شدن درگردان عاشورا .چرا ندانسته نظر میدهید بنده ازکردستان ماموریت گرفتم و درآن عملیات شرکت داشتم هنوز بچه های جبهه زنده اند………؟

[پاسخ]

با تشکر از برادران زحمت کش میر ملاس بنده تازه به جمع خوانندگان سایت شما پیوسته ام خسته نباشید.کار بسیار ارزشمندی انجام می دهید ولی امانت داری را حفظ کنید … عکس حنا بندان رزمندگان فقط کوهدشتی نیستن بچه های اط ع لشکر 57 شهید رحیم دلفان و مرحوم زنده یاد حمید قبادی در عکس دیده میشوند.لطفا شرح عکس را اصلاح فرمایید.

[پاسخ]

جهانبخش ویسی در گفته :

یاد خوبان گرامی باد

[پاسخ]

جان برادراز کردستان امده.. اگه خدا قبول فرمایند وشما هم مطلع باشید. بنده از سال 65 تا پایان جنگ در ل 57 بعنوان یکی از فرمانده گردان حضور داشتم. و از شب عقب نشینی نیروهای ج.ا.ا بهمراه سردار سرافراز سیروس لرستانی و اقای رضایی در فرودگاه اضطراری اسلام اباد مستقر وماموریت یافتیم سراه اسلام اباد را برار منافقین ناامن نماییم و تا پایان عملیات مرصادبا نیروهای داوطب لرستان که قبل از همه در منطقه حضور داشتند این ماموریت را به انجام رساندیم . و غافل از جنگ و سازمان جنگ نیستم.شهید والامقام ابراهیمی{روحش شاد} قبل از عملیات به خیل شهدای سرافراز جنگ پیوستند. پیشنهاد میکنم مقداری اثار جنگ رامطالعه وقبل از دست دادن اسناد زنده جنگ دانش خود را در این مورد اضافه نمایید

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۶ مرداد , ۱۳۹۳ ۰۸:۲۹:

اولا ایشان (شهید ابراهیمی )قبل ازعملیات معرفی شدند دوما بچه های رزمنده هنوز زنده اند سوما بنده ازسال 60 تاسال هفتاد درجبهه جنوب وکردستان باافتخار میگویم حضور داشتم بی اطلاع ازجنگ نیستم(کردستان تاسال 73درگیری وجنگ بود)بنده اگر خداقبول کند سالهای زیادی فرمانده گردانهای مختلفی بودم جان برادر درحق اسوه تقوا وشجاعت حمید کم لطفی نکنید ضمنن بااسم مستعار حرف نزنید .خداوند مارااز شرحسادت وکم لطف درحق ایثارگران محفوظ بدارد آمین.

[پاسخ]

رزمنده از کردستان امده ماهم مثل شمادر جبهه بوده ایم و بی اطلاع از شهدا نیستیم هرچند همشهری شما نیستم . ولی از سال 63در ل 57 بوده ام واز سال 65 تا اخر جنگ بعنوان فرمانده گردان در کنار این شهیدان والامقام حضور داشتم. پست های دنیوی برای انها ارزش ندارد مقامشان خیلی بالاتر. حقایق جنگ تحمیلی امانتی است که باید امانتداری کرد و به تاریخ تحویل داد.خواهش میکنم ناراحت نشو.

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ یکشنبه ۲۶ مرداد , ۱۳۹۳ ۰۸:۴۵:

به خدا قسم همه شهدا برایم عزیزند مثل برادرمند شاید با بعضی دوست بودم اما تفاوتی ندارند متاسفم چرا بی خود گیر دادی خدا نکرده این چه فکروخیالی است درسر داری ضمنن شکر خدا حتی برای یک روز هم از شهدا واهدافشان غافل نشدم چه فرقی دارد شهید اهل کجاست من مخلص همه شهدام ودست بوس والدین آنهام .جان برادر مواضب باش شهدا وصالحان ناظر براعمال مایند…………………..؟؟؟؟؟

[پاسخ]

کرم اله گراوند بسیجی دوران جنگ در گفته :

سلام برسالار شهیدان درودسلام برتمامی شهیدان جنگ تحمیلی سلام خدا برسردارشهید گرانقدر جانشین اسبق فرمانده عملیات سپاه سردشت وسپاه مهاباد شهید حمیدرضا ابراهیمی که واقعا سرداری
بزرگ وبی ادعا بودن بنده مدتی درکردستان درخدمت ایشان شهید گرانقدر بوده ام ان زمان قرارگاه حمزه باامدن شهیدابراهیمی به تیپ

57 سپاه حضرت ابوالفضل موافقت نمی کردن ولی بااصرار شهید موافقت حاصل گردید ودر بدوورود بعنوان فرمانده گردان مشغول و بعد از مدتی که گذشت ایشان در عملیات مرصاد بعنوان فرمانده م
محورعملیاتی تیپ بودن که در ان عملیات به شهادت رسیدن روحشان شاد یادشان گرامی باد

[پاسخ]

داریوش گراوند در گفته :

همیشه وتااین لحظه ازکسانیکه به فکر همشهری بازی واحساسات غلط ناسیونالیستی بودند واقعا بدون تعارف بدم میاد اما بعضیها بی دلیل به بچه های خوب کوهدشت ایراد میگیرند آنها بدانند اسکلت لشکر همیشه پیروز 57بچه های کوهدشت بودند…………

[پاسخ]

شهروند در گفته :

اقای رضا که ادعای فرمانده بودن در عملیات ها را داری کتاب وزین مرحوم حمید قبادی رابا نام هم مرز با آتش را بخوان وآن وقت بگو شهید حمید رضا ابراهیمی قبل از عملیات به شهادت رسید .

[پاسخ]

رزمنده در گفته :

آقای شهروند ضمن احترام به اقا رضا که در پوشش رضا وبا کینه درباره شهدای تابناک کوهدشت نظر میدهد ایشان بداند که شهدا نیازی به عنوان ومقام ندارند ونخواهند داشت .

[پاسخ]

سلام خدا بر روح مطهر شهدای دفاع مقدس خصوصا شهید گرانقدر حمید سوری

شهدا همه یک هدف داشته اند و همه پیرو فرمان امام (ره) بوده اند.
فکر نمی کنم شهدا توی اون موقعیت حساس به فکر پست و مقام بوده باشند.رفتار متواضعانه و بعضاً خدمتشان بصورت ناشناس گویای این حقیقت هست که اگر هم هر کدام فرمانده بوده اند، این پست رو بعنوان برتری بر سایر رزمندگان نپذیرفته اند.حالا هم راضی نستند برادران رزمنده بخاطر اونها با همدیگه بحث و جدل کنند.
اما نکته مهم اینه که حق شهدا رو ناحق و خونشان رو پایمال نکنیم چه با صحبت چه با رفتار و کردار و …

یا علی

[پاسخ]

عذرخواهی می کنم نام شهید حمیدرضا ابراهیمی را به اشتباه حمید سوری نوشتم
درود خداوند بر هر دو شهید عزیز

[پاسخ]

کرم اله گراوند بسیجی دوران جنگ در گفته :

باسلام همه شهدا عزیز درهرکجای این مرز بوم برای ما عزیز ومحترم هستن انقلاب اسلامی ما باخون این شهدااست که باقدرت به راه خود که همان راه سیدشهدا (ع) است ادامه میدهد پس فرقی بین شهدای
عزیز نیست ونخواهد بود ولی انچه حقیقت است باید درمورد شهدا بازگو شود پس ما همگی اگه ادامه دهنده راه این عزیزان هستیم این را باید اویزه گوشمان کنیم

[پاسخ]

رحیم جعفری در گفته :

سلام آقا بهزاد عزیز،پیروزی وموفقیت در عملیات مرصاد تکمله عزت وافتخار هشت سال دفاع مقدس بود ونمادی از افتخارات رزمندگان لرستانی وکوهدشتی،یاد همه شهدای عملیات و شهدای بزرگوار شهرمان گرامی باد.

[پاسخ]

بچوووووو در گفته :

سلام بر رضای تاریخ دان آن هم از نوع جنگش. برادر ما که سنی نداریم از شما جلو تر یم بعرض جنابتان برسانم شهید حمید رضا ابراهیمی فرمانده محور عملیاتی بودند.وخوش به حالاشان که بقدری سبک بال بودندکه با نسیم شهادت به معراج افتخار رفتند روح همه شهدا با شهدای کربلا محشور باد.بعدش مردان جبهه نقاب بر چهره نبودند ولی شما عمو جان چند لایشو پوشیدی که کراهت داره

[پاسخ]

کرم اله گراوند بسیجی دوران جنگ در گفته :

سلام اولا شهیدان عزیزی که درجنگ حق علیه باطل باخون خود درخت اسلام را ابیاری کردن جای خودرا دارندخوشا بحال انان که رفتن وما بیچارگان ماندیم دوست عزیزم برادرم شما نباید ناراحت بشی من قبلا هم توضیع دادم سردار شجاع ودلاور حمیدرضا ابراهیمی یکی از استوره های استقامت صبرو تقوا بودن نام این سردار شهید را باید ازکردستان جویا شد از دلاوری ازنترسی ازشجاعت از شهامت گفتم من مدتی بعنوان همرزم وتحت امر این سردار شهید بوده ام فرمانده عملیات وجانشین عملیات سپاه سردشت وسپاه مهاباد با ضدانقلاب درحال نبرد بودن حزب کومله ودمکرات با شنیدن نام حمیدرضا همیشه به وحشت میفتاد توضیع دادم قراگاه حمزه سید شهدا (ع)غرب کشور با انتقال ایشان موافقت نمی کردن چون سرداری شجاع را در ان منطقه ازدست میدادن ولی دیگه بااصرار ان شهید گرانقدر موافقت انتقال حاصل گردید سردار شهید درعملیات مرصاد فرمانده محور عملیاتی بودن ودر ان عملیات بدست منافقین کوردل به لقاالله پیوستن روح ان سردار شهید وروح تمامی شهدا شاد ( امین یارب العالمین)

[پاسخ]

کونانی در گفته :

سلام ودورود بر امام و کلیه شهدای جنگ تحمیلی خصوصا شهدای عملیات مرصاد. برادران رزمنده چرا با هم بحث وجدل می کنید هم سردار حاج نوری و هم سردار حاج مرتضی کشکولی هستن از آنها سوال شود.

[پاسخ]

عزیزان./شهروند.رزمنده.نوری.جناب گراوند وبچوووووو بعرض برسانم . من شهدا را مقدس میدانم وخدمت تک تک انها ارادت داشته ونثارشاند درود وصلوات می فرستم. تحریف وقایع جنگ نباید کرد ما باشهدا زندگی کرذه ایم وچون زمان رادرک کرده وسختیهای انان ورشادتها را از انها دیده ایم ارادت به نام ورسمشان نیز در وجودمان هست .بعضی ها وقتی هیچی برای گفتن ندارند مقدسات راسپر قرار می دهند. وکسی هم منکر بچه های شهر شما در جنگ نشده میگوییم حقیقت را بنویسد. ناراحت میشوید انچه دوست داری بنویس ولی ادب وشان نویسندگی را رعایت کن.

[پاسخ]

داریوش گراوند پاسخ در تاريخ یکشنبه ۹ شهریور , ۱۳۹۳ ۰۹:۲۵:

حالا شناختم شمااز آندسته افراد ی بودید همیشه درلحظات سخت دفاع مقدس به فکر زن وبچه بودید .خداوند رحمت کند شهید ابراهیمی همیشه ازاینجور آدما واقعا متنفر بود ضمنن فرمانده سپاه چهارم بعثت تمام لحظه به لحظه عملیات مرصادرو تشریح فرمودند برو ببین بعد ادعا کن ……………….

[پاسخ]

احمدی در گفته :

اقای رضا اگرخدمت شهدا ارادت داشتی اینگونه در جهت جعل تاریخ جنگ سماجت نمی کردی .هدفت چیست خدا میداند خدایا مارا از نفس اماره رهایی ده ……………………..

[پاسخ]

بهزاد باقری / دبیر سرویس منتظران " میرملاس نیوز " در گفته :

با سلام خدمت عزیزان مخاطب عملیات مرصاد .
رجوع شود به کامنت موسی قاسمی
در روزهای سردو برفی در روستای ابراهیم حصار
که در مورد شهید والامقام حمید ابراهیمی بیان نموده اند .

[پاسخ]

ابراهیمی در گفته :

با سلام خدمت همه دوستان حکم فرمانده محوری سردارشهید حمیدرضا ابراهیمی موجود هست اگر دوستان در این ضمینه ابهامی دارند

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :