کد خبر : 9368
تاریخ انتشار : ۲۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۸
نسخه چاپی نسخه چاپی
تعداد بازدید 544 بازدید

جوابیه دکتر آجیلی سرپرست عزل شده ی دانشگاه رامین اهواز

  طی روزهای گذشته نامه‌ای از سوی سرپرست دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی رامین خوزستان به رئیس سازمان سنجش ارسال می‌شود که عبدالعظیم آجیلی در این نامه از رئیس سازمان سنجش خواستار حذف پذیرش دانشجویان غیر بومی استان‌های همجوار از جمله ایلام می‌شود. دکتر آجیلی در این خصوص پاسخی برای رسانه ها ارسال کرده اند […]

 

طی روزهای گذشته نامه‌ای از سوی سرپرست دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی رامین خوزستان به رئیس سازمان سنجش ارسال می‌شود که عبدالعظیم آجیلی در این نامه از رئیس سازمان سنجش خواستار حذف پذیرش دانشجویان غیر بومی استان‌های همجوار از جمله ایلام می‌شود.
دکتر آجیلی در این خصوص پاسخی برای رسانه ها ارسال کرده اند که عینا منتشر می شود:

بسم الله الرحمن الرحیم

با عرض سلام به پیشگاه ملت شریف ایران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی

در طی روزهای اخیر خبری پیرامون دانشگاه رامین و مشخصا نامه ای از سرپرستی این دانشگاه در فضای رسانه ای کشور و خبرگزاری ها مطرح شد که به تبع آن تنش هایی صورت گرفت و متاسفانه این فرآیند تا حدودی برای ماشین خبرسازی بیگانه خوراک تبلیغاتی فراهم ساخت و آزردگی خاطر دلسوزان نظام و انقلاب را در پی داشت. از آنجایی که ناخواسته نام حقیر در ذیل این اخبار مطرح بود از پیشگاه ملت شریف ایران پوزش می طلبم وضمن ابراز تاسف شدید، هرگونه مصاحبه با این ایادی استکبار را شدیدا تکذیب مینمایم.

این ماجرا برای بنده تجربه ای تلخ اما عبرت آمیز بود که نشان داد چگونه آبروی چندین و چند ساله انسانی که در حال خدمت به جامعه دانشگاهیان است در اثر بی تقوایی ها و شیطنت های فضای رسانه ای می تواند به یک باره و براحتی قربانی تهمت های شگفت آور و ناروا شود. بنده هنوز از اتفاقی که صورت گرفته حیرت زده ام. برای کسی چون حقیر که شرف خود را در خدمت به تمام مردمان این مرز و بوم جستجو نموده و عمر خود را در این راه گذاشته است این نسبت ها بسیار تکان دهنده بود. هرچند آنچه کردیم برای خدا بوده و اوست که باید بداند و می داند و آنچه که برای ملت عزیز ایران گفتنی است اینست که تمام تلاش ها و زحمات برای این انقلاب و نظام، چه در پیش از انقلاب چه در دوران دفاع مقدس و پس از آن در جهاد سازندگی، همگی قطره ای کوچک و بی ارزش در دریای زلال و بی انتهای این ملت است. لذا همینجا از تمام عزیزانی که در این چند روز موجب شدند تا به شایستگی! بار مسئولیت از دوش من برداشته شود صمیمانه سپاسگذارم و خدای متعال را شاکرم که تا لحظه آخر توفیق خدمت صادقانه را از حقیر دریغ نداشت و مجددا فرصت مناسبی فراهم آمد تا به رسالت اصلی خویش که آموزش و پژوهش باشد بپردازم.

اما جای یک گلایه از این دوستان باقیست. این بسی بی انصافی و بی تقوایی است که به کسی چون بنده که از نزدیک شاهد رشادت ها و دلاوری های برادران جان برکف لر در ایام دفاع مقدس بوده ام، نسبت ناروای ضدیت و یا هتاکی داده شود.

عرض بنده با مردمان عزیز لر،دانشگاهیان،فرهیختگان، دانشجویان و نمایندگان عزیز استانهای همجوار خوزستان که در چند روز اخیر از این تنش ها دل آزرده شده اند، تذکری هم خواهد بود به آنها که چشم بسته اند و دهان باز کرده اند.
کیست که نداند قوم لر اصیل ترین قوم ایرانیست که در طول تاریخ، ایران را با افتخار، خانه همیشگی خود دانسته و هیچگاه سوداهای تفرقه انگیز نداشته است. کیست که مهمان نوازی ها و خونگرمی ها و صمیمیت های این مردمان با صفا را دیده و نمک گیر نشده باشد. کیست که مرام و مردانگی آنها را تجربه کرده باشد و آن را الگویی شایسته برای غیرت جوانان این سرزمین نپندارد. بنده به حمیت، وطن پرستی و ولایت مداری برادران غیور لرم افتخار می کنم و آرزو می کنم ای کاش روزی در دفاع از حریم این مردم، جان خود را تقدیم کنم.

اما عرض بنده با دوستانی که آتش افروختند و به آن دامن زدند.

ماجرا از این قرار بود که یک بحث تخصصی و کارشناسی پيرو چندین جلسه بحث و بررسی در شورای آمایش آموزش عالی استان و شورای راهبردی آموزش عالی استان که به ریاست استاندار محترم انجام می شود برای تعدیل ميزان دانشجویان غيربومی دانشگاه و افزایش دانشجویان بومی مطرح شده بود. لذا در خرداد ماه امسال، نامه ای بین سازمانی، برای سازمان سنجش فرستادیم که به منظور کاهش مشکلات ناشی از کمبود امکانات رفاهی(خوابگاه و هزینه های بالای تغذیه) ودر راستای دفاع از حق داوطلبان بومی استان، خواستار تعدیل در نحوه پذیرش دانشجویان این دانشگاه شدیم و البته با پاسخ منفی این سازمان روبه رو شدیم.

سالیان متمادی است که این دانشگاه پذیرای دانشجویان محترم از سراسر ایران وبخصوص دانشجویان استانهای همجوار می باشدو تا کنون هیچ گونه بی احترامی از سوی مسئولین محترم استان و دانشگاه به قوم غیور لر و سایر اقوام اصیل ایرانی صورت نگرفته زیرا ما بر مبنای مفاهیم دین مبین اسلام و تعالیم اهل بیت علیهم السلام از اساس مباحثی چون قومیت گرایی و نژاد گرایی را دون شان یک مسلمان معتقد میدانیم. که ان اکرمکم عندالله اتقکم.

حیرت بنده اینجاست که ذهن خلاق عده ای چگونه می تواند از این فعالیت معمول کاری و یک نامه کارشناسی متداول، یک جنجال رسانه ای به پا کند. خدا عالم است که اگر حوزه کاری من در استان دیگری بود چه بسا بر اساس شرایط و ملاحظات آن حوزه، پیشنهاد تعدیل پذیرش دانشجو از استان خوزستان را مطرح می کردم. آیا این به معنای نژادپرستی و قومیت گرایی است؟ یا یک بحث کارشناسی است که درست یا غلط بودن آن باید در جلسات مربوطه مشخص شود؟

قابل توجه است که در استان خوزستان اقوام مختلف لر،بختیاری،عرب و… با اتحاد وصف ناپذیری در کنارهم زندگی می کنند.

حال سوال بنده از دوستان اینست که اگر بنا باشد شخصی مستمرا به آرشیو مکاتبات مراکز دولتی و یا دیگر سازمان های حکومتی سرک کشیده و مباحث تخصصی و کارشناسی درون سازمانی را در اقدامی شیطنت آمیز و غیر مسئولانه بدون مجال هیچ توضیح و استدلالی در معرض عموم قرار دهد، در این صورت چه شرایطی در کشور رقم خواهد خورد؟

آیا این موجب بروز چالش های فراوان رسانه ای، اجتماعی و یا حتی امنیتی در سرتاسر کشورنخواهد شد؟
عزیزانی که داعیه دلسوزی نظام را دارید آیا این اقدام را خیرخواهانه می شمارید؟ آیا تصور نمی کنید که رسانه ای کردن یک نامه درون سازمانی و دولتی بدون فرصت هیچ توضیحی، یک شیطنت است و از کجا معلوم که این شیطنت مغرضانه و یا طراحی شده نبوده باشد؟

دوستانی که فریاد نامه نژاد پرستانه و قومیت گرایی سرداده اید، آیا تصور نمی کنید با علنی کردن یک نامه که در آن تنها به نتایج جلسات کارشناسی بر مبنای موارد و مستندات و بدون هیچ شرحی اشاره شده است، خود مایه تفرقه انگیزی و قومیت گرایی خواهد شد؟ آیا این دلخوری پیش آمده در میان مردمان عزیز لر را نتیجه این اقدام نسنجیده نمی دانید؟

خدا کند که این اقدام مشکوک بعضی از نمایندگان محترم، برای کسب محبوبیت در حوزه انتخابیه خود نبوده باشد.

یکی از دوستان عنوان کرده است که این اتفاق سبب وحدت لر زبانان شده است. برادر عزیز آیا مایه وحدت مردم در کشور باید زبان، قومیت و نژاد آنان باشد؟ تصور نمی کنید که اگر اقوام متنوع عزیز ایران هرکدام بر مبنای زبان و نژاد خود بخواهند با هم متحد شوند دیگر چیزی از ایران سرافراز نخواهد ماند؟ آیا تعالیم اسلام اینگونه است؟

شما را به خدا تقوا پیشه کنید و به این مباحث خطیر دامن نزنید. که اسلام می آموزد انما المومنون اخوه. اعتصام ما باید به ریسمان واحد الهی و دین مبین اسلام باشد که اگر غیر از این بود جز تفرقه نصیبی نخواهیم داشت.
امیدوارم از این پس با هوشیاری بیشتر دوستان در موضع گیری ها و رعایت تقوا توسط آنان و پرهیز از اظهارات نسنجیده، دیگر شاهد بازی با آبروی نظام وهتک عناصر دلسوز در عرصه خدمت رسانی کشور نباشیم.

در پایان امیدوارم این مسائل حاشیه ای که به بهانه های واهی برای این دانشگاه پیش آمد باعث کند شدن حرکت رو به رشد فعالیت های علمی و پژوهشی توسط همکاران و دانشجویان عزیزمان نشود که در واقع این دغدغه اصلی ما است. از تمام دوستانی که بنده را با نسبت های نادان، هتاک، نژاد پرست و … مورد لطف خود قرار داده اند می گذرم و از خدا نیز می خواهم که از آنها بگذرد و دعا می کنم که خداوند متعال فشارها یی که در این چند روز بر حقیر واردشد و خون دلی که خورده شد را به عنوان قلیلی در راه خدمت به ایران عزیز از بنده خویش قبول نماید و از خداوند منان طول عمر با عزت و برکت برای رهبر معظم انقلاب و سعادت و بهروزی برای آحاد ملت شریف ایران اسلامی مسئلت دارم.

والسلام علیکم
عبدالعظیم آجیلی
۲۵/۶/۹۱

 

 

درج شده توسط : امین آزادبخت (مدیر سایت )

دیدگاه ها

خدا وکیلی رو ایشان خیلی زیاد است راستی اسمش چی بود اجیلی یا اجیل فروش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

امیدوارم که ازگفته و کردار خود پشیمان شده باشید باشد که ایران سرای همه ایرانیان است جناب استاد یا ریس شما ریسی خودتون انجام بدید چکار دارید دانشجو کجایی باشد دانشجو دوست دارد در شهر دیگر درس بخواند ایا مشکلی است بعدش شما خودتون تقوا پیشه کنید کافیست

[پاسخ]

شاهی وند در گفته :

دیدی که خون ناحق بروانه**شمع راجندان امان ندادکه شب راسحرکند.
جناب آقای اجیلی فکر می کنم شما باید تشریف ببرید بههمان شغل قبلی خود اجیل فروشی… وکسی راهم حلال نکنید

[پاسخ]

علي از شيراز در گفته :

عجيبه واقعا ! تقوا تقوا اقاي اجيلي . مشکلات قومي ! فرهنگي ! و . . اسمش کار کارشناسيه ؟

[پاسخ]

سجاد گرایی در گفته :

آقای دکتر آجیلی اگر شما بحث کارشناسی داشتید چرا اسم سه استان را بردید و چرا نوشته اید به دلیل ایجاد مشکلات امنیتی و فرهنگی دانشجو نپذیرید. بگذریم همینکه عذرخواهی کرد و باعث شد درس عبرتی باشی برای دیگران برای این قوم کهن کافی است در ضمن تلاش نکن که کار نابخردانه خود به گردن رسانه ها (حیرت بنده اینجاست که ذهن خلاق عده ای چگونه می تواند از این فعالیت معمول کاری و یک نامه کارشناسی متداول، یک جنجال رسانه ای به پا کند) و یا اشخاص (خدا کند که این اقدام مشکوک بعضی از نمایندگان محترم، برای کسب محبوبیت در حوزه انتخابیه خود نبوده باشد) بنداری.

[پاسخ]

از ماست که برماست! در گفته :

به نظر مي رسه دارن مغالطه‌ مي كنن كه جاي تاسف داره، ولي اگه حرفاي ايشون صحت داشته باشه كه بعيده ، جاي تامل داره. حركت سايت ميرملاس هم بخاطر درج حرفهاي ايشون جاي تقدير داره چرا كه مردم خودشون مي تونن قضاوت كنن.

[پاسخ]

محمداز تهران در گفته :

افرین بر شیر مرد لرستان دکتر اقامحمدی نماینده شجاع لرستان که تریبون خاموش خر م اباد رادر مجلس روشن نمود

[پاسخ]

این نظرو شاید ثبت نکنید چون شما تحمل ندای مخالف ندارید
اما من هم در رسانه های مخالف دیدم اونا شورش کردن

ابروی خودمونو نبریم توهین که نکرده این همه وب سایت و وبلاگ ضد لر هست از اونا کمی حرف بزنید که راحت به کارشون ادامه میدن
نماینده های لرستان هم بی عرضه اند چون این عزل توسط دکتر دانشجو صورت گرفته اقایان هم بیکار بودند به جز اقای محمدی
ملکشاهی هم داره به کارای خانواده ایش میرسه که کودمو سر کدام کار بزاره

دوستی هم کامنت زدن ایشون اجیل فروشن این خودش توهینه

نظر را هم ثبت نکنین چون مخالف ینی همین که ……..

[پاسخ]

از ماست که برماست! پاسخ در تاريخ شنبه ۱ مهر , ۱۳۹۱ ۱۳:۰۰:

من با صحبتهاي علي موافقم.

[پاسخ]

داربلوط در گفته :

به نام خدا
بیاد تمام انسانهایی که در مکتب میهن درس عشق آموختند و چنان عاشقانه

خویش را فدا نمودند تا شعری زیبا بسرایند

چـو ایـران نباشد تن من مـبـاد

در این بوم و بر زنده یک تن مباد

همـه روی یکسر بجـنگ آوریــم

جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم

همه سربسر تن به کشتن دهیم

بـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیم

چنین گفت موبد که مرد بنام

بـه از زنـده دشمـن بر او شاد کام

اگر کُشــت خواهــد تو را روزگــار

چــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار

به نظر شما مي توان از ركيك ترين توهين هاي ديگران بهترين استفاده را ببريم ، نقاط ضعف را كم كنيم و بر نقاط قوت بيفزائيم ، انتقاد پذير باشيم و براي پيشرفت فرهنگ اين ديار تلاشي بيشتر نماييم ؟ در اين راستا وظيفه هم استاني هاي مهمان در ديگر استان هاي كشور سنگين تر است.

[پاسخ]

حمید حسنوند در گفته :

خداییش خیلی پررو ست این ماجیلی.اینکه نشد کار اول نامه بدی ,امضاش کنی و بعد بیای و تکذیب کنی.یکی نیست بگه آخه بابا اگه کار تو نبوده پس داداش چرا برکنارت کردن؟؟؟رو که رو نیست ….

[پاسخ]

لر زاگرس نشین در گفته :

رو که نیست سنگ پای دزفوله!

[پاسخ]

حسنک راستگو در گفته :

دوستان خودم سلام . بیایید درست و عادلانه قضاوت کنیم . فرض بگیریم که این آقای آجیلی همچین نامه ای به مقامات بالا دستی خودش زده و ازشون خواسته که این کار رو انجام بدن . ماها اگر آدم های با انصافی باشیم اول از اونی که مخالفت کرده تشکر می کنیم . دوم میاییم کلاه خودمون رو قاضی می کنیم میبینیم این بنده خدا همچین بی راه هم نگفته . بچه های خوزستان خودشون شر و شیطون هستن . چهارتا از همشهری های ما هم که خودمون بیشتر از همه به اوضاعشون واقفیم میرن تو دانشگاه و شهر اونا با رفتارای اشتباه و برخوردهای زننده آبرو برامون نمی ذارن و باعث می شن که صدای یه مسئول دربیاد . از تمام اینا گذشته آدمی که می خواد از حق خودش دفاع کنه و انصاف داشته باشه وقتی ازش معذرت خواهی شد ادب حکم میکنه که دیگه کوتاه بیاد . یه نگاهی به نظرهایی که در این مورد داده شده بندازید اونوقت متوجه میشید که مشکل ما لرها چیه …
آخه عزیزان من برادرای خوب من دوستای گل من تا کی میخواییم کم فرهنگی خودمون رو بذاریم به پای نبودن مسئول خوب، کمبود امکانات،رفتن آب لرستان به قم، آسفالت نبودن خیابونا و … بخدا حرمت نگه داشتن و با احترام با همدیگه صحبت کردن و به بچه هامون یاد دادن که چی بده و چی خوب اصلا ربطی به این نداره که استان محرومه یا استاندارش و مسئولینش غیر بومی هستن . بیایید با هم مهربون باشیم تا رومون بشه تو یه شهر غریب با افتخار سرمون رو بگیریم بالا و بگیم اهل لرستانیم …

[پاسخ]

مهرداد ازنا در گفته :

http://ibnanews.com/vdca.on0k49nyo5k14.html این لینک رو ارسال کنید برا آجیلی تا متوجه بشه که بختیاریها از لحاظ علمی در چه رده ای هستند.

[پاسخ]

خسرو در گفته :

نام بردن از قومیتها با هدف تخریب نشان از بی فرهنگی کامل افراد دارد خداوند فرموده ما انسان را تکثر کردیم اما با ارزش ترین انان با تقوا ترین است قوم و مذهب و … نشانه برتری نیست مردی و مردانگی و شرف و جدان نشان شخصیت است و بس.

[پاسخ]

من میخوهم واسه ارشد این دانشگاه رو انتخاب کنم اینارو که خوندم شرمنده شدم که ریاست دانشگاه همچین فردیه ولی به امید عزلش تصمیمم رو عملی میکنم.از سرزمین فهیم وبافرهنگ کوهدشت

[پاسخ]

واقعا که! از یه نامه اداری ساده چه فتنه ها به نفع خودشون درست می کنند! به نظر من اونی که باید خجالت بکشه اون نمابنده ایه که به نامه ی به این ساده ای میگه توهین و خودش کلماتی مثل نادان، هتاک، نژاد پرست رو به همین آسونی برای یک مرد فرهیخته و شریف به کار می بره! آقایان! برای خودشیرینی و جذب رای مردم و مسئولین، یه کم فعالیت مفید برای شهرتون انجام بدین نه که به همین راحتی آبرو و زندگی یکی رو از بین ببرین. فکر میکنید مردم چیزی نمیفهند؟

[پاسخ]

فرزند کوروش بختیاری در گفته :

دوست داشتم حالا توهین به ترک ها می کردن
اونوقت میدید پان ترکیست ها تجزیه طلب چه جور مملکتو به هم میرختن

[پاسخ]

بیان دیدگاه !

نام :
رایانامه :